REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki jest najlepszy sposób na zaparowane szyby w samochodzie?

Z zaparowanymi szybami daleko nie zajedziemy, podpowiadamy, jak szybko odzyskać widoczność. Fot. Fotolia
Z zaparowanymi szybami daleko nie zajedziemy, podpowiadamy, jak szybko odzyskać widoczność. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z warunków bezpiecznej jazdy jest dobra widoczność. Zwłaszcza zimą nabiera to szczególnego znaczenia. Przyda się więc kilka wskazówek, jak dbać o to, by dobrze widzieć do przodu, do tyłu i na boki.

Sposób na smugi

REKLAMA

Najszybszym sposobem na pozbycie się pary jest przetarcie szyby szmatką lub gąbką. Ta metoda powoduje jednak powstawanie na szybie smug, które drażnią wzrok. Nie będzie ich, jeśli do usuwania pary wykorzystamy nadmuch powietrza i zrobimy to od razu po uruchomieniu silnika. Co prawda będzie trwać to dłużej, ale coś za coś. Jeśli mamy klimatyzację, to z zaparowanymi szybami poradzi sobie ona jeszcze szybciej.

Zobacz również: Pleśń w samochodzie, jak sobie z nią poradzić?

Prawidłowy kierunek

Ciepłe powietrze tłoczone do wnętrza pojazdu powinno być jak najlepiej wykorzystywane i to nie tylko do ogrzania zmarzniętego kierowcy. Chodzi przede wszystkim o możliwie skuteczne ustawienie wszystkich dysz nawiewowych. Pole do popisu będą miały dysze umieszczone po obu stronach deski rozdzielczej. Trzeba je tak ustawić, aby strumień powietrza omywał boczne szyby na wysokości lusterek, co zdecydowanie poprawi możliwość obserwowania tego, co dzieje się za samochodem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obsługa lusterek

Chociaż powierzchnie zewnętrznych lusterek ustawione są przeciwnie do kierunku jazdy, nie są chronione przed zanieczyszczeniami. W brudnym lusterku nawet najlepsze oko niewiele zobaczy. Częste przecieranie lusterek szmatką zwilżoną płynem do mycia szyb wyjdzie nam tylko na dobre. W przypadku oblodzenia lusterek pozbawionych funkcji podgrzewania nie należy zrywać lodu na siłę, lecz spryskać preparatem odmrażającym i dać mu trochę czasu na zadziałanie.

Pomocna chemia

Widoczność przez boczne szyby w przednich drzwiach można skutecznie poprawić przez odpowiednie ukierunkowanie nadmuchu ze skrajnych dysz nawiewowych. Szyby w tylnych drzwiach zwykle są tej możliwości pozbawione, co nie znaczy, że na ich powierzchni nie tworzy się mglista warstwa pary. Nie da się ich również podczas jazdy przecierać. Pozostaje uciec się do chemii i okresowo powlekać szyby warstwą preparatu zapobiegającego parowaniu.

Zobacz również: Jak wysuszyć wnętrze samochodu?

Krople na szybie

Parę z tylnej szyby szybko usuwa jej elektryczne ogrzewanie. Dużo gorzej jeśli na zewnątrz szyba upstrzona jest kropelkami wody. Widoczność pozostawia wtedy wiele do życzenia, zwłaszcza jeśli szyba jest mocna pochylona. Przydałaby się wtedy wycieraczka, a jeśli jej nie ma, warto przed rozpoczęciem jazdy pozbyć się kropli za pomocą gumowej krawędzi skrobaczki do szyb.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA