Kiedy przeprowadzić pierwszy przegląd samochodu?
REKLAMA
REKLAMA
Według danych policji, prawie połowa zeszłorocznych wypadków drogowych (49,1%) spowodowana była brakami w oświetleniu pojazdu, drugą w kolejności przyczyną były braki w ogumieniu (10,2%), a trzecią – usterki układu hamulcowego (9,4%).
REKLAMA
Dbanie o stan techniczny pojazdu jest niezwykle istotnym elementem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nawet zaawansowane systemy ochrony w samochodzie mogą być niewystarczające, gdy auto ma na przykład niesprawne hamulce – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Każdy właściciel pojazdu musi po pierwsze regularnie dokonywać obowiązkowych przeglądów pojazdu, a po drugie sam dbać i sprawdzać stan techniczny samochodu, gdy tylko coś wzbudzi niepokój lub wymaga wymiany na skutek zużycia – dodaje Weseli.
Zobacz też: Jakich używanych części nie wolno montować w samochodzie?
Co ile przeprowadzać przegląd techniczny pojazdu?
Kierowcy są zobowiązani do regularnych badań technicznych swoich aut osobowych. Przepisy określają terminy:
- do 3 lat od pierwszej rejestracji
- następnie w ciągu 2 lat od pierwszego badania
- corocznie po upływie wymienionego wyżej okresu.
Zobacz też: Naprawić poza ASO i nie stracić gwarancji
Co regularnie kontrolować w samochodzie?
Jednak pozytywne wyniki przeglądu technicznego nie zwalniają prowadzących pojazdy z dbania o stan techniczny swoich samochodów. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault zwracają uwagę na kilka elementów:
- opony
Sprawdzaj regularnie ciśnienie w oponach. Najlepiej wprowadzić zwyczaj kontroli ciśnienia raz na miesiąc, przy okazji tankowania – radzą trenerzy. Istotnym elementem jest także grubość bieżnika.
W myśl obowiązujących w Polsce przepisów opony należy wymienić, kiedy bieżnik ściera się poniżej 1,6 mm.
- układ hamulcowy
Jeśli przy hamowaniu usłyszymy nietypowe dźwięki lub czujemy pod stopą, że pedał nie działa tak jak zwykle, opada zbyt nisko na podłogę, odczuwamy pulsowanie – trzeba natychmiast odstawić auto do warsztatu i nie poruszać się nim dopóki problem nie zostanie zidentyfikowany i usunięty – ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Tak samo należy postępować w przypadku awarii systemu ABS. Zapalona kontrolka ABS oznacza, że system nie jest w pełni sprawny i może nie zadziałać prawidłowo, gdy będzie to najbardziej potrzebne.
- światła
Należy regularnie sprawdzać sprawność świateł w samochodzie. Nie zapominajmy o upewnieniu się, że prawidłowo działają także kierunkowskazy i światła stopu. Kierowcy często zwracają uwagę tylko na te światła, których awarię mogą łatwo zauważyć, czyli światła mijania i drogowe – mówią trenerzy.
Źródło: Materiały prasowe Szkoły Jazdy Renault
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.