Silnik 2.0 TDI w Audi Q5: wzdłużna pozycja montażowa

REKLAMA
REKLAMA
Nowy 2.0 TDI z wzdłużną pozycją montażową
REKLAMA
W palecie modeli Audi, silnik 2.0 TDI ma status najbardziej wszechstronnej jednostki. Począwszy od Audi A1, aż do Audi A6 - ten dwulitrowy, czterocylindrowy motor napędza najróżniejsze modele. W SUV-ie klasy średniej Audi Q5, silnik 2.0 TDI przystosowano do pozycji montażowej wzdłuż. Spaliny wydobywające się z jego najnowszej wersji spełniają wymagania normy UE 6.
Dostępne są dwa jego warianty: o mocy 110 kW (150 KM) i o mocy 140 kW (190 KM). Maksymalny moment obrotowy wynosi odpowiednio 320 i 400 Nm. Audi Q5 z silnikiem o mocy 110 kW przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie 10,9 sekund, i osiąga prędkość maksymalną 192 km/h. Na 100 km zużywa średnio zaledwie 4,9 litra oleju napędowego (129 g CO2 na km). W przypadku jego mocniejszej wersji sprint do setki to 8,4 sekund, prędkość maksymalna: 210 km/h, a spalanie 5,7 litra oleju napędowego na 100 km (149 g CO2 na km).
Zobacz też: Z tymi silnikami mogą być problemy: Audi 3.0 TDI
REKLAMA
Nowo skonstruowany silnik 2.0 TDI o pojemności 1968 cm3 (przekrój cylindra x skok tłoków: 81,0 x 95,5 mm) jest konsekwentnie zaprojektowany z uwzględnieniem jak najmniejszej straty wydajności. Pasek rozrządu, ale też inne podzespoły, pracuje lekko i cicho. Oba wałki wyrównoważające – przeniesione z miski olejowej do skrzyni korbowej – są zamontowane w łożyskach tocznych i smarowane mgłą olejową. Wałki rozrządu osadzono na łożyskach igiełkowych.
Wałki są wciśnięte w odrębną ramę łożyskową, a nowy moduł sterowania zaworami zapewnia ich dużą sztywność i mały ciężar. Zawór gwiazdowy w głowicy silnika obraca się o 90 stopni. Oba wałki rozrządu sterują jednym zaworem ssącym i jednym wydechowym. Położenie krzywek wlotu na wałku rozrządu można przestawić hydraulicznie aż o 50 stopni. Zmienne fazy usprawniają napełnianie komór spalania, wirowanie mieszanki oraz efektywność i czas kompresji.
Audi 2.0 TDI: ciśnienie wtrysku paliwa
REKLAMA
System wtrysku Common Rail wytwarza 2000 barów ciśnienia systemowego. Elektromagnetyczne wtryskiwacze rozpylają paliwo przez ośmiootworowe dysze. Mini szyna magazynuje dodatkową porcję paliwa. Minimalizuje to uderzenia fali ciśnieniowej na iglicę dyszy i zapewnia dostarczenie ściśle określonej wielkości ładunku. Czujnik w jednej ze świec żarowych analizuje ciśnienie podczas spalania, a wyniki pomiarów wpływają na zarządzanie pracą silnika.
Zmniejszony nacisk na pierścienie tłoków umożliwia ich lekką pracę, a technika honowania (gładzenia) stosowana podczas produkcji silnika gwarantuje wysoką precyzję obróbki wnętrza cylindra. Dwustopniowa, regulowana pompa olejowa oszczędnie gospodaruje energią potrzebną do jej pracy. System zarządzania temperaturą jest bardzo elastyczny – obieg chłodzenia cieczą bloku jednostki można dezaktywować podczas fazy rozgrzewania za pomocą wyłączanej pompy, co pozwala na szybkie ogrzanie oleju silnikowego. Mikroobieg chłodzenia głowicy silnika jest napędzany elektryczną pompą i odpowiedzialny również za ogrzewanie wnętrza pojazdu oraz za pracę niskociśnieniowego systemu recyrkulacji spalin.
Dzięki układowi oczyszczania spalin, na który składa się katalizator utleniający i filtr cząstek stałych z SCR (SCR: selective catalytic reduction), które umieszczono w bezpośredniej bliskości silnika, nowy 2.0 TDI w Audi Q5 spełnia wymogi normy Euro 6. Niechłodzony, wysokociśnieniowy system recyrkulacji spalin (AGR), uaktywniający się po zimnym starcie i przy bardzo niskich obciążeniach, przebiega w poprzek głowicy silnika. Kompaktowy, niskociśnieniowy system AGR umieszczono nieco dalej od silnika i jest chłodzony. Dostosowuje się do szerokiej palety obciążeń, a zaprojektowano go tak, by straty spowodowane przepływem były jak najniższe.
Zmienna geometria turbin (VTG) turbosprężarki jest uruchamiana pneumatycznie. Chłodzona cieczą chłodnica powietrza doładowującego (intercooler) jest zintegrowana z kolektorem dolotowym. Taka konstrukcja sprawia, że gazy mają krótką drogę do pokonania. Znacznie podnosi też jakość ich kontroli i gwarantuje wysoką sprawność.
Źródło: materiały prasowe Audi
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA