REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Serwisowanie opon w pojazdach służbowych

 Flota Auto Biznes
FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.
Serwisowanie opon w pojazdach służbowych. Fot. Fotolia
Serwisowanie opon w pojazdach służbowych. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Duże floty z zasady współpracują z sieciami serwisów ogumienia działającymi w całym kraju. Sieci te wyznaczają punkty, które zajmują się obsługą flot. Dwa razy w roku firmowe auto musi zostać poddane wymianie ogumienia z zimowego na letnie i odwrotnie.

REKLAMA

Nie każdy serwis należący do sieci zajmuje się flotami. Przykładowo, jak dowiadujemy się od Marcina Rosoła, menedżera ds. obsługi klientów flotowych w Polskich Składach Oponiarskich (PSO) przyjmują floty w 110 serwisach na 400 działających pod szyldem PSO. Podobnie wygląda potencjał sieci Driver Polska, 111 serwisów oraz Partner Opony Polska (POP) mający ponad 100 punktów. Mniejszą liczbą na razie dysponują Opony Express – firma prowadzi ponad 30 serwisów, głównie w południowo-zachodniej Polsce i klientami są przede wszystkim przedsiębiorstwa z tej części kraju.

REKLAMA

– Aktualna sieć serwisów to 124 punkty na terenie całego kraju. Placówki współpracujące z flotami to głównie obiekty Premio. W lokalizacjach, gdzie klienci zgłaszają zapotrzebowanie na nowy serwis, staramy się temu sprostać rozpoczynając współpracę z bezpośrednimi partnerami Grupy Goodyear Polska. Głównym założeniem jest spełnianie przez dany zakład standardów realizowanych przez serwisy Premio i Premio Express – informuje Dorota Wrzeciono, menedżer ds. PR w Grupie Goodyear Polska.

Zobacz też: Car Fleet Management - dlaczego warto skorzystać z usługi CFM?

Obsługa bezgotówkowa

REKLAMA

Wymiana ogumienia, przechowanie do następnego sezonu, naprawy opon i obręczy – to dla serwisów nazywanych jeszcze niekiedy wulkanizacjami, sprawy oczywiste. Chleb powszedni, tak samo jak relokacja oponiarskich depozytów pomiędzy serwisami. Marka samochodu czy opony zazwyczaj nie odgrywa większego znaczenia. Ale może odgrywać, gdy auto jest na run flatach (oponach pozwalających na jazdę przez pewien czas pomimo ich przebicia) albo felgach nieprzelotowych i musi trafić do serwisu obsługującego takie koła.

W niektórych przypadkach (Premio), o ile umowa obejmuje takie rzeczy, można liczyć na usługę Door To Door, czyli przyprowadzenie i odprowadzenie samochodu. Inny, wygodny dla flotowca wariant to serwis mobilny, który przybędzie w wyznaczone miejsce i zrobi co trzeba. Częściej jednak z takich możliwości korzystają floty ciężarowe – szczególnie dla nich wyprawa do serwisu ogumienia wiąże się z wyższymi kosztami i dużą stratą czasu.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Warunki zakupu opon (rozmiar, klasa) oraz usług ustalane są centralnie pomiędzy firmą a dostawcą usług - w naszym wypadku Centralą Premio/Grupą Goodyear Polska. Użytkownik nie podejmuje decyzji o wyborze opony, jest to zdefiniowane w kontrakcie i systemie operacyjnym, co zdecydowanie skraca czas usługi. Obsługa prowadzona bezgotówkowo to optymalne rozwiązanie zarówno dla użytkownika, jak i serwisu – mówi Dorota Wrzeciono z Grupy Goodyear Polska.

Zobacz też: Co to jest faktoring i kiedy się go stosuje?

Przedstawiciele Drivera podkreślają znaczenie komputerowego programu Flota, którego druga wersja została stworzona od podstaw w 2011 roku. Aplikacja poza procedurą zmiany opon wspomaga również umawianie wizyt w interaktywnym kalendarzu oraz umożliwia opiekunom aut służbowych wykonanie szeregu przydatnych raportów i zestawień. W nowej wersji wiele procesów zostało zautomatyzowanych, między innymi procedura relokacji czy zamówienia ogumienia. System posiada szereg funkcjonalności wspomagających działania człowieka: przypomina, alarmuje, ostrzega.

Dodatkowe usługi

Coraz więcej firm oponiarskich, również tych obsługujących floty, dywersyfikuje swoją działalność uciekając przed sezonowością, niekiedy dokuczliwą w tej branży. Dlatego oferuje wymianę oleju, obsługę klimatyzacji, naprawę szyb, sprawdzenie geometrii kół, drobne naprawy mechaniczne, czy skorzystanie z myjni. Ponieważ samochody flotowe w większości podlegają fabrycznej gwarancji, na poważniejsze naprawy trafiają do autoryzowanych stacji obsługi (ASO). Przełożenie opon, serwisowanie klimatyzacji, wymiana wycieraczki czy żarówki poza ASO  nie powinno powodować żadnych wątpliwości związanych z ważnością zapewnienia przez importera aut bezawaryjności pojazdu. Niektóre serwisy (Opony Express) są bardzo dobrze przygotowane sprzętowo i mogą wykonywać również przeglądy gwarancyjne. Jednak doświadczeni flotowcy wolą nie ryzykować sporu z producentami środków lokomocji i stawać przed koniecznością udowadniania, że dana usterka nie została spowodowana działaniem niezależnego warsztatu. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, ryzyko w stosunku do możliwych zysków jest zbyt wielkie. Co innego z pojazdami, które już nie podlegają fabrycznej gwarancji, wtedy przy dobrej ofercie kosztowej warto sięgnąć po usługę „nieautoryzowaną”.

Zobacz też: Jakie korzyści daje karta paliwowa?

Tajemnica handlowa

Spowolnienie gospodarcze sprawia, że być może już wkrótce klient zamiast usłyszeć co oferent ma do zaproponowania, zacznie pytać o warunki kosztowe. – Stosujemy jednakowe ceny usług we wszystkich serwisach naszej sieci – informuje Piotr Trzak, specjalista ds. marketingu w POP. 

Identycznie postępują inne sieci, negocjując ceny przed sezonem letnim czy zimowym lub (lub oboma sezonami razem). Nasi rozmówcy nie chcieli zdradzać o jakie kwoty chodzi. Tajemnica handlowa i już. Na pewno muszą to być stawki niższe od tych dla klientów indywidualnych. Te są jednakowoż silnie zróżnicowane regionalnie. Pomijając warsztaty „garażowe” i szarą strefę, przełożenie czterech opon w osobowym pojeździe na stalowych obręczach kosztuje brutto od 60 zł do ponad 100 zł. Z drugiej strony flotowe stawki muszą również satysfakcjonować właścicieli oponiarskich serwisów, którzy zarobią mniej na jednym flotowym egzemplarzu, ale nadrobią to obrotem.

Zobacz też: Jak analizować umowę leasingu?

Współpraca z CFM-ami

Oponiarskie sieci z reguły współpracują również z CFM-ami, zwłaszcza Driver Polska.

– Driver to właśnie sieć stworzona na konkretne potrzeby i wysokie wymagania tego specyficznego sektora. Wśród naszych klientów znajdziemy prawdziwe „rekiny” CFM: Masterlease, Arval, Businesslease, Alphabet (dawne ING Car Lease przyp. red.) i inni – opowiada Marcin Łazuga, fleet manager w Driver Polska.
– Mogę nadmienić, że wśród kilku firm udało nam się osiągnąć udział w obsłudze na poziomie 80 procent całej floty. Łatwo policzyć, jaka jest skala współpracy, gdy CFM ma 10-tysięczny wolumen pojazdów (wychodzi 8000 pojazdów – dop. red.) – podaje Marcin Rosół z Polskich Składów Oponiarskich PSO.

Zobacz też: Optymalizacja trasy, a czas dojazdu do celu

Klient wymagający, ale dobry

Obsługa flot nabiera coraz większego znaczenia dla dostawców wszelkich motoryzacyjnych usług. – Jest to na pewno klient specyficzny, o bardzo precyzyjnych preferencjach, z szerokim spektrum oczekiwań. Z reguły posiadający bardzo dobrą orientację rynkową i kurs na obniżenie kosztów eksploatacji pojazdów. Niektórzy mogą odbierać te cechy negatywnie, bo wymagają większego zaangażowania od usługodawców, moim zdaniem to standard rynkowy. A wady? Wielokrotnie zbyt mocne ukierunkowanie na cenę bez odniesienia do jakości, standardu, wartości dodanych – uważa M. Rosół z PSO.

Zdaniem Łukasza Kubaczyka z sieci Opony Express, dla flotowców bardzo istotne jest ograniczenie czasu oczekiwania na usługę, jej wysoka jakość i szybkość. Już przed okresem wymiany firma przygotowuje więc zdeponowane opony, precyzyjnie uzupełnia stany magazynowe. Dzięki programowi depozytowemu oraz rezerwacji udaje się dokładnie planować usługi i tak umawiać klientów, że czas, jaki poświęcają na wymianę opon jest bardzo krótki. Duża uwaga przywiązywana jest do stworzenia w serwisach dobrych warunków dla oczekujących na usługi, w tym możliwość pracy z komputerem.

Zobacz też: System Inteligentnego Zarządzania Flotą: oszczędność i bezpieczeństwo

– Klienci flotowi są dużą i bardzo ważną grupę docelową. Kierowcy aut firmowych często przenoszą opinię o serwisie na grunt prywatny, dzięki czemu stanowią poważną siłę opiniotwórczą – uzupełnia Piotr Trzak z POP.

– Odwieczną i chyba jedyną wadą flot, w odczuciu serwisów ogumienia, jest długi termin płatności, który jest spowodowany skomplikowanym łańcuchem rozliczeń – podsumowuje Marcin Łazuga z Drivera.

Autor: Jacek Dobkowski

Zdaniem klienta

Wipasz S. A. z Wadąga pod Olsztynem, producent paszy dla zwierząt, ma flotę stu kilkudziesięciu samochodów osobowych. - Około 90 procent z nich jest obsługiwanych oponiarsko w olsztyńskiej firmie Krysgum Euromaster. Mamy też kilka współpracujących z nami serwisów w innych częściach Polski, na przykład w Grajewie czy Kole. Jeżeli trzeba przełożyć czy naprawić oponę poza Olsztynem, należy tylko uzgodnić z nami cenę – mówi Marcin Bruzda, dyrektor transportu w Wipaszu.

Zobacz też: Zakup auta do firmy: przetestuj zanim wybierzesz

Zimówki obowiązkowe

Ustawodawcy zastanawiają się nad wprowadzeniem w Polsce obowiązkowego użytkowania opon zimowych – od listopada do marca. Co na ten temat sądzą opiekunowie aut służbowych? Wypowiedzi pochodzą z portalu LOG24.pl

Wojciech Jakubowski: Nie wyobrażam sobie takiego przepisu, zwłaszcza, że czasem w grudniu może być na dworze temperatura + 15 stopni Celsjusza. (...) Ponadto, już wyobrażam sobie te nocne czuwania 29 października w kolejce pod serwisem oponiarskim...

Włodzimierz Młodziński: Jestem za używaniem opon zimowych, ale bez określania urzędowego "od 32 października do 32 marca". (...) Wysoce dodatnia temperatura nie służy zimowym oponom, szczególnie przy długiej jeździe w trasie.
Anna Ejneberg: Zimowym oponom mówimy tak, ustawie określającej czas ich używania w zmieniającym się klimacie mówimy stanowczo nie.

Krzysztof Krauze: Popieram wprowadzenie takiego przepisu. Powinniśmy wreszcie brać przykład z państw bardziej rozwiniętych motoryzacyjnie jak kraje skandynawskie czy ostatnio Niemcy. Wielokrotnie byłem świadkiem niebezpiecznych sytuacji powodowanych przez kierowców, którzy w zimie jeździli na letnich oponach. W tej porze roku nigdy nie mamy pewności, kiedy przyjdzie załamanie pogody a kiedy będzie słonecznie i "prawie sucho".

Andrzej Torchała: (...) Jazda ze sprawnymi oponami zimowymi oraz z prędkością dostosowaną do warunków na pewno poprawia poziom bezpieczeństwa na drodze. Nie jestem jednak zwolennikiem rozwiązań nakazowych. Po pierwsze nie ufam politykom jeśli chodzi o czystość intencji (lobbing, itp.) Po drugie znając naszą zaradność, dla spełnienia tego warunku mniej zamożni kierujący założą na koła cokolwiek ze znaczkiem „zimowe”, a będzie to gorsze od ogumienia letniego czy wielosezonowego. Poza tym drogowcy poczują się zwolnieni z obowiązku odśnieżania dróg, bo kierowcy mają mieć zimowe opony... Można by wyliczać kolejne scenariusze. Jest już dostatecznie dużo przepisów regulujących bezpieczeństwo ruchu na drogach, zacznijmy je konsekwentnie przestrzegać. Nie zgadzajmy się na powszechnie akceptowane łamanie praw drogowych, wyszukiwanie usprawiedliwień dla wiecznie spieszących się kierowców. Wychowujmy kolejne pokolenia młodych użytkowników ruchu drogowego w przekonaniu o konieczności zachowania bezpieczeństwa no i twórzmy mądre prawo.

Piotr Wagner: Oczywiście jestem za, ale ustanawianie daty „od - do”, to chyba nieporozumienie. A może uzależnić wypłatę odszkodowań od rodzaju opon na aucie w momencie wypadku? (...). Nie przekonują mnie opinie, że to tylko chęć zysku "oponiarzy". Jeżeli kogoś nie stać na opony zimowe, to niech jeździ komunikacją. Nie chcę, aby najechał mnie pędzący po śniegu samochód „na lecie”, gdy ja mam "zimówki" i zachowuję rozsądek na drodze.

Jacek Bajtus: Gdy nadchodzi listopad, kolejki do wymiany ogumienia i tak mamy dosyć długie - ta sytuacja kończy się dopiero z końcem grudnia. W momencie wprowadzenia tego obowiązku od 1 listopada trzeba będzie myśleć o wymianie na „zimówki” we wrześniu.

Szymon Kąklewski: Jak najbardziej jestem za wprowadzeniem obowiązkowego używania opon zimowych, ale powinno być dodane w przepisie, że opony nie starsze niż 5 lat, bo jak wiemy po 5 latach opona już nie spełnia swojego zadania i traci swoje właściwości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA