Płyn do spryskiwaczy a zawartość metanolu
REKLAMA
REKLAMA
Bezpieczna podróż samochodem zależy w dużej mierze od czasu reakcji kierowcy na zaistniałe niebezpieczeństwo. Ulega on zdecydowanemu wydłużeniu jeśli widoczność z kabiny jest ograniczona, poprzez brud zalegający na szybach. Aby się go pozbyć potrzebne są zarówno dobre wycieraczki jak i skuteczny płyn, który zmiękczy i odtłuści powierzchnię szyby.
REKLAMA
Skład chemiczny płynu do spryskiwaczy
Na rynku dostępny jest ogromny wybór płynów do spryskiwaczy. Klient może nawet wybrać jeden z wielu ich zapachów, tak aby w trakcie ich używania w kabinie czuć było przyjemną woń owoców. Niestety, mało kto zwraca uwagę na to, co zawierają w swoich składzie obecnie produkowane płyny do spryskiwaczy. Wiele z nich, oprócz detergentu, barwników czy kompozycji zapachowej posiada także metanol, bardzo toksyczny i trujący alkohol alifatyczny.
Zobacz też: Płyny do spryskiwania szyb – zakresy temperatur, mieszanie, dolewanie wody
Metanol wrócił do łask
Od 2010 roku w myśl nowych przepisów producenci mogą ponownie używać metanolu w produktach chemicznych. To efekt zmian w dyrektywach Unii Europejskiej, którym Polska musiała się podporządkować. Producenci z branży chemicznej szybko dostrzegli w tym swoją szansę i rozpoczęli produkcję m.in. znacznie tańszych płynów do spryskiwaczy opartych na metanolu. Dawniej używano głównie alkoholu etylowego lub izopropylowego, ale ze względu na ich kilkakrotnie wyższą cenę od metanolu, wielu „producentów” postanowiło zarabiać na trującej chemii kosztem klienta.
Skutki wdychania metanolu
Jak bardzo niebezpiecznym związkiem jest metanol? Już 10 ml dawka powoduje u ludzi poważne problemy z widzeniem (bardzo często nawet utratę wzroku), zaburzenia ruchu, drgawki, palpitacje serca, kłopoty z oddychaniem, zaburzenia w pracy nerek a nawet śpiączkę. Z tego powodu polskie prawo zabraniało używać produktów, w których zawartość alkoholu metylowego przekraczała 3%. Po wprowadzeniu nowych przepisów UE zapis ten stał się nieważny, a w wielu produktach chemicznych jego udział procentowy dochodzi nawet do 30%. Co ciekawe w innych krajach UE nie stosuje się tak trujących płynów do spryskiwaczy.
Zobacz też: HFO-1234yf - toksyczny czynnik chłodniczy w Twoim samochodzie
Zakup płynu do spryskiwaczy
Czemu używanie płynu opartego na metanolu jest tak niebezpieczne? Jeśli podróżujemy autem kilka godzin w trakcie złej pogody, to częstotliwość używania spryskiwaczy jest bardzo duża. Filtr kabinowy, nie wyłapuje tego typu cząstek, bo jego główną rolą jest odseparowanie gównie większych ciał stałych. Metanol przenika z łatwością przez skórę i wpływa bezpośrednio na nasz układ wzrokowy i nerwowy. Dlatego wybierając płyn do spryskiwaczy zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego skład a nie zapach (metanol ma woń zbliżoną do etanolu). Poza kierujmy się ceną, bo to ona w dużej mierze przedstawia jakość komponentów użytych do jego wyprodukowania. Te najtańsze prawie na pewno oparte są na alkoholu metylowym (bądź metanolu).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.