REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego nie działa spryskiwacz? Co mogło się popsuć?

Spryskiwacze często się psują, ale zwykle można szybko przywrócić ich działanie. Fot. Porsche
Spryskiwacze często się psują, ale zwykle można szybko przywrócić ich działanie. Fot. Porsche

REKLAMA

REKLAMA

Lista możliwych awarii spryskiwacza szyby jest bardzo długa. Jedne można usunąć niemal natychmiast i to często w zasadzie bez żadnych narzędzi, inne mogą być trudne w naprawie i kosztowne. Co zrobić jeśli spryskiwacz nie działa?

Zatkane dysze spryskiwacza

Do omywania płynem przedniej szyby potrzeba przynajmniej dwóch dysz spryskujących. Mogą one być umieszczone w jednej obudowie lub oddzielnie. Jeśli któraś z nich jest zapchana, łatwo to zauważyć po zmniejszonym wydatku wydobywającej się przez nią strużki cieczy lub jej całkowitym zaniku. Najlepszym sposobem na udrożnienie zapchanej dyszy jest przedmuchanie jej sprężonym powietrzem.

REKLAMA

Zobacz również: Jak wyregulować spryskiwacz szyby przedniej?

Warto przy tej okazji zdjąć przewód zasilający dyszę w płyn, żeby zanieczyszczenia które utknęły w dyszy, nie dostały się z powrotem do obiegu - mogą ją z powrotem szybko zatkać. Poza tym można będzie w ten sposób przedmuchać dyszę w obu kierunkach, co czyni ten zabieg bardziej skutecznym. Brak dostępu do sprężonego powietrza nie oznacza, że nie uda się odetkać zatkanej dyszy. Jej kanały można spróbować udrożnić za pomocą kawałka drutu o grubości nieco mniejszej od średnicy dyszy. Drut powinien być przy tym stosunkowo miękki, żeby uniknąć tzw. rozkalibrowania dysz.

Płyn trafia na szybę auta za nami?

Skuteczność działania spryskiwacza w dużym stopniu zależy od ustawienia dysz, bo co z tego jeśli podczas jazdy płyn zraszał będzie jedynie dół szyby albo trafiał na dach. Ważne jest nie tylko ustawienie dysz w płaszczyźnie pionowej. Istotną rolę odgrywa też zasięg dysz na boki, aby wielkość zraszanego obszaru szyby była optymalna. Dysze muszą dawać się regulować. Do tego celu mogą służyć łatwe w obsłudze mechanizmy zmieniające w niewielkim zakresie ustawienie obudowy dysz. W wielu spotykanych rozwiązaniach dysze w obudowie zamocowane są w kulowych przegubach. Stosunkowo łatwo je regulować za pomocą sztywnego pręcika włożonego w otwór dyszy. Przy tej czynności ryzyko rozkalibrowania kanału jest dużo większe niż przy czyszczeniu i dlatego należy to robić z większą ostrożnością.

Podejrzany nr 2 - zagięta rurka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Płyn nie może napotykać na swojej drodze dodatkowych niepotrzebnych przeszkód. Na przykład przewód, którym jest tłoczny, nie może być załamany. Miejscem najbardziej narażonym na taką przypadłość jest odcinek między stałą częścią nadwozia a ruchomą pokrywą. Załamywanie się przewodu to często rezultat złego mocowania, jego całkowitego braku, niewłaściwego ułożenia lub nieodpowiedniej długości, co trzeba poprawić.

Zobacz również: Jaki „zapas” wozić w bagażniku?

Podejrzany nr 3 - niesprawna pompa

Elektryczne pompki spryskiwacza mają bardzo podobne parametry. Daje to możliwość zastępowania jednych innymi, co w przypadku awarii może znacznie wpłynąć na zmniejszenie kosztów naprawy. W przypadku pompek montowanych bezpośrednio na zbiorniku spryskiwacza, ich zamienniki muszą mieć takie same położenie i średnice króćców wlotowych i wylotowych. Identyczny musi być również kształt i ustawienie styków w gnieździe pod kostkę zasilającą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA