REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega hydrofobizacja?

Subskrybuj nas na Youtube
mycie auta, mycie szyby Fot. Fotolia
mycie auta, mycie szyby Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczeństwo jazdy w ogromnej mierze zależy od widoczności jaką dysponuje kierowca. Aby ją poprawić warto zastanowić się nad wykonaniem tzw. hydrofobizacji. Na czym polega ten zabieg?

Zwiększenie przejrzystości przedniej szyby

REKLAMA

Niezależnie od pory roku szyby samochodowe powinny być w nienagannym stanie. Na przełomie lata i jesieni widoczność dodatkowo utrudniają pierwsze intensywne deszcze. Warto zatem zastosować rozwiązania, które nawet przy niesprzyjającej aurze pogodowej umożliwią kierowcy bezpieczną jazdę i poprawną ocenę sytuacji na drodze. 

REKLAMA

„Tegoroczne lato rozpieszczało nas dobrą pogodą i sporadycznymi opadami deszczu. Wrzesień to jednak dobry moment by pomyśleć o tym, by zawczasu zabezpieczyć auto przed nieuchronnie nadciągającą jesienią i zimą.” – mówi ekspert z NordGlass i dodaje - „Choć wydawać może się to oczywiste to warto raz jeszcze podkreślić, że widoczność szyb ma kluczowe znaczenie dla poprawnej oceny sytuacji na drodze. Kierowcy niby o tym wiedzą, ale często bagatelizują tę kwestię, dając priorytet innym aspektom związanym z pielęgnacją auta. Zapewniam, że warto i szybom poświęcić chwilę uwagi. Nie chodzi jednak o ich regularne mycie, ale trwałe zapewnienie im odpowiedniej powłoki, która niezależnie od natężenia opadów deszczu lub też śniegu zagwarantuje dobrą widoczność. Jest to istotne, ponieważ w słoneczny dzień wszelkie smugi i zabrudzenia widoczne na powierzchni szyby zafałszowują obraz widziany przez kierowcę. W czasie ulewy, zbierające się krople i strugi deszczu uniemożliwiają z kolei precyzyjną ocenę sytuacji. W obu przypadkach nie trudno o wypadek.”

Zobacz też: Jak pozbyć się problemu parujących szyb?

Hydrofobizacja - co to jest?

W polepszeniu komfortu jazdy nieoceniony okaże się oferowany w salonach NordGlass zabieg hydrofobizacji. Możemy zdziwić się, jak wielką „zobaczymy” różnicę w przejrzystości szyb po wykonaniu usługi.

REKLAMA

„Wielu kierowców dopóki nie spróbuje, nie potrafi w pełni ocenić różnicy, jaką daje jazda samochodem z szybą pokrytą powłoką hydrofobową.  A faktycznie jest ona dostrzegalna od razu. Nałożona po zewnętrznej stronie szyby powłoka hydrofobowa zmniejsza aż o 70% podatność na zabrudzenia i poprawia ostrość widzenia. Wygładza również powierzchnię szyby czołowej. Dzięki temu o 60% zmniejsza się konieczność używania płynu do spryskiwaczy. Powoduje to efekt „niewidocznej wycieraczki”, który zauważymy już przy prędkości 60 – 70 km/h. Warstwa hydrofobowa, wyrównując relatywnie szorstką powierzchnię szyby, na której osadza się brud stanie się gładka. Odkraplanie wody i cieczy olejowych ułatwia usuwanie smug, owadów, lodu i innych zanieczyszczeń, które zamiast osadzać się na szybie swobodnie będą z niej spływać. Warto podkreślić, że dzięki temu znacząco zmniejszy się również potrzeba używania wycieraczek samochodowych. Wybiegając w przyszłość mogę zapewnić, że w okresie przymrozków zabieg przeprowadzany w serwisach NordGlass w znaczący sposób ułatwia oczyszczanie zaszronionych szyb.” – wskazuje ekspert z największej ogólnopolskiej sieci wymiany i naprawy szyb samochodowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zabieg hydrofobizacji jest wart rozważenia również z uwagi na atrakcyjną cenę oraz krótki czas realizacji usługi. W serwisach NordGlass, znajdujących się na terenie całego kraju, szyba zostanie pokryta warstwą hydrofobową w zaledwie pół godziny. Ekspert z NordGlass zaznacza, że „Po zabiegu hydrofobizacji korzystanie z myjni automatycznej powinno odbywać się bez woskowania. Nie musimy się jednak obawiać o trwałość wykonanej usługi. Powłoka hydrofobowa jest bowiem odporna na ścieranie i gwarantuje odpowiednie własności przez okres 12 miesięcy lub też do 10 tys. przejechanych kilometrów w przypadku szyby przedniej i do 60 tys. km na szybach bocznych. Zalecamy, aby po tym okresie ponownie odwiedzić nas serwis w celu regeneracji powłoki.” 

Komfort jazdy i bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od naszego podejścia do pielęgnacji auta. Świadomie wybierajmy więc rozwiązania, które przy niewielkim nakładzie czasu i środków zapewnią nam jasny obraz sytuacji na drodze.

Źródło: materiały prasowe NordGlass

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA