REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płyn do spryskiwaczy a zawartość metanolu

Tani pyn do spryskiwaczy na 99% zawiera w sobie trujący metanol. Szukaj zatem takich, opartych na etanolu. Fot. Fotolia
Tani pyn do spryskiwaczy na 99% zawiera w sobie trujący metanol. Szukaj zatem takich, opartych na etanolu. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Płyn do spryskiwaczy jest czymś niezbędnym do prawidłowego utrzymania czystości przedniej i tylnej szyby. Niestety, od kilku lat dostępne są na rynku płyny z ponadnormatywną zawartością metanolu. Czym to grozi?

Bezpieczna podróż samochodem zależy w dużej mierze od czasu reakcji kierowcy na zaistniałe niebezpieczeństwo. Ulega on zdecydowanemu wydłużeniu jeśli widoczność z kabiny jest ograniczona, poprzez brud zalegający na szybach. Aby się go pozbyć potrzebne są zarówno dobre wycieraczki jak i skuteczny płyn, który zmiękczy i odtłuści powierzchnię szyby.

REKLAMA

Skład chemiczny płynu do spryskiwaczy

Na rynku dostępny jest ogromny wybór płynów do spryskiwaczy. Klient może nawet wybrać jeden z wielu ich zapachów, tak aby w trakcie ich używania w kabinie czuć było przyjemną woń owoców. Niestety, mało kto zwraca uwagę na to, co zawierają w swoich składzie obecnie produkowane płyny do spryskiwaczy. Wiele z nich, oprócz detergentu, barwników czy kompozycji zapachowej posiada także metanol, bardzo toksyczny i trujący alkohol alifatyczny.

Zobacz też: Płyny do spryskiwania szyb – zakresy temperatur, mieszanie, dolewanie wody

Metanol wrócił do łask

Od 2010 roku w myśl nowych przepisów producenci mogą ponownie używać metanolu w produktach chemicznych. To efekt zmian w dyrektywach Unii Europejskiej, którym Polska musiała się podporządkować. Producenci z branży chemicznej szybko dostrzegli w tym swoją szansę i rozpoczęli produkcję m.in. znacznie tańszych płynów do spryskiwaczy opartych na metanolu. Dawniej używano głównie alkoholu etylowego lub izopropylowego, ale ze względu na ich kilkakrotnie wyższą cenę od metanolu, wielu „producentów” postanowiło zarabiać na trującej chemii kosztem klienta.

Skutki wdychania metanolu

Jak bardzo niebezpiecznym związkiem jest metanol? Już 10 ml dawka powoduje u ludzi poważne problemy z widzeniem (bardzo często nawet utratę wzroku), zaburzenia ruchu, drgawki, palpitacje serca, kłopoty z oddychaniem, zaburzenia w pracy nerek a nawet śpiączkę. Z tego powodu polskie prawo zabraniało używać produktów, w których zawartość alkoholu metylowego przekraczała 3%. Po wprowadzeniu nowych przepisów UE zapis ten stał się nieważny, a  w wielu produktach chemicznych jego udział procentowy dochodzi nawet do 30%. Co ciekawe w innych krajach UE nie stosuje się tak trujących płynów do spryskiwaczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: HFO-1234yf - toksyczny czynnik chłodniczy w Twoim samochodzie

Zakup płynu do spryskiwaczy

Czemu używanie płynu opartego na metanolu jest tak niebezpieczne? Jeśli podróżujemy autem kilka godzin w trakcie złej pogody, to częstotliwość używania spryskiwaczy jest bardzo duża. Filtr kabinowy, nie wyłapuje tego typu cząstek, bo jego główną rolą jest odseparowanie gównie większych ciał stałych. Metanol przenika z łatwością przez skórę i wpływa bezpośrednio na nasz układ wzrokowy i nerwowy. Dlatego wybierając płyn do spryskiwaczy zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego skład a nie zapach (metanol ma woń zbliżoną do etanolu). Poza kierujmy się ceną, bo to ona w dużej mierze przedstawia jakość komponentów użytych do jego wyprodukowania. Te najtańsze prawie na pewno oparte są na alkoholu metylowym (bądź metanolu).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA