Klimatyzacja – dlaczego warto używać jej przez cały rok?
REKLAMA
REKLAMA
Przyjemność jazdy samochodem z klimatyzacją jest tym większa, im wyższa jest temperatura na zewnątrz pojazdu. Każdy kto miał okazję podróżować w upalne lato autem z klimatyzacją, nie zdecyduje się na zakup pojazdu bez tego udogodnienia. Niestety, świadomość o prawidłowym użytkowaniu tego urządzenia jest bardzo niska, co przekłada się na częste narzekania na drogą eksploatację tego podzespołu.
REKLAMA
Sprężarka klimatyzacji
Newralgicznym elementem każdego układu klimatyzacji (zarówno automatycznej jak i manualnej) jest sprężarka. Zapewnia ona obieg czynnika chłodniczego w całym systemie i dlatego jej kondycja jest tak ważna. Problem pojawia się gdy zawodzi. Koszt nowej kształtuje się na poziomie ok. 1200 zł, ale w przypadku niektórych modeli wzrasta nawet do 5 000 zł.
Zobacz też: HFO-1234yf - toksyczny czynnik chłodniczy w Twoim samochodzie
Jak wydłużyć żywotność sprężarki klimatyzacji?
REKLAMA
Do prawidłowej pracy sprężarki wymagane jest jej prawidłowe smarowanie. Jeśli tarcie pomiędzy aluminiowym tłokiem i cylindrem sprężarki (sprężarka tłokowa) wykonanym z tego samego materiału jest zbyt duże, powierzchnie obu elementów ulegają ścieraniu. Procesowi temu towarzyszy powstawanie metalowych opiłków, które mieszając się z olejem, kontynuują proces ścierania elementów sprężarki, zachowując się jako swoista masa ścierająca.
Opiłki metalu najczęściej powstają, gdy klimatyzacja nie jest uruchamiana przez dłuższy czas. Właśnie wtedy olej spływa do najniżej położonych elementów układu, odseparowując się tym samym od czynnika chłodniczego. Aby temu zapobiec należy używać klimatyzacji przez cały rok. W okresie zimowym zaleca się uruchamiać ją przynajmniej raz w tygodniu na 10-15 minut. Im więcej sprężarka pracuje, tym ma zapewnione lepsze smarowanie swoich podzespołów.
Zobacz też: Klimatyzacja - najczęstsze błędy podczas serwisu
Pozbądź się wilgoci z samochodu
Poza tym klimatyzacja, która funkcjonuje przez cały rok, pozwala pozbyć się wilgoci z pojazdu oraz przede wszystkim nie pozwala na rozwój grzybów. Trzeba jednak pamiętać, o regularnej wymianie filtra przeciwpyłkowemu. Co dwa lat należy sprawdzić też ilość czynnika chłodniczego w układzie klimatyzacji.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA