REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy i po co wymieniać filtry w samochodzie?

filtry filtr oleju powietrza części Fot. Fotolia
filtry filtr oleju powietrza części Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Filtr paliwa, powietrza, czy oleju należy regularnie wymieniać aby uniknąć szeregu problemów eksploatacyjnych. Zobacz dlaczego jest to czynność tak ważna dla kondycji auta.

Czystość auta to nie tylko dbałość o lakier i wnętrze auta

Większość kierowców dba o wygląd zewnętrzny swoich pojazdów. Myjnie odwiedzamy na ogół minimum raz w miesiącu, a do tego dodać należy także odkurzanie, pranie tapicerki czy czyszczenie szyb. Ważne jednak jest, by czystość zachować również wewnątrz poszczególnych układów samochodu. Do tego niezbędne są filtry, które wpływają zarówno na stan techniczny auta, jak i komfort podróżowania. Filtry samochodowe to tylko z pozoru mało istotne elementy. W praktyce bowiem to od nich zależy prawidłowość wielu procesów zachodzących w układach pojazdu.

REKLAMA

Zobacz też: Ocena bezwypadkowości auta w ASO - warto?

Tych ostatnich w każdym aucie jest wiele. By zatem cieszyć się ich długą i bezproblemową obsługą przede wszystkim, w odpowiednim momencie (zgodnie z zaleceniami producenta), należy wymienić właściwy filtr. Podpowiadamy, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Filtr oleju czyli prawidłowe smarowanie silnika

REKLAMA

- Pierwszy z nich, czyli filtr oleju, usuwa wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia powstające na skutek zużywania się poszczególnych elementów silnika czy też wydzielające się w czasie jego pracy frakcje, nagary lub sadze – wyjaśnia Grzegorz Król, kierownik serwisu w Centrum Motoryzacyjnym Martom, należącym do Grupy Martom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W rzeczywistości rolę tego elementu naprawdę trudno przecenić. To od jego stanu tak naprawdę zależy praca całego motoru. Gdy filtr ten zaczyna tracić swoje właściwości, narażamy się na znaczny wzrost zużycia silnika, co ostatecznie może skutkować niemożliwą do usunięcia awarią.

Z całą pewnością warto więc pamiętać o systematycznej wymianie. Tej dokonujemy zgodnie z zaleceniami producenta auta – na ogół co 15 tysięcy kilometrów, czyli dokładnie z taką samą częstotliwością, jak w przypadku oleju.

Jakość paliwa a kondycja filtra paliwa

Nie mniej istotny jest filtr paliwa, którego rola polega na odseparowaniu wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i cząstek stałych, a także, w przypadku samochodów zasilanych olejem napędowym, cząstek wody.

- Element ten w dużym stopniu decyduje o jakości paliwa dostarczanego do naszego silnika, zdecydowanie należy zatem zadbać o jego właściwy stan techniczny i w odpowiednim momencie stary i zużyty zwyczajnie zastąpić nowym – dodaje przedstawiciel Grupy Martom. To, jak często będziemy musieli decydować się na wymianę, w dużym stopniu zależeć będzie od jakości stosowanej przez nas benzyny czy oleju napędowego.

Zobacz też: Obługa samochodu - co robić aby działał on bezawaryjnie?

Standardowo wizytę w serwisie w tym celu musimy planować po przejechaniu około 30 tysięcy kilometrów. Jeśli jednak wcześniej próbowaliśmy nieco zaoszczędzić na paliwie, dystans ten może ulec skróceniu nawet o połowę.

Po co wymieniać filtr powietrza?

Filtr powietrza z kolei, jak sama nazwa wskazuje, służy do oczyszczania zasysanego przez silnik w czasie jazdy powietrza z kurzu, pyłu i innych tego typu zanieczyszczeń.

REKLAMA

- W tym przypadku częstotliwość wymiany w dużej mierze zależy od warunków, w jakich na ogół podróżujemy. Ograniczając się niemal wyłącznie do jazdy po mieście filtr ten wymieniamy średnio po przebyciu 15-20 tysięcy kilometrów. Auto eksploatowane w środowisku o wysokim zapyleniu wymagać będzie jednak częstszych interwencji z naszej strony – mówi Grzegorz Król.

Zwlekając z zakupem zamiennika narażamy się m. in. na wzrost zużycia paliwa. Nierzadko odczuwać będziemy także znaczący spadek mocy silnika. Objawów tych z pewnością nie należy ignorować, gdyż z czasem może to doprowadzić do poważniejszej usterki.

Świeże powietrze we wnętrzu auta - filtr kabinowy

Ostatni z samochodowych filtrów, czyli kabinowy (zwany też przeciwpyłkowym) oczyszcza powietrze przedostające się do wnętrza pojazdu. Jego stan wpływa przede wszystkim na odczuwalny w czasie jazdy komfort kierowcy czy pasażerów.

­Filtr ten co roku powinien zostać zastąpiony nowym, gdyż po tym czasie traci on swoje właściwości, a nagromadzona w nim wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów i drobnoustrojów.

- W konsekwencji do kabiny auta wdmuchiwane jest zanieczyszczone powietrze, co może skutkować nieprzyjemnymi zapachami lub też szybszym parowaniem szyb – zauważa na koniec ekspert Grupy Martom.

Zatkany filtr kabinowy będzie szczególnie uciążliwy dla dzieci czy osób wrażliwych, wywoływać u nich bowiem może reakcje alergiczne. Z całą pewnością warto więc wyrobić sobie nawyk, by np. przed rozpoczęciem sezonu letniego, przy okazji przeglądu klimatyzacji, zadbać także o jego wymianę.

Źródło: materiały prasowe Grupa Marton

silnik V8 muscle car
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 fotoradarów z największą zarejestrowaną liczbą wykroczeń w 2024 r.

W 2024 r. 457 fotoradarów zarejestrowało 691,3 tys. wykroczeń. Gdzie najczęściej dochodziło do naruszenia przepisów? Który fotoradar zarejestrował najwięcej wykroczeń w 2024 r.? Poniżej prezentujemy 5 fotoradarów z największą zarejestrowaną liczbą wykroczeń w 2024 r.

5 miejsc, gdzie najczęściej dostaniesz mandat za naruszenie prędkości

W 2024 r. 62 urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały 366,2 tys. wykroczeń. Gdzie najczęściej kierowcy przekraczali prędkość? Poniżej prezentujemy listę 5 miejsc, w których urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały największą liczbę naruszeń w 2024 r.

5 skrzyżowań, na których kierowcy najczęściej dostają mandaty

5 skrzyżowań, na których kierowcy najczęściej dostają mandaty. W 2024 r. 45 urządzeń RedLight działających na skrzyżowaniach, zarejestrowało 62 tys. wykroczeń. Które lokalizacje zarejestrowały największą liczbę naruszeń? Co z systemem RedLight na przejazdach kolejowo-drogowych?

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa!

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa! Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości, tym razem został uruchomiony we Wrocławiu.

REKLAMA

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

REKLAMA

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

REKLAMA