REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo jazdy w aplikacji mObywatel, czyli e-prawo jazdy.

Prawo jazdy w aplikacji Obywatel
Prawo jazdy w aplikacji Obywatel
Santander Consumer Bank

REKLAMA

REKLAMA

Prawo jazdy w aplikacji mObywatel zacznie obowiązywać w Polsce już 5 grudnia. To wtedy kierowcy mogą zostawić w domu dokument.

5 grudnia 2020 roku jazda bez prawa jazdy staje się w Polsce całkowicie legalna. I choć hasło brzmi dość postępowo, wcale nie oznacza prowadzenia bez uprawnień, a jedynie prowadzenie pojazdu bez posiadania przy sobie dokumentu potwierdzającego uprawnienia. Skąd policjanci będą wiedzieć, że kierowca ma możliwość kierowania samochodu? Bo nadal na użytkowniku drogi spoczywać będzie dość ważny obowiązek - musi udowodnić swoją tożsamość w czasie kontroli drogowej. A to będzie można wykonać na jeden z trzech sposobów. Honorowane będą takie dokumenty jak:

REKLAMA

  • dowód osobisty,
  • paszport,
  • aplikacja mObywatel.

Od kiedy prawo jazdy w mObywatel?

Jedną z ciekawszych innowacji jest funkcjonująca już dziś aplikacja mObywatel. Ta - już od 5 grudnia 2020 roku - będzie pozwalać nie tylko na przechowywanie elektronicznej wersji prawa jazdy. Ma dużo szerszą funkcjonalność. A wszystko za sprawą trzech kluczowych zakładek. Jakie możliwości daje mObywatel?

  • mTożsamość - elektroniczna wersja dowodu osobistego. Zawiera dane dotyczące imion, nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL, zdjęcia, terminu ważności, numeru dowodu, informacji, kto wydał dokument.
  • mPrawo Jazdy - elektroniczna wersja prawa jazdy, zakładka ta daje możliwość sprawdzenia ilości punktów karnych na koncie kierowcy.
  • mPojazd - odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC (nazwa ubezpieczenia, seria i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant) i karty pojazdu. Zakładka ta będzie przypominać np. o mijającym terminie przeglądu czy ważności polisy OC.

Jak dodać prawo jazdy do mObywatel?

Na razie ciężko mówić o konkretnej instrukcji postępowania. W końcu opcja mPrawo Jazdy zostanie udostępniona dopiero 5 grudnia. Jakie są generalne zasady? Do założenia mObywatela należy posiadać profil zaufany. Jeżeli chodzi o sam proces uzyskiwania elektronicznych dokumentów, aplikacja poprowadzi użytkownika przez poszczególne etapy. Co ważne, program jest dostępny nie tylko na system Android. Prawo jazdy mObywatel pojawi się też na iOs-ie.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA