REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Eksploatacja auta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Najczęstsze kłopoty z filtrem cząstek stałych DPF

Dlaczego filtr cząstek stałych w samochodzie eksploatowanym w mieście może być kłopotliwy i drogi w utrzymaniu? Co decyduje o podwyższonym ryzyku jego awarii?

Co to jest multisalon?

Na rynku salonów samochodowych zaczęło się pojawiać coraz więcej multisalonów. Placówki oferują samochody różnych marek i działają na zasadach zbliżonych do ASO. To supermarkety z samochodami.

System monitorujący ciśnienie ogumienia obowiązkowy

Od 1 listopada, system monitorujący ciśnienie w ogumieniu (TPMS) jest obowiązkowym wyposażeniem każdego nowego samochodu sprzedawanego na terenie UE. Niestety podniesie to koszty wymiany ogumienia.

Jak lepiej widzieć po zmroku?

Prowadząc samochód po zmroku wielu kierowców odczuwa szybciej zmęczenie i znaczne pogorszenie widoczności w obrębie strumienia świateł. Co zrobić, by widzieć więcej?

REKLAMA

Żarówki z efektem xenon: Phlips WhiteVision

Aby upodobnić wygląd reflektorów halogenowych do ksenonów można nabyć specjalne żarówki takie jak chociażby Philips WhiteVision. Oto czym charakteryzuje się nowy produkt holenderskiego producenta.

Najmocniejsze żarówki halogenowe Philips

Aby poprawić widoczność po zmroku w trakcie jazdy autem, warto zainwestować w lepsze żarówki. Philips przygotował najmocniejszą ich odmianę w swojej gamie o nazwie X-TremeVision+130%.

Jak złodzieje włamują się do samochodów?

Podczas włamań do samochodów złodzieje coraz częściej zamiast prymitywnych wytrychów stosują zdobycze najnowszej technologii. Są często sprawnymi programistami.

Samodzielna wymiana koła w samochodzie

Wymiana koła w samochodzie to stosunkowo prosta czynność, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach. Oto kilka rad od instruktorów Szkoły Jazdy Renault.

REKLAMA

Żarówki "Long life", czy supermocne?

Na runku znajdują się różne rodzaje żarówek do reflektorów samochodowych. Począwszy od najprostszych poprzez tzw. long life, po takie o zwiększonej mocy. Czym charakteryzują się żarówki long life i kiedy warto je zainstalować?

Odblaski dla pieszych, a mandat

Piesi poruszający się po poboczu drogi poza obszarem zabudowanym musi mieć na sobie elementy odblaskowe. Jednak to, jak sprawnie zadziałają odbłyśniki w dużej mierze zależy od reflektorów samochodowych. Z kolei, za brak odblasków można dostać mandat.

Jak przebiega proces bieżnikowania opon?

Proces bieżnikowania opon skutecznie obniża koszty eksploatacji floty samochodowej. W poniższej galerii przedstawiamy proces bieżnikowania na gorąco opon Goodyear i Dunlop TreadMax w zakładzie Wittlich (Niemcy).

Technologia Carbon Boost w akumulatorach

Dzięki technologii Carbon Boost, akumulatory mogą ładować się nawet do 1,5 raza szybciej. Ponadto mają zwiększoną wydajność.

Czy opony bieżnikowane są niskiej jakości?

Bieżnikowanie opon staje się coraz popularniejsze wśród zarządców flot. Jednak wokół usługi narosło wiele mitów. Czy to prawda, że opony bieżnikowane są niższej jakości?

Na którą oś zakładać opony bieżnikowane?

Bieżnikowanie opon to dobry sposób na redukcję kosztów eksploatacji floty. Bieżnikowanie na gorąco to metoda mająca gwarantować wysoką jakość usługi. A czy ma znaczenie na którą oś założymy oponę bieżnikowaną?

Bieżnikowanie opon - sposób na obniżenie kosztów

Bieżnikowanie opon to sposób na optymalizację kosztów eksploatacji floty oraz przejechania 1 km. Proces jest polecany przez renomowanych producentów ogumienia. Czym jest bieżnikowanie opon?

Czy Yanosik będzie płatny?

Czy ciesząca się coraz większym gronem użytkowników aplikacja Yanosik będzie płatna? Ostatnio pojawia się wiele głosów zdających się potwierdzać niepokojące informacje. Jaka jest prawda?

Kiedy przeprowadzić pierwszy przegląd samochodu?

Właściciele nowych samochodów nie muszą co roku jeździć na kontrolę stanu technicznego pojazdu. Kiedy należy wykonać pierwszy przegląd po zakupie nowego pojazdu?

Usterki techniczne auta i ich wpływ na bezpieczeństwo

Zły stan techniczny samochodu ma bezpośrednie przełożenia na liczbę wypadków na polskich drogach. O jakie elementy auta należy bezwzględnie zadbać aby nasz pojazd nie stanowił zagrożenia na drodze?

Czy akumulator należy utrzymywać w czystości?

Mimo że wiele akumulatorów nazywanych jest bezobsługowymi, właściciele pojazdów powinni poświęcić nieco uwagi zleceniom odnośnie prawidłowej eksploatacji baterii. Wtedy dowiedzą się, że np. akumulator należy utrzymywać w czystości.

Sposoby na wykorzystanie GPS

Moduły nawigacji satelitarnej GPS są wykorzystywane nie tylko w zarządzaniu flotą samochodową oraz w podróżach samochodowych. GPS sprawdza się również w zapewnieniu bezpieczeństwa dzieciom.

Samochody na ogniwa paliwowe niedługo staną się powszechne

Samochody zasilane wodorem już za chwilę trafią do produkcji seryjnej. To nie pieśń przyszłości, Toyota właśnie została pierwszym producentem zarejestrowanym przez Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii, uprawnionym do wytwarzania zbiorników magazynujących wodór sprężony do 700 barów.

System monitoringu pojazdu - proces odzyskiwania skradzionego auta

Jak, od tzw. kuchni wygląda proces odzyskiwania skradzionego pojazdu, w którym został zainstalowany monitoring? Czy to prawda, że służby wyruszają do akcji już kilka sekund po ruszeniu pojazdu z miejsca?

Typowe letnie usterki samochodów

Czy są jakieś typowe usterki, którym ulegają samochody w okresie letnim? Na to pytanie próbujemy odpowiedzieć we wnioskach z poniższej ankiety.

Na czym polega hydrofobizacja?

Bezpieczeństwo jazdy w ogromnej mierze zależy od widoczności jaką dysponuje kierowca. Aby ją poprawić warto zastanowić się nad wykonaniem tzw. hydrofobizacji. Na czym polega ten zabieg?

Co w samochodzie odpowiada za bezpieczeństwo pasażerów?

Poziom bezpieczeństwa auta uzależniony jest nie tylko od nowoczesnej elektroniki, ale i od jego konstrukcji. Niemały wpływ na to ma także jego zachowanie na drodze. Zobacz jakie elementy auta odpowiedzialne są za bezpieczeństwo podróżnych?

Mercedes-Benz zaczyna stosować nowe tłoki w silnikach Diesla

Mercedes-Benz zdecydował się na zmianę tłoków w silnikach Diesla. Zamiast wykonanych z aluminium, producent będzie stosował tłoki wykonane z wysokowytrzymałej stali nierdzewnej. W połączeniu ze specjalną technologią powlekania gładzi cylindrowych, rozwiązanie ma się przyczynić m.in. do obniżenia zużycia paliwa.

Sieć o napięciu 48V w samochodach Audi

Na potrzeby nowoczesnych urządzeń sukcesywnie wprowadzanych do samochodów Audi, niemieccy inżynierowie chcąc wdrożyć do nich 48V sieć napięcia. Jakie korzyści ma przynieść nowe rozwiązanie?

Jak rozpoznać podrabianą żarówkę ksenonową?

Szacunki specjalistów są zatrważające. Znaczna część sprzedawanych poprzez internet żarówek ksenonowych może być fałszywa. Czym grozi zamontowanie podrobionej żarówki ksenonowej oraz jak rozpoznać falsyfikat?

Alkohol ze zużytych opon?

Jak wykorzystać bez szkody dla środowiska naturalnego zużyte ogumienie? Michelin pracuje nad koncepcją, która pozwoli przetworzyć je na... alkohol.

Pakiet TRD dla Toyoty GT 86

Toyota GT86 może zostać wyposażona w pakiet dodatków przygotowanych przez TRD. Co wchodzi w jego skład oraz jakie korzyści dają nowe części?

Wpływ zmiennej pogody na działanie samochodu

Silnik, układ elektryczny i układ hamulcowy są najbardziej narażone na negatywny wpływ na zmiennych warunków pogodowych. Dokładnie takich, jakie mamy często w Polsce.

Co ile kierowca powinien badać wzrok?

Badanie wzroku jest obowiązkowe dla kandydatów na kierowców. Po zdobyciu uprawnień do prowadzenia pojazdu regularne badanie u okulisty nie jest wymagane. Jednak prowadzący pojazdy powinni kontrolować stan oczu regularnie. Jak często?

Naprawić poza ASO i nie stracić gwarancji

Prawo dopuszcza serwisowanie samochodu poza autoryzowaną stacją obsługi i nie przewiduje za to utraty gwarancji. Jednak, żeby zachować prawo do bezpłatnych napraw w ASO, warsztat nieautoryzowany musi spełniać określone wymogi.

System radiowej lokalizacji pojazdów

System radiowej lokalizacji pojazdów ułatwia znalezienie samochodu po kradzieży. Okazuje się, że wbrew powszechnej opinii nie każdy system jest podatny na zagłuszarki fal radiowych.

Samochód kupić, czy płacić za używanie?

Nowoczesne usługi finansowe oferują możliwość płacenia jedynie za używanie samochodu, a nie jego zakup. W krajach rozwiniętych gospodarczo, wynajem długoterminowy lub leasing z wysokim wykupem są coraz popularniejsze. Kiedy opłaca się kupić samochód, a kiedy bardziej opłacalne jest płacenie jedynie za korzystanie z pojazdu?

Nowe światła LED do jazdy dziennej

Najnowsze światła do jazdy dziennej LEDriving LG charakteryzują się m.in. jednolitą listwą świetlną. W efekcie nie widać poszczególnych świecących punktów, lampa świecie równomiernie na całej długości listwy.

Zaawansowany system audio: Bang & Olufsen Sound System Symphoria

Symphoria to zaawansowany procesor dźwięku 3D, dzięki któremu zestaw muzyczny Bang & Olufsen Sound System ma zachwycać nową jakością fonii.

Silnik 2.0 TDI w Audi Q5: wzdłużna pozycja montażowa

Nowy silnik 2.0 TDI montowany w Audi Q5 został przystosowany do wzdłużnego ułożenia w komorze silnikowej. Jak zbudowany jest nowy motor?

Audi i Volkswagen wprawadzają nowy silnik Diesla 1.4 TDI

Niebawem na rynku pojawi się nowy silnik 1.4 TDI. Zakres zmian w stosunku do poprzedniej wersji, znanej z Audi A2 jest szeroki. Czy charakteryzuje się nowy motor?

Jak działa nowoczesne turbodoładowanie w silnikach TDI?

Nowoczesne turbosprężarki w sposób istotny różnią się od swoich protoplastów. Są znacznie bardziej zaawansowane i skomplikowane, co poprawia ich wydajność a tym samym moc i moment oborotwy silnika. Jak działa turbosprężarka w silniku 3.0 TDI opracowanym przez Audi?

Pompowanie opon azotem - czy warto?

Niektóre warsztaty samochodowe lub wulkanizacyjne oferują pompowanie kół azotem. Zdania o zasadności tej operacji są podzielone. Jakich argumentów używają zwolennicy tego rozwiązania?

Jak transportować delilaktną elektronikę samochodem?

Niektóre urządzenie elektryczne są bardzo wrażliwe na wyładowania elektryczne czy wstrząsy. Jak zatem je transportować autem, aby nie zostały uszkodzone?

Ciśnienie wtrysku Common Rail: dlaczego musi być coraz wyższe?

Każda kolejna generacja silników posiada coraz wyższe ciśnienie wtrysku paliwa Common Rail. Dlaczego?

Jakich używanych części nie wolno montować w samochodzie?

Używane części z giełdy czy szrotu kuszą niską ceną. Niestety nie wszystkie nadają się do montażu w innym pojeździe. Jakich części z drugiej ręki nie można montować w aucie?

Wpływ upałów na stan techniczny samochodu

Wysokie temperatury powietrza mają znaczny wpływ na działanie poszczególnych układów w samochodzie. Upał źle wpływa nie tylko na układ chłodzenia lecz również na akumulator.

Czy akumulator może niedomagać latem?

Awaria akumulatora latem nie jest czymś niezwykłym. Warto zatem wiedzieć co zrobić aby akumulator nie zawiódł

Amortyzatory z regulacją do jazdy off-road

Amortyzatory o zmiennej sile tłumienia zwiększają uniwersalność i dzielność auta w zmiennych terenie. Firma Terrain Tamer przygotowała nowy typ takich amortyzatorów o nazwie Pro Shock Absorber. Czy się charakteryzują?

Styl jazdy, a żywotność silnika

Zbyt dynamiczna jazda na nierozgrzanym jeszcze silniku znacznie skraca żywotność jednostki napędowej. Jakie jeszcze mogą być skutki stylu jazdy, który zazwyczaj stosują niecierpliwi kierowcy?

Niesprawne oświetlenie auta - co zrobić aby nie stracić dowodu rejestracyjnego?

Zabezpieczenie samochodu przed cyberatakiem

Rozwój technologii i ich implementacja w motoryzacji sprawił, że samochody wyposażone w systemy operacyjne z dostępem do internetu stały się podatne na ataki hakerów. Jednak są już systemy gwarantujące zabezpieczenie samochodów przed cyberprzesępcami.

REKLAMA