REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obrócona panewka korbowa – przyczyny usterki i sposoby jej zapobiegania

Obrócenie panewki w skrajnych przypadkach może spowodować, że korbowód przebije się przez blok silnika, niszcząc go doszczętnie. Ryzyko awarii spada przy częstej zmianie oleju.
Obrócenie panewki w skrajnych przypadkach może spowodować, że korbowód przebije się przez blok silnika, niszcząc go doszczętnie. Ryzyko awarii spada przy częstej zmianie oleju.

REKLAMA

REKLAMA

Moment, w którym zostaje obrócona panewka korbowa to początek kosztownych wydatków związanych z naprawą silnika. Dlaczego dochodzi do obrócenia panewek? Czy można temu zapobiec?

Panewki korbowe - funkcja

Kondycja jednostki napędowej zależy w dużej mierze od terminowej wymiany jej płynów eksploatacyjnych. Zdarza się jednak, że nawet regularne przeglądy i naprawy nie zapobiegną całkowitej destrukcji silnika.

REKLAMA

Bardzo poważną usterką jaka może mieć miejsce w silniku jest obrócenie panewek korbowych. Znajdują się one w podstawie korbowodu i służą łagodzeniu tarcia spowodowanego obracaniem się w nich czopów wału korbowego. W tym celu co najmniej jedna z półpanewek (w jednym korbowodzie są dwie półpanewki) ma specjalną szczelinę, którą doprowadzany jest do niej olej silnikowy. Dzięki niemu łagodzone jest tarcie zachodzące w trakcie zamiany ruchu posuwistego-zwrotnego tłoka na ruch obrotowy wału korbowego.

Polecamy: Samochód w firmie

Panewki korbowe bez zamka - czy to działa?

Posiadacze aut z silnikiem 1.5 dCi czy 1.9 dCi zjawisko obróconych panewek znają zapewne doskonale. Niektórzy powodem tego problemu obarczają zastosowanie panewek bez zamków, ale w gruncie rzeczy wspomniane zamki mają za zadanie wskazać właściwe osadzenie półpanewek przy ich niesymetrycznym wykonaniu. Na to czy panewka się obróci ma wpływ szereg innych czynników. Dowodem jest brak tego typu problemu w silniku 2.0 dCi (następcy 1.9 dCi) mimo zastosowania w obu jednostkach takich samych panewek.

Zobacz też: Kiedy wymienić pasek rozrządu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyczyny obracania się panewek korbowych

Główna przyczyna obracania się panewek korbowych jest niewłaściwe ich smarowanie olejem. W przypadku silnika 1.9 dCi uszkodzeniu ulega zazwyczaj panewka, znajdująca się najdalej od pompy oleju. Źle zaprojektowane kanały olejowe powodują, że olej nie dociera w odpowiedniej ilości do łożyska (panewki) korbowodu, a to zostaje zatarte i obraca się.  Poza tym, nawet jeśli jednostka została dobrze zaprojektowana to jej kanały olejowe również mogą ulec zapchaniu. Powodem tego może być mocno zabrudzony olej (np. opiłkami metalu czy fragmentami zużytego filtra oleju), na którego wymianie właściciel auta oszczędzał. Warto także zdawać sobie sprawę, że dodawanie preparatów uszczelniających silnik bardzo często przyczynia się do zablokowania drożności kanałów olejowych (preparaty te zazwyczaj zwiększają gęstość oleju).

Zobacz też: Preparaty uszczelniające silnik - czy warto stosować? Czym to grozi?

Obrócenie panewki korbowej - naprawa

Konsekwencją obrócenia się panewki jest uszkodzenie czopu wału, po którym porusza się korbowód. W celu naprawy należy albo spróbować przeszlifować wał, albo wymienić go na nowy. Przy wymianie którejkolwiek z panewek zazwyczaj wymienia się je wszystkie, aby zapobiec kosztownym wydatkom w przyszłości. Przeciętny koszt remontu czterocylindrowego silnika po takiej usterce kształtuje się na poziomie ok. 2500 zł. Przy większym pechu zatarcie panewki może spowodować, że korbowód przebije blok silnika, powodując jego trwałe zniszczenie. Wtedy trzeba szukać nowego motoru.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA