REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Audi i Volkswagen wprawadzają nowy silnik Diesla 1.4 TDI

Audi A1
Audi A1
Audi

REKLAMA

REKLAMA

Niebawem na rynku pojawi się nowy silnik 1.4 TDI. Zakres zmian w stosunku do poprzedniej wersji, znanej z Audi A2 jest szeroki. Czy charakteryzuje się nowy motor?

Nowy silnik 1.4 TDI w Audi

Nowy silnik 1.4 TDI, to obok czterocylindrowego motoru dwulitrowego, druga jednostka napędowa, w której zastosowano koncepcję Modułowej Budowy Silnika Diesla (MDB) koncernu Volkswagen. Ten trzycylindrowy silnik, który wkrótce pojawi się w produkcji seryjnej, będzie miał poprzeczną pozycję montażową. Jego pojemność skokowa to 1422 cm3. Skok tłoka, 95,5 mm, jest taki sam jak w 2.0 TDI, choć przekrój cylindra zmniejszono z 81 do 79,5 mm. Rozstaw cylindrów wynosi 88 mm.

REKLAMA

REKLAMA

W odróżnieniu od poprzedniej jednostki, do roku 2005 montowanej w Audi A2, nowy 1.4 TDI ma lekką skrzynię korbową ze stopu aluminiowo-krzemowego – rzadkość wśród bezpośredniej konkurencji modelowej. Skrzynia korbowa powstaje w procesie odlewania grawitacyjnego do form trwałych, co zapewnia szczególnie dużą wytrzymałość, gęstość i jednolitość materiału. Specjalne przetłoczenia i detale urządzeń peryferyjnych silnika minimalizują emisję hałasu.

Skrzynia korbowa waży jedynie 17 kg. O 12 kg mniej niż stosowany wcześniej blok z odlewu żeliwnego. Łączny ciężar silnika to 132 kg. Żeliwne tuleje tłoków o cienkich ściankach są łączone termicznie. Zredukowano też ciężar samych tłoków i korbowodów. Pracę tłoków, kontur pierścieni i napięcie wstępne na pierścieniach zorientowano na minimalne tarcie.

Wałek wyrównoważający rotuje w kierunku przeciwnym do rotacji wału korbowego. Jego napęd zintegrowano z tzw. duopompą, czyli zespołem pompy olejowej i pompy próżniowej umieszczonym w jednej obudowie. Pompa olejowa ma trzy poziomy sprężania, uruchamiane zależnie od potrzeb. Kolejny element zwiększający efektywność to oddzielenie obiegu cieczy chłodzącej bloku cylindrów i głowicy silnika. Obieg bloku można wyłączyć w fazie rozgrzewania silnika – wtedy aktywny jest tylko obieg głowicy, który zaopatruje także wymiennik ciepła ogrzewania wnętrza pojazdu. Takie zarządzanie temperaturą sprawia, że silnik 1.4 TDI po zimnym starcie szybko uzyskuje właściwą temperaturę pracy.

REKLAMA

W napędzie wałka rozrządu zastosowano złożone łożyska igiełkowe. Wałki umieszczone są w osobnej ramie. Całość łączy się ze sobą w procesie produkcji silnika. Nowy moduł sterowania zaworami łączy w sobie dużą wytrzymałość i mały ciężar.

System wtrysku Common Rail wytwarza 2000 barów ciśnienia systemowego. Zawory magnetyczne otwierają i zamykają iglice dysz siedmiootworowych wtryskiwaczy . Wysokie ciśnienie umożliwia jeszcze dokładniejsze rozpylanie oleju napędowego w komorach, a tym samym jeszcze bardziej efektywne spalanie, powodujące mniejszą emisję spalin.

Turbosprężarka w nowym silniku 1.4 TDI ma pneumatycznie przestawiane łopatki koła turbiny. Chłodnicę powietrza doładowującego (intercooler), korzystającą z własnego obiegu chłodzenia cieczą, zamontowano przy głowicy silnika. Niskociśnieniowy układ recyrkulacji spalin (AGR), także chłodzony cieczą, uchodzi bezpośrednio przed sprężarką. Redukuje emisję tlenku azotu przy rozgrzanym silniku oraz przy średnich i wysokich obciążeniach, podczas gdy niechłodzony wysokociśnieniowy system recyrkulacji spalin AGR jest odpowiedzialny przede wszystkim za fazę po zimnym starcie. Nowy silnik spełnia wymogi normy Euro 6. Cały układ oczyszczania spalin, dzięki swej kompaktowej budowie, zorientowany jest na minimalne straty wynikające z przepływu.

Jednostka napędowa 1.4 TDI generuje moc 66 kW (90 KM) i maksymalny moment obrotowy 230 Nm, dostępny w zakresie od 1500 do 2500 obr./min.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA