REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

System monitoringu pojazdu - proces odzyskiwania skradzionego auta

System monitoringu pojazdu - proces odzyskiwania skradzionego auta.
System monitoringu pojazdu - proces odzyskiwania skradzionego auta.

REKLAMA

REKLAMA

Jak, od tzw. kuchni wygląda proces odzyskiwania skradzionego pojazdu, w którym został zainstalowany monitoring? Czy to prawda, że służby wyruszają do akcji już kilka sekund po ruszeniu pojazdu z miejsca?

Zwykle procedura odzyskiwania samochodu wyposażonego w system lokalizacji wygląda następująco: właściciel lub użytkownik auta informuje o kradzieży policję i centralę alarmową firmy oferującej rozwiązanie do monitoringu. Po weryfikacji zgłoszenia rozpoczyna się akcja poszukiwawcza, prowadzona w ścisłej współpracy z mundurowymi.

REKLAMA

Zobacz też: Droższy mandat za leasingowane auto

Czy pracownicy centrum monitoringu wyruszają w pościg za złodziejem?

REKLAMA

„W trakcie działań kontaktujemy się z Policją i w chwili, kiedy ustalimy rejon, w którym znajduje się poszukiwany pojazd, wzywamy funkcjonariuszy w celu finalnego zlokalizowania samochodu lub wskazania dokładnego miejsca jego ukrycia. Następnie, na podstawie protokołu, przekazujemy odnalezione mienie Policji do dalszych czynności procesowych” – mówi Mirosław Marianowski, security manager, Gannet Guard Systems.

Podkreśla, że przy okazji zwalczania przestępczości samochodowej zawsze trzeba się liczyć z zagrożeniem ze strony przeciwnej. „Dlatego nie podejmujemy żadnych pościgów, aby nie narażać na niebezpieczeństwo własnych pracowników i osób postronnych. Zdarza się, że w trakcie interwencji policyjnych przy zatrzymywaniu złodziei samochodowych dochodzi do pościgów i kolizji, a nawet do użycia broni palnej” – podkreśla Marianowski.

Zobacz też: Likwidacja szkody powypadkowej przy nieznanym sprawcy albo braku OC w Niemczech

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak do kwestii monitoringu podchodzą policjanci?

REKLAMA

Jak na działania firm oferujących systemy monitoringu reagują mundurowi? Wszystko zależy od konkretnych osób. „Zdarzali się tacy policjanci, którzy po wskazaniu im miejsca ukrycia kilku skradzionych maszyn budowlanych stwierdzali, że przez nas zarwali noc, bo musieli przygotowywać stosowną dokumentację. Inni po przyjeździe na miejsce zlokalizowanego pojazdu witali nas słowami >Wreszcie poznaliśmy ekipę, o której sprzęcie do namierzania krążą legendy<, a następnie pisali podziękowanie za odnalezienie skradzionej koparki” – wspomina Marianowski.

Podkreśla jednocześnie, że odnalezienie pojazdu wymaga z jednej strony nakładów finansowych na sprzęt, a z drugiej odpowiedniego wyszkolenia pracowników. „Aby działania w ramach świadczonych usług były skuteczne, firma Gannet Guard Systems musiała zainwestować duże pieniądze w infrastrukturę, tj. stacje monitorujące nieunijne przejścia graniczne, maszty antenowe itp. Konieczne było także przystosowanie wynajmowanych samolotów do montażu instalacji systemów radionamiarowych (Gannet Guard Systems oferuje systemy bazujące na lokalizacji radiowej, a nie tylko bazującej na rozwiązaniach typu GPS/GSM – przyp. red.), zakupienie odpowiedniej ilości sprzętu i umieszczenie go w samochodach radionamiarowych, a także wyszkolenie personelu obsługującego systemy radionamiarowe” – podkreśla Marianowski.

Autorem tekstu jest Maciej Pobocha, Lokalizacja.info

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA