Sposoby na wykorzystanie GPS
REKLAMA
REKLAMA
Nawigacja GPS znajduje szerokie zastosowanie wśród kierowców. Jednak wciąż nie każdy zdaje sobie sprawę, że może też być przydatna dla przedsiębiorstw w zakresie optymalizacji biznesowej. W wielu przypadkach koszty ponoszone przez firmy na flotę stanowią znaczną część wydatków. Z tego względu, coraz częściej poruszana jest kwestia ich kontroli i optymalizacji.
REKLAMA
Zastosowanie GPS we flocie samochodowej
REKLAMA
Jednym z narzędzi, które mogą być stosowane przez firmy jest monitoring GPS. Pozwala on m. in. na podgląd położenia auta w czasie rzeczywistym, generowanie raportów dotyczących kosztów związanych ze średnim spalaniem paliwa oraz sprawdzanie prędkości, z jaką porusza się kierowca. Globalne Systemy Określania Pozycji pozwalają również na dokładne rozliczanie pracowników z powierzonych im zadań. Część takich systemów daje również możliwość otrzymywania powiadomień, gdy dla któregoś z posiadanych samochodów zbliża się termin wygaśnięcia ubezpieczenia, przeglądu technicznego lub gdy któryś z pojazdów przekroczył jeden z granicznych parametrów. Global Positioning System, oprócz określania lokalizacji, oferuje cały szereg innych możliwości.
- Rozwiązania GPS pozwalają na optymalizację kosztów i procesów przedsiębiorstwa w wielu obszarach. Obejmują one stały monitoring, analitykę i zapewnienie ciągłości działania systemu. GPS umożliwia efektywne wykorzystanie zasobów transportowych firmy, monitorowanie pracy przedstawicieli handlowych oraz serwisantów. Według badania GE Capital zużycie paliwa w pojazdach stanowi jedno z głównych wyzwań zarządców flot. Blisko połowa z nich chce wprowadzić zmiany w tym zakresie. Dostępne na rynku narzędzia, takie jak systemy monitoringu GPS, pozwalają na dostarczanie w czasie rzeczywistym informacji m.in. na temat lokalizacji, toru i szybkości jazdy aut w posiadanej flocie, a także o zużyciu paliwa, czy sposobie eksploatacji pojazdu przez kierowcę. Ponadto pozwalają one na obniżenie kosztów eksploatacji floty o nawet 35 proc. – komentuje Bartłomiej Dębski, prezes zarządu Cartrack Polska, firmy będącej jednym z globalnych liderów monitoringu GPS obsługującego na całym świecie ponad 500 tys. pojazdów.
Zobacz też: Naprawić poza ASO i nie stracić gwarancji
Zastosowanie GPS w sporcie
REKLAMA
Zegarki i krokomierze wyposażone w pulsometry i liczniki spalonych kalorii stały się bardzo powszechne wśród stale rosnącego grona osób uprawiających sport, a w szczególności bieganie. Dziś trudno znaleźć sportową markę, która nie produkuje urządzeń tego typu. Coraz więcej takich rozwiązań jest również wyposażona w systemy GPS, które pozwalają biegaczom lepiej zaplanować trening, nanieść trasę na mapę, a także przesłać statystyki biegów do domowego komputera.
Wiele z nich ma również zaprogramowaną opcję pomiaru wysokości, ciśnienia atmosferycznego i monitoringu zmian pogodowych. Dla osób biegających zostały również opracowane specjalne wkładki do butów o nazwie SmartShoes, które wyposażono w czujniki, Bluetooth, baterię, mikrokontroler i silniczek odpowiedzialny za wibracje. Po połączeniu z telefonem i uruchomieniu aplikacji nawigacyjnej GPS, użytkownik otrzymuje wibracyjny sygnał podpowiadający, kiedy zmienić kierunek na podstawie wcześniej zaplanowanej trasy.
- GPS to technologia, która zyskuje coraz większą popularność wśród zwolenników joggingu. Bieganie z GPS sprawia, że nie potrzebujemy wyznaczać sobie tras biegowych, ani wykreślać ich na mapach tylko po to, żeby obliczyć przebiegnięty dystans. Podczas biegania na wyświetlaczu urządzeń GPS oprócz czasu treningu wyświetlany jest dokładny pomiar przebiegniętego dystansu, aktualne tempo biegu, spalone kalorie, a także, jeżeli urządzenie na to pozwala, aktualny puls. Po powrocie do domu całość można skopiować na dysk, monitorując w ten sposób dokładnie wyrysowany na mapie ślad trasy biegowej, wraz z podstawowymi statystykami treningu – komentuje Sylwia Czechowicz, Infosys BPO Poland oraz Project Manager Łódź Business Run.
Dodatkowo, powstają również gadżety przydatne dla osób preferujących inne formy aktywności fizycznej. Dla przykładu, komputer rowerowy Garmin Edge 1000 posiada wbudowane mapy rowerowe, które zawierają bogatą bazę szlaków rowerowych i punktów POI, ułatwiając w ten sposób nawigację zarówno po wyznaczonych trasach, jak i bezdrożach. Przed wyborem trasy można sprawdzić profil wysokości proponowanych dróg. Komputer ten umożliwia także powrót po zapisanym śladzie do punktu startu, co może okazać się dla rowerzystów przydatną funkcją podczas wypraw w nieznane.
Zobacz też: Serwis dla starszych samochodów
Wykorzystanie GPS w bezpieczeństwie dzieci i społeczeństwa
Urządzenia wyposażone w systemy GPS przydają się dorosłym do tego, żeby zadbać o zdrowie i kondycję. Jednak tego typu gadżety powstają również z myślą o bezpieczeństwie dzieci. Przykładowo, Smartopaska Kidsport GPS jest wyposażona w smartfonową aplikację, dzięki której rodzic może w każdej chwili sprawdzić dokładną lokalizację swojego dziecka. Urządzenie to ma przede wszystkim chronić pociechy przed zagubieniem się albo ewentualnym porwaniem. Kidsport GPS trudno jest zdjąć z rączki dziecka, a na dodatek ma wbudowany specjalny przycisk alarmujący, który wystarczy nacisnąć, by opiekun lub rodzic dostał powiadomienie, że coś jest nie tak. Powiadomienie pojawi się również, gdy opaska zostanie zdjęta albo, gdy dziecko opuści wyznaczony przez rodzica obszar. Podobne rozwiązania oferuje Amber Alert GPS, który pozwala kontrolować położenie dziecka i informuje, gdy zbliża się ono do niebezpiecznego miejsca.
W USA rozwiązania rodem z filmów o Jamesie Bondzie są wykorzystywane przez policjantów ze stanów Iowa, Floryda, Kolorado oraz Arizona. Policyjne wozy mają przymocowane do przedniego zderzaka specjalne działka, które wystrzeliwują pociski z wbudowanymi urządzeniami wyposażonymi w system GPS. Taki pocisk, trafiając w samochód uciekiniera, pozwala stróżom prawa namierzać trasę jego ucieczki i określić ostatnią lokalizację jego samochodu. Innowacja ma na celu zwiększenie efektywności pościgów oraz zminimalizowanie niebezpieczeństwa, jakie powstaje podczas osiągania dużych prędkości, zwłaszcza w dużych miastach.
Zobacz też: Badanie grubości powłoki lakierniczej - koszty w ASO
GPS przydatny nie tylko do określania pozycji na mapie
Dla wielu ludzi GPS kojarzy się tylko z określeniem rzeczywistego położenia na mapie. Technologia ta ma jednak o wiele więcej zastosowań, które są dostępne w telefonach i smartfonach. Niektóre z nich są bardzo zaskakujące i przydatne. Przykładowo, aplikacja Locale pozwala zmieniać ustawienia telefonu tworząc specjalne profile, które aktywują się w wybranych sytuacjach. Będąc w kinie, kościele lub w pracy, telefon można automatycznie ustawić na wyciszony dźwięk dzwonka. Nasze urządzenie będzie również automatycznie wiedziało, kiedy włączyć moduł WiFi lub Bluetooth, a na terenie sklepu przypomni o wcześniej ułożonej liście zakupów.
Inna aplikacja, Zombie, Run!, jest grą, w której dzięki GPS, po określeniu lokalizacji użytkownika, można zabawić się w ucieczkę przed atakującymi zombie wyświetlanymi na ekranie smartfona. Wybierając na mapie punkt, który stanie się celem ucieczki, smartfon rozmieści na naszej drodze przeciwników, których należy ominąć. Złap Taxi, wykorzystując moduł GPS, pomoże znaleźć firmy taksówkarskie znajdujące się w pobliżu. Aplikacja ta wyświetla listę operujących firm wraz z telefonami kontaktowymi i cennikami za przewóz. Otrzymane wyniki można nawet posortować z uwzględnieniem nazwy i ceny. Można także wybrać te, które oferują płatność kartą kredytową.
Co więcej, GPS może również pomóc w znalezieniu miłości. Nowa generacja aplikacji, które bazują systemach nawigacyjnych, posiada opcje sygnalizowania, czy w pobliżu jest ktoś potencjalnie bliski naszemu sercu. Przykładowo, dostępna na smartfony aplikacja Tinder pobiera część danych z profilu użytkownika na Facebooku, a następnie, po określeniu promienia wyszukiwania w zakresie od 2 do 160 km, pokazuje zdjęcia osób, które korzystają z Tinder, znajdują się w okolicy i mogą użytkownika zainteresować. Wybraną osobę można poznać bliżej nawiązując rozmowę przez czat.
Źródło: Materiały prasowe Cartrack
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.