REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Auto firmowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zakłócanie sygnału GPS i GSM w służbowym samochodzie

Kontrola pracownika przy użyciu nadajników GPS czy urządzeń GSM jest obecnie bardzo powszechna wśród pracodawców. Podpowiadamy jak jej uniknąć, bowiem nie każdy życzy sobie być stale inwigilowanym przez szefa.

Umowa z firmą CFM - zanim podpiszesz

Na co warto zwrócić uwagę zanim podpiszesz umowę z firmą CFM? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym tekście.

Analiza szkodowości floty

Analiza szkodowości floty służy do redukcji kosztów floty poprzez uświadomienie kierowcom, szefom firmy, jak i czasem samemu sobie mechanizmów, które mają wpływ na wzrost kosztów. Jest ona dość prosta do wykonania i można to zrobić we własnym zakresie nie korzystając z zewnętrznych partnerów. Zazwyczaj wystarczy przeprowadzić taką czynność raz w roku.

Raty leasingowe - konsekwencje, gdy nie zapłacisz

Warto z wyprzedzeniem sprawdzić, co stanie się, gdy pogorszenie płynności będzie skutkowało zaległościami w spłacie zobowiązań, w tym rat leasingowych.

REKLAMA

Samochody flotowe - typowe usterki

Samochody flotowe są eksploatowane intensywnie, w końcu ich główną rolą jest bycie narzędziem do generowania przychodu przedsiębiorcy. Czy zatem te auta psują się bardziej niż inne? Może można wyróżnić jakieś charakterystyczne awarie trapiące te pojazdy? Wreszcie – czy te awarie wynikają głównie z winy użytkownika?

Jak skutecznie ubezpieczyć towar podczas transportu?

Wybór operatora logistycznego powinien uwzględniać także ubezpieczenie towaru. Przedstawiamy jak wykonać całą operację na konkretnych przykładach.

Jakie są rodzaje leasingu?

Na polskim rynku funkcjonuje kilka rodzajów leasingu. Głównym i najbardziej znanym podziałem jest ten na leasing operacyjny oraz finansowy. Od 2011 r. inwestujący mogą również skorzystać z leasingu konsumenckiego. Jednak niezależnie od charakteru leasingu, wymienić można następujące: leasing zwrotny, leasing denominowany w walucie i leasing złotówkowy oraz leasing bezpośredni i pośredni.

Jak poprawić funkcjonowanie polityki flotowej?

Polityka flotowa (Car Policy) jest istotnym elementem zarządzania przedsiębiorstwem. Aby jej funkcjonowanie przebiegało sprawnie, konieczne jest dostosowanie rozwiązań do zasad funkcjonowania oraz potrzeb firmy.

REKLAMA

Faktoring – w jaki sposób poprawia płynność finansową?

W jaki sposób faktoring poprawia płynność finansową przedsiębiorstw i okazuje się być elastycznym narzędziem wspierającym ich działalność?

Samochód służbowy, a urlop

Wyjazd na urlop samochodem służbowym nie zawsze jest możliwy. Warto zatem wiedzieć, co można zrobić aby móc się o niego ubiegać.

Jakie są korzyści z finansowania leasingiem?

Leasing wciąż pozostaje jedną z korzystniejszych form pozyskania środków. Jakie są korzyści z finansowania leasingiem?

Jakie warunki musi spełnić klient by mógł skorzystać z usług CFM?

Firmy z branży Car Fleet Management są pomocne dla przedsiębiorstw wykorzystujących flotę samochodową. Jakie warunki trzeba spełnić, by móc skorzystać z usług CFM? Dla kogo są te usługi?

Jak działa faktoring? Kto może skorzystać z takich rozwiązań?

Faktoring jako jedno z popularnych ostatnio narzędzi finansowania przedsiębiorców, pomaga w utrzymaniu płynności finansowej firmy. Funkcjonuje jako usługa dopasowująca się do sytuacji przedsiębiorców, zarówno w czasach stabilizacji ekonomicznej jak i dekoniunktury.

Samochód służbowy - korzyści i obowiązki

Przywilej posiadania służbowego samochodu dostępny jest dla nielicznych. Pracownicy zapominają często o tym, że jest on nie tylko swoistym dodatkiem do wynagrodzenia, ale także obowiązkiem. O czym należy pamiętać posiadając auto służbowe?

Car Fleet Management - dlaczego warto skorzystać z usługi CFM?

Firmy z branży Car Fleet Management (CFM) oferują usługi zakresu tworzenia polityki flotowej, leasingiem oraz serwisowaniem pojazdów. Czy warto skorzystać z usługi Car Fleet Management?

Co to jest faktoring i kiedy się go stosuje?

Faktoring funkcjonuje na polskim rynku od ponad 15 lat i jest sposobem na uporanie się z problemem zaległych płatności. Na czym dokładnie polega faktoring?

Jakie korzyści daje karta paliwowa?

W przypadku dużych flot karty paliwowe są jednym z podstawowych narzędzi pracy. Pozwalają one na ułatwienie tak prostej czynności jak tankowanie. Jakie czynniki decydują o wyborze kontrahenta w przypadku kart paliwowych i jakie korzyści małym i średnim przedsiębiorstwom może przynieść korzystanie z kart paliwowych?

Jak analizować umowę leasingu?

Definicja umowy leasingowej i podstawowe prawa i obowiązki leasingobiorcy są opisane w Kodeksie cywilnym. Podstawowym obowiązkiem finansującego jest nabycie rzeczy, czyli w naszym przypadku samochodu, od oznaczonego zbywcy i przekazanie jej do używania albo używania i pobierania profitów w określonym czasie. Z kolei główne „zadanie” korzystającego – firmy użytkującej auta - stanowi zapłata wynagrodzenia.

Optymalizacja trasy, a czas dojazdu do celu

Zarządcy flot samochodowych muszą zwracać uwagę nie tylko na koszt eksploatacji samochodów, lecz również na istotny dla klientów czas dojazdu. Jak odpowiednio optymalizować trasę?

Serwisowanie opon w pojazdach służbowych

Duże floty z zasady współpracują z sieciami serwisów ogumienia działającymi w całym kraju. Sieci te wyznaczają punkty, które zajmują się obsługą flot. Dwa razy w roku firmowe auto musi zostać poddane wymianie ogumienia z zimowego na letnie i odwrotnie.

System Inteligentnego Zarządzania Flotą: oszczędność i bezpieczeństwo

Podczas październikowej konferencji FlotyAutoBiznes premierę miał system IZF (Inteligentne Zarządzanie Flotą). Rozwiązanie to jest efektem kilkuletnich prac i testów systemu firmy Amervox. Jest ono dedykowane głównie importerom pojazdów, firmom leasingowym, ubezpieczycielom, użytkownikom flot i oczywiście kierowcom. Jego motyw przewodni to: oszczędność i bezpieczeństwo.

Zakup auta do firmy: przetestuj zanim wybierzesz

Zanim firma zdecyduje się zakupić konkretny model i wersję auta, powinna koniecznie sprawdzić jego zalety i wady w codziennej eksploatacji. Importerzy doskonale to rozumieją, uważając takie testy za część procedury sprzedaży, niemal tak istotne i standardowe jak zaprezentowanie cennika. Poniżej przedstawiamy szczegóły dotyczące testowania aut udostępnianych przez importerów.

Jak dealerzy dbają o flotowców?

Program flotowy danego importera i liczba placówek ASO to najważniejsze elementy decydujące o zakupie aut do firmy. Ta zasada jest znana nawet początkującemu opiekunowi aut służbowych. Postanowiliśmy sprawdzić ilu dealerów prowadzi sprzedaż zbiorową i serwis w niektórych markach działających na naszym rynku.

Montaż zabezpieczenia przeciwkradzieżowego, a gwarancja pojazdu

Kradzieże aut w naszym kraju są nadal bardzo powszechnym zjawiskiem. Różnego rodzaju zabezpieczenia przeciwkradzieżowe potrafią skutecznie zniechęcić amatorów cudzej własności, jednak montaż niektórych z nich wymaga poważnej ingerencji w konstrukcję pokazdu. Eksperci Floty Auto Biznes radzą, jak zamontować zabezpieczenie, aby nie stracić gwarancji pojazdu.

Pojazd firmowy, a abonament za radio

Większość współczesnych samochodów nawet w standardowych wersjach jest wyposażona w odbiornik radiowy. Korzystanie z tego dodatku wiąże się z pewnymi obowiązkami. Ekspert Floty Auto Biznes odpowie na pytanie, czy warto nie płacić abonamentu za radio w samochodzie?

Jakie inwestycje można sfinansować leasingiem?

Leasing jest narzędziem finansowania różnorakich inwestycji przedsiębiorców. Środkiem, który najczęściej jest brany w leasing pozostaje samochód, jednak lista się na nim nie kończy. Leasingiem można równie dobrze sfinansować środki trwałe związane z działalnością w obszarze rolnictwa, rynku medycznego, budownictwa czy sektora IT.

Wysokość diet na podróże służbowe

Od marca 2013 r. zmienia się wysokość diet na podróże służbowe. Dobrą wiadomością jest to, że diety wzrosną. Gorszą, że wzrosną niewiele.

Jak jeżdżą przedstawiciele handlowi?

Aby wykonywać zawód przedstawiciela handlowego trzeba opanować szereg umiejętności. Od technik skutecznej sprzedaży poprzez doskonałą komunikatywność, aż do znajomości techniki bezpiecznej jazdy i przyzwyczajenia do spędzania wielu godzin za kierownicą. Z zawodem przedstawiciela handlowego wiąże się też pewien stereotyp. Przedstawiciele handlowi postrzegani są na ogół jako kierowcy gnający na złamanie karku i niekoniecznie przejmujący się przepisami.

Zdjęcie z fotoradaru, a obowiązki fleet managera

W przypadku, gdy do firmy przychodzi zdjęcie z fotoradaru, na którym nie można rozpoznać kierowcy, odpowiedzialność za wyjaśnienie sprawy spoczywa w dużej mierze na fleet managerze.

Komentarz do wyroku ETS dla firm leasingowych

Zarówno firmy leasingowe jak i ich klienci ponieśli duże wydatki na prowadzenie sporów, doradztwo podatkowe i księgowe. Wszystko przez zamieszanie z naliczaniem podatku VAT od usług ubezpieczeniowych towarzyszących usłudze leasingu. Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości rozstrzygnął wieloletni spór.

System monitoringu floty - ile można zaoszczędzić?

Na przykładzie firmy Geo-Eko przedstawimy sposób wykorzystania systemu monitoringu floty, który został zainstalowany w połowie floty, czyli w piętnastu samochodach osobowych. Pierwsze dane mówią, że park aut jest teraz zarządzany bardziej efektywnie, a firma zaoszczędziła nawet 100 litrów paliwa miesięcznie.

Prywatny wypadek autem służbowym? Co z odszkodowaniem?

Umowa pomiędzy właścicielem floty, a jej użytkownikiem szczegółowo określa zasady użytkowania pojazdów służbowych. Co się dzieje w sytuacji, kiedy następuje złamanie regulaminu korzystania z auta służbowego, a dodatkowo ma miejsce kolizja drogowa lub wypadek z udziałem auta służbowego? Kto w takich sytuacjach może liczyć na odszkodowanie od ubezpieczyciela?

Kanapki i herbata zabijają kierowców!

Statystyczne dane są alarmujące! Spożywanie posiłków przez kierowcę w trakcie jazdy zwiększa ryzyko wypadku nawet o 80 procent. Eksperci Floty Auto Biznes i Szkoły Jazdy Renault przypominają o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpiecznej jazdy.

Nieprawidłowości związane z systemem poboru e-myta. Cz II.

1 lipca 2011 roku został wprowadzony elektroniczny pobór opłat za przejazd pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony na poszczególnych drogach publicznych. Pomimo wielomiesięcznego planowania i wprowadzania systemu w życie, już po kilku miesiącach obowiązywania, wyszło na jaw wiele nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Poniżej przedstawiamy drugą cześć artykułu, w którym opisujemy nieprawidłowości systemy poboru e-myta.

Nieprawidłowości związane z systemem poboru e-myta. Cz I.

1 lipca 2011 roku został wprowadzony elektroniczny pobór opłat za przejazd pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony na poszczególnych drogach publicznych. Pomimo wielomiesięcznego planowania i wprowadzania systemu w życie, już po kilku miesiącach obowiązywania, wyszło na jaw wiele nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. To przełożyło się wprost na ogromne kary finansowe nakładane na kierowców pojazdów jak i niepewność ze strony firm transportowych w zakresie spełnienia wymogów nałożonych przez obowiązującą ustawę o drogach publicznych.

Jakie są sposoby aby kontrolować wydatki na paliwo do aut firmowych?

Większość wydatków związanych z utrzymaniem floty to koszty paliwa, które ponoszą firmy. Galopujące w górę ceny paliw spowodowały, że utrzymanie firmowych samochodów stanowi coraz większe wyzwanie. Poniżej prezentujemy kilka rozwiązań, które pomogą zredukować koszty związane z ich użytkowaniem.

Podsumowanie rynku leasingu w 2012 roku

Przedstawiciele Spółek Leasingowych BZ WBK przygotowali krótkie podsumowanie tendencji, jakie można było zaobserwować na rynku leasingu w 2012 roku. Pozytywne wnioski to: dynamiczny wzrost segmentu rolniczego oraz duże zainteresowanie klientów usługami dodatkowymi. Jednak w 2012 r. rynek leasingu wyraźnie zwolnił. Dlaczego? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym podsumowaniem.

Bezpieczeństwo pracownika: ciśnienie powietrza w oponach

Głównymi obowiązkami opiekuna floty jest dbanie o bezpieczeństwo kierowców i dobry stan techniczny aut służbowych. Eksperci Floty Auto Biznes podpowiadają, jak zadbać o stan techniczny auta pracownika. Na celownik wzięli ciśnienie powietrza w oponach.

Kamera cofania, a niebezpieczne manewry aut użytkowych

Statystyki dotyczące flot transportowych mówią, że aż 25 % wszystkich wypadków zachodzi podczas manewru cofania, z tym że ponad 90% z nich ma miejsce poza drogami publicznymi. Podobnie jest w przypadku wypadków śmiertelnych –statystyki mówią o tym, że ¼ wszystkich zdarzeń ma miejsce właśnie podczas manewrowania.

Służbowe auto, a badania lekarskie

W myśl rozporządzenia z dnia 29 Czerwca 2011 roku, lekarz medycyny pracy musi skierować na dodatkowe badania osoby, których charakter pracy wiąże się z prowadzeniem samochodu służbowego. Oznacza to, że nie wszyscy kierowcy, którzy mają prawo jazdy, mogą prowadzić auto firmowe.

Co wybrać, kredyt samochodowy czy leasing?

Dwie najpopularniejsze formy finansowania firmowej floty samochodowej to kredyt samochodowy i leasing. Zawsze warto skrupulatnie rozważyć formę w jakiej chcemy zaciągnąć zobowiązanie, aby nie naruszyć płynności finansowej firmy.

System zarządzania bezpieczeństwem floty - do czego służy?

Wdrożony system zarządzania bezpieczeństwem floty świadczy o odpowiedzialności przedsiębiorstwa. Żeby prawidłowo funkcjonował firma powinna postawić nie tylko na urządzenia elektroniczne lecz także na dokładne szkolenie pracowników z zakresu odpowiedzialności i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Korzystasz z auta firmowego? Sprawdź czego nie lubią pracodawcy

Korzystanie z samochodów firmowych niejednokrotnie jest źródłem konfliktów na linii pracodawca - pracownik. Najnowsze badania wykazują, które grzeszki popełniane przez pracowników w zakresie wykorzystania samochodów służbowych najbardziej przeszkadzają pracodawcom.

Nie będzie już samochodów z kratką?

Przyszłość samochodów osobowych z kratką, które zgodnie z przepisami VAT obowiązującymi przed wejściem Polski do Unii Europejskiej były ciężarowe stoi pod wielkim znakiem zapytania. Według nowelizacji przepisów o homologacji pojazdów, będą one traktowane jako auta osobowe. W świetle nowych przepisów, nie będzie można odliczać podatku VAT od zatankowanego do nich paliwa.

W jaki sposób rozlicza się kilometry przejechane autem służbowym?

Do właściwego funkcjonowania wielu przedsiębiorstw niezbędne jest wykorzystywanie różnych pojazdów. Pracodawcy powierzają pracownikom auta firmowe, które mają im służyć do wypełniania obowiązków służbowych. Wyjaśniamy, w jaki sposób rozliczyć się z kilometrów przejechanych w ramach wypełnianych tych obowiązków?

Niesprawiedliwe kary systemu ViaTOLL

ViaTOLL, czyli system elektronicznego poboru opłat spełnia oczekiwania, ale wymaga pewnych zmian. Chodzi tu głównie o sposób nakładania kar na kierowców przez operatora systemu viaTOLL.

Jakie są konsekwencje nieprzestrzegania czasu pracy kierowcy?

Kontrolowanie czasu pracy kierowcy to jest ważne, ponieważ zmęczenie, senność i zmniejszona czujność może mieć wpływ nie tylko na jego bezpieczeństwo, ale także na zdrowie i życie innych uczestników ruchu.

Tachograf analogowy czy cyfrowy? Który z nich musi posiadać nasz pojazd?

Aby poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym, kierowcy aut ciężarowych (lecz nie tylko oni) muszą wyposażyć swój pojazd w odpowiedni typ tachografu.

Jakie korzyści wynikają z leasingu auta?

Z badania przeprowadzonego przez Homo Homini na zlecenie BZ WBK Leasing Ponad wynika, że ponad połowa (54%) leasingobiorców z sektora MŚP decyduje się na leasing ze względu na dodatkowe korzyści wynikające z tej formy finansowania floty. Najczęściej w pakiecie z finansowaniem samochodu firmowego wybierane są ubezpieczenia i karty paliwowe.

Auto służbowe, a zdjęcie z fotoradaru -kto zapłaci mandat pracownika?

Kto jest zobowiązany do zapłacenia mandatu w sytuacji, kiedy pracownik podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych otrzymał mandat za wykroczenie drogowe. Czy to pracodawca ma obowiązek zapłacenia mandatu za pracownika?

REKLAMA