REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochody z niebezpiecznym czynnikiem chłodniczym R1234yf

Gdy czynnik R-1234y ulegnie zapaleniu to w połączeniu z wodą przekształci się w śmiercionośny kwas fluorowodorowy, który z łatwością przenika przez ludzką skórę. Fot. Fotolia
Gdy czynnik R-1234y ulegnie zapaleniu to w połączeniu z wodą przekształci się w śmiercionośny kwas fluorowodorowy, który z łatwością przenika przez ludzką skórę. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo ostrzeżeń ze strony różnych organizacji kilku producentów aut zdecydowało się użyć niebezpiecznego dla życia czynnika chłodniczego w swoich samochodach. Postanowiliśmy przestawić listę pojazdów, które już posiadają.

Ogromne kontrowersje jakie towarzyszą wprowadzanemu wręcz na siłę do samochodów osobowych czynnikowi chłodniczemu R-1234yf powodują, że coraz więcej osób poszukuje aut, które są go pozbawione. Skąd to zamieszanie? Otóż nowy czynnik pomimo zapewnień obu jego amerykańskich producentów, firm Honeywell i DuPont, okazuje się bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia ludzi.

REKLAMA

R-1234yf : niebezpieczny dla zdrowia

Potwierdzają to badania przeprowadzone przez koncern Daimler (właściciela marki Mercedes-Benz) na Mercedesie klasy B.  W trakcie symulowanego zderzenia, użyty w aucie czynnik chłodniczy  R-1234yf uległ zapalaniu, po czym w kontakcie ze środkami gaszącymi (przede wszystkim wodą) przekształcił się w toksyczny kwas fluorowodorowy. Ogromną szkodliwość tej substancji dla ludzkiego organizmu potwierdziły także testy takich niemieckich pism jak Auto Bild oraz Zeit. Oprócz firmy Daimler, która od samego początku była przeciwna używaniu R-1234yf w autach osobowych, ze stosowania tego czynnika wycofały się także BMW i Audi. Według nich kryteria przyjęte w dotychczasowych badania nie dają pewności, że nowy czynnik jest w pełni bezpieczny.

Zobacz też: Klimatyzacja – dlaczego warto używać jej przez cały rok?

R-1234yf: nowy czynnik odstrasza klientów

Rosnąca liczba osób, niezadowolona z faktu, że w ich autach ma pracować tego typu środek, coraz częściej zwraca uwagę na to, które auta posiadają już czynnik R-1234yf. W związku z tym, że sprzedawcy samochodów niechętnie o tym aspekcie wspominają, postanowiliśmy sprawdzić osobiście jakie modele posiadają w swoich układach klimatyzacji czynnik R-1234yf.

Lista samochodów wyposażona w czynnik R-1234yf

- Chevrolet : Malibu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Honda: Fit (wersja elektryczna)

- Hyundai: i30, Santa Fe

- KIA : Cee’d, Sorento, Sportage, Picanto, Venga, Soul

- Mazda: Pick-up BT50, CX-5 (tylko wybrane egzemplarze z 2012 roku)

- Subaru: BRZ ,XV

- Suzuki: Swift Sport

- Toyota: GT86 (inne modele w zależności od okresu produkcji, naklejka informacyjna znajduje się w komorze silnika)

Zobacz też: HFO-1234yf - toksyczny czynnik chłodniczy w Twoim samochodzie

R-1234yf  - liczy się zysk

Większość producentów wstrzymuje się z użyciem czynnika R-1234yf z uwagi także na koszty. Do Kii Cee’d uzupełnienie czynnika to koszt 1200 zł. W zależności od intensywności używania klimatyzacji zabieg taki wykonuje się raz na rok lub na dwa lata. Kia Cee’d, wyposażona w poprzedni czynnik chłodniczy R-134a , była tańsza w eksploatacji – uzupełnienie czynnika wynosiło tyko 300 zł w ASO. Cztery razy taniej! Poza tym wiele miliardów euro trzeba jeszcze przeznaczyć na zakup maszyn do obsługi nowego czynnika. Koszty ogromne, korzyści prawie żadne. Zyskują tylko obaj amerykańscy producenci czynnika R-1234yf - DuPont i Honeywell...

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA