Co to jest klasa skuteczności PIMOT dla alarmów samochodowych?

REKLAMA
REKLAMA
Kierowcy mogą decydować czy chcą, aby ich samochód chronił jedynie alarm z tradycyjnymi czujnikami otwarcia klapy i drzwi czy nowoczesny wyposażony w czujniki położenia samochodu. Warto jednak pamiętać, że nie ma znaczenia, czy firma produkująca alarmy jest znana czy też nie - o jakości alarmu świadczy znak bezpieczeństwa B i klasa skuteczności PIMOT.
REKLAMA
Zobacz również: Co to jest ICE?
Najprostsze urządzenia, klasy popularnej (POP), reagują na otwarcie maski, drzwi i bagażnika. Zazwyczaj nie blokują zapłonu, tylko ostrzegają syreną lub sygnałem pojazdu w razie próby kradzieży. Sterowane są pilotem lub kluczem kodowym.
Druga klasa, to poziom standardowy (STD). Alarmy posiadają budowę modułową. Mają, co najmniej jedną blokadę silnika, czujnik ochrony wnętrza oraz syrenę z własnym zasilaniem. Sterowanie odbywa się za pomocą zmiennokodowego klucza, bądź pilota.
Zobacz również: Jak wybrać alarm samochodowy?
REKLAMA
Trzecim poziomem jest klasa Profesjonalna (PRF), która jest już niemałym kłopotem dla złodzieja. Alarmy wyposażone są w zasilanie rezerwowe, co najmniej dwa czujniki ochrony wnętrza, dodatkową blokadę silnika bądź antynapad, kodowany wyłącznik serwisowy i dodatkowy czujnik otwarcia maski. Syrena posiada własne, niezależne zasilanie. Klucz (lub pilot) mają podwyższoną ochronę kodu.
Ostatnia klasa – Specjalna (EXTRA) – posiada wszystkie elementy które zawierają klasy niższe, oraz dodatkowo czujnik położenia pojazdu (na wypadek, próby załadowania samochodu na lawetę) i radiopowiadomienie o uruchomieniu alarmu.
REKLAMA
REKLAMA