REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Steruj domem poprzez smartfona

 Connected Life Magazine
Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.
Steruj domem poprzez smartfona. Fot. Fotolia
Steruj domem poprzez smartfona. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Systemy przeznaczone do domów inteligentnych stają się coraz popularniejsze. Dzięki nim z poziomu smartfona możemy sterować m.in. temperaturą we wnętrzach (w tym w garażu), a nawet zamknąć okna, czy bramę wjazdową.

Czy przed nami kolejna wojna standardów? Tym razem do rywalizacji przystąpiły firmy tworzące rozwiązania dla domów inteligentnych. I to nie byle jakie firmy: wielkie koncerny znane na całym świecie. Własne rozwiązania prezentują nie tylko giganci elektroniki tacy jak Apple, LG czy Samsung, ale także firmy znane z działalności w wielu branżach i sektorach przemysłu takie jak Bosch. Niemcy przedstawili nową wizję rozwiązań dla miłośników domów zaawansowanych technologicznie.

REKLAMA

Zobacz też: Jaką lampę warsztatową wybrać?

REKLAMA

Dom inteligentny wg Boscha to budynek wyposażony w kompleksowy system energetyczny. Firma zajęła się tym, czego przynajmniej na razie unikają giganci elektroniki: zapewnieniem odpowiedniej infrastruktury bez której trudno byłoby o energię, ciepło i właściwe chłodzenie. Całość reklamowana jest jako energetyczne rozwiązanie connected dla gospodarstw domowych.

Niemcy stworzyli kompleksowy system złożony z paneli solarnych, modułów grzewczych, pomp ciepła, smart termostatów, a także magazynu energii, by uzyskać jak najlepszą samowystarczalność domu. Intencją projektantów było uzyskanie nie tylko jak najniższego zużycia energii, ale  i przynajmniej częściowego uniezależnienia się od tradycyjnego dostawcy energii. Przy okazji nie zabrakło gadżetów, bez których trudno sobie wyobrazić smart home. Stąd domownicy mają dostęp do zdalnie sterowanego termostatu regulującego temperaturę nie tylko na podstawie bieżącej pogody, lecz również prognozy udostępnianej w trybie on-line. Sprzęt, podobnie jak słynny już termostat Nest, rozpoznaje kiedy mieszkanie lub dom opuścili wszyscy domownicy i na tej podstawie koryguje pracę systemu grzewczego i chłodzącego (przecież nie ma potrzeby utrzymywać takiej samej temperatury, gdy dom stoi pusty).

Zobacz też: Samochody zasilą mieszkania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z perspektywy użytkownika nowy system Boscha może być zarządzany za pośrednictwem aplikacji w smartfonie czy tablecie. W dowolnej chwili da się nie tylko skonfigurować działanie całego zestawu, ale także sprawdzić jego stan pracy. To oczywiście najmodniejszy gadżet, którym zwykle chwalą się producenci domowej automatyki. Najczęściej jednak pomijają jedno: dobrze skonfigurowany system nie wymaga żadnej ingerencji użytkownika. W przeciwnym wypadku świadczy o słabej pracy integratora.

Nie trudno o wrażenie, że Bosch z istniejących już rozwiązań stworzył gotowy ekosystem. Mając w portfolio rozwiązania z zakresu techniki grzewczej, klimatyzacji, termostatów i techniki solarnej łatwo przygotować gotowy zestaw. Osobną kwestią pozostaje zdolność do integracji z innymi systemami domowej automatyki, by uwolnić domowników od problemu używania kilku aplikacji do zarządzania całym wyposażeniem domu. Ale o tym zwykle wspomina się już dość rzadko.

Tekst: Tomasz Okurowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA