REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z tymi silnikami mogą być problemy: FIAT 1.9 JTDm 16V 150 KM

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Alfa Romeo 159 SW jest modelem, w którym silnik 1.9 JTDm był najchętniej wybieraną jednostką diesla przez klientów.
Alfa Romeo 159 SW jest modelem, w którym silnik 1.9 JTDm był najchętniej wybieraną jednostką diesla przez klientów.
Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Silnik Fiata 1.9 JTDm 16V 150 KM to bardzo udana konstrukcja. Dobre osiągi idą w parze z małym zapotrzebowaniem na paliwo. Należy jednak zwrócić uwagę na główne usterki silnika 1.9 JTDm 150KM.

Jednostki napędowe Fiata zawsze należały do bardzo nowatorskich i zaawansowanych technicznie. To przecież właśnie włoski silnik 1.9 JTD był pierwszą konstrukcją wykorzystującą wtrysk paliwa typu Common Rail. Kolejne generacje tego motoru zapewniały coraz lepsze osiągi przy istotnym ograniczeniu zużycia paliwa. Omawiana wersja z wtryskiem typu wtrysk typu MutiJet zadebiutowała w 2004 roku w Alfie Romeo 156. Jego następcą jest jednostka 2.0 MultiJet o mocy 165KM, która zadebiutowała w Lancii Delta w 2008 roku.

REKLAMA

Problemy silnika 1.9 JTDm mają specyficzny charakter. Tak naprawdę to bardzo udana i trwała konstrukcja, dużo lepsza od niemieckich odpowiedników pokroju 2.0 TDI PD. Trzeba jednak pamiętać, o wykonaniu przy nim pewne czynności w celu zapobiegnięcia jego awarii.

Zobacz też: Z tymi silnikami mogą być problemy: BMW 2.0d N47

Silnik 1.9 JTDm 150KM - urywające się klapy wirowe

Klasycznym problemem tego silnika (jak i wielu innych nowoczesnych  jednostek diesla) są urywające się klapy wirowe w kolektorze ssącym oraz spadająca listwa sterująca ich pracą. Jeśli chociażby jedna z klap z wpadnie do cylindra, skutki dla silnika mogą być opłakane. Producent zmieniał jego konstrukcje pod koniec 2007 roku, ale problem nie ustał w pełni. Tak naprawdę winę za osadzanie się nagaru na klapach ponosi w dużej mierze konstrukcja nowoczesnych diesli, oparta m.in. na zaworze EGR. Na klapach gromadzi się olej pochodzący z odpowietrzenia skrzyni korbowej, który później zostaje wypalony przez powietrze dostarczane przez zawór EGR do kolektora ssącego. Nagar nagromadzony w kolektorze i na klapach wirowych powoduje, że zaczyna osłabiać się ich przytwierdzenie do osi obrotu. W rezultacie klapy wirowe obluzowują się i zaczynają się opierać o plastikową ściankę kolektora. Gdy mechanizm ulegnie zacięciu (klapa oprze się o ściankę kolektora) dochodzi do zrzucenia listwy sterującej ich pracą i nie rzadko do urwania się którejś z klap. Nie ma się jednak co martwić na zapas, bowiem istnieje kilka sposobów rozwiązania tego problemu. W ostateczności można usunąć nawet klapy, ale w osobistej ocenie, lepszym pomysłem jest usunięcie zaworu EGR i pozostawienie klap wirowych w kolektorze (oczywiście o ile kolektor jest jeszcze sprawny).

Zobacz też: EGR a klapy wirowe - czemu psują się nowoczesne kolektory dolotowe?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Silnik 1.9 JTDm 8V ma inną głowicę i nie posiada kolektora z regulowaną długością kanałów dolotowych (nie ma klap wirowych).

Silnik 1.9 JTDm 150KM - zawór EGR

Zawór recyrkulacji spalin to element, który nie dość, że sam w sobie jest zawodny to na dodatek negatywnie wpływa na inne podzespoły silnika. Można go wymienić na nowy za ok. 600 zł, ale praktycznie większość mechaników zaleca jego usunięcie. Odbywa się ono na zasadzie wyłączenia go z poziomu komputera i zestrojenia komputera silnika pod nowy odczyt przepływu powietrza w kolektorze wydechowym.

Silnik 1.9 JTDm 150KM - filtr DPF

Silnik 1.9 JTDm 150KM posiada także filtr DPF. Na tle konkurencyjnych rozwiązań tego typu okazuje się on trwały, ale w autach użytkowanych gównie w mieście mechanicy zalecają jego usunięcie.

Silnik 1.9 JTDm 150KM - wtryskiwacze Bosch

Dużą zaletą silnika 1.9 JTDm 150KM jest także to, że korzysta on z elektromagnetycznych wtryskiwaczy Boscha, które można regenerować. Koszt jednej nowej końcówki wtryskiwacza to ok. 900 zł. Biorąc pod uwagę cenę wtryskiwaczy piezoelektrycznych, które nie są podlegają regeneracji jest to jest to bardzo sensowna alternatywa (cena za jeden piezowtryskiwacz to min. 1800 zł).

Silnik 1.9 JTDm 150KM - turbosprężarka VGT

Zastosowana w tym siniku turbosprężarka posiada zmienną geometrię kierownic (potocznie nazywanych łopatkami). Zdarza się, że szwankuje elektrozawór VGT sterujący ich pracą. Jeśli jest on zupełnie niesprawny, silnik cierpi na ogromny spadek mocy. Drobne jego niedomagania objawiają się chwilowymi przerwami w rozwijaniu mocy przez silnik.

Silnik 1.9 JTDm 16V 150KM spotkać można pod maską aut takich koncernów jak Opel (1.9 CDTI), Cadillac (1.9 TID), Saab (1.9 TID).

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA