REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są rodzaje leasingu?

Europejski Fundusz Leasingowy SA
Zakup samochodu./ Fot. Fotolia
Zakup samochodu./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na polskim rynku funkcjonuje kilka rodzajów leasingu. Głównym i najbardziej znanym podziałem jest ten na leasing operacyjny oraz finansowy. Od 2011 r. inwestujący mogą również skorzystać z leasingu konsumenckiego. Jednak niezależnie od charakteru leasingu, wymienić można następujące: leasing zwrotny, leasing denominowany w walucie i leasing złotówkowy oraz leasing bezpośredni i pośredni.

Leasing operacyjny i finansowy

REKLAMA

Podstawa podziału między leasing operacyjny a finansowy opiera się na wyborze, która ze stron umowy jest uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu. W sytuacji gdy uprawniona do tego będzie strona finansująca, transakcja będzie miała charakter leasingu operacyjnego. Natomiast gdy uprawnionym do dokonywania odpisów będzie korzystający, wówczas będziemy mieli do czynienia z leasingiem finansowym.

REKLAMA

Dodatkowo, w przypadku leasingu operacyjnego, raty leasingowe oraz wpłata początkowa w całości stanowią koszt uzyskania przychodu LB. W przypadku leasingu operacyjnego umowa musi być zawarta na okres stanowiący co najmniej 40 % normatywnego okresu amortyzacji (na przykład meble – stawka amortyzacji 20%, minimalny okres leasingu wynosi 2 lata). Leasingobiorca może odliczać VAT od rat leasingowych (w przypadku tego rodzaju leasingu VAT płatny jest w ratach i wynosi zawsze 23%). Przedmiot leasingu amortyzowany jest przez leasingodawcę.

Natomiast korzystając z leasingu finansowego, kosztem uzyskania przychodu dla leasingobiorcy jest jedynie część odsetkowa raty leasingowej oraz amortyzacja sprzętu. Leasingobiorca podpisując umowę zobowiązany jest do zapłacenia całego należnego podatku VAT z góry. Leasing ten korzystny jest w przypadku leasingu sprzętów z 8 proc. VAT, ponieważ taki też podatek VAT(8 proc.) ma do zapłaty Leasingobiorca. Jeśli sprzęt z 8 proc. VAT byłby leasingowany w leasingu operacyjnym VAT wynosiłby 23proc.

Zobacz też: Jakie są korzyści z finansowania leasingiem?

Leasing zwrotny

Ten rodzaj leasingu odnosi się zarówno do leasingu operacyjnego jak i finansowego. Korzystając z niego, przedsiębiorca w pierwszej kolejności odsprzedaje na rzecz firmy leasingowej własny środek trwały, aby następnie podpisać umowę leasingową i na tej podstawie nadal korzystać z tego sprzętu. Tym samym leasingobiorca ma możliwość uwolnienia zamrożonych środków trwałych, aby wykorzystać je na inne cele np. inwestycyjne. Po dokonaniu spłaty kwot przewidzianych w umowie leasingowej, przedsiębiorca ponownie może uzyskać tytuł własności danego sprzętu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Leasing bezpośredni i pośredni

Podziału na leasing bezpośredni oraz pośredni dokonuje się biorąc pod uwagę status podmiotu finansującego. W przypadku leasingu bezpośredniego, stroną finansującą jest producent przedmiotu umowy (np. producent maszyny). Natomiast w leasingu pośrednim finansującym jest wyspecjalizowana firma leasingowa, taka jak EFL. Nabywa ona przedmiot umowy leasingu od producenta po to, aby oddać go do używania korzystającemu na podstawie umowy leasingowej.

Zobacz też: Faktoring – w jaki sposób poprawia płynność finansową?

Leasing denominowany w walucie obcej i leasing złotówkowy

Oba wymienione powyżej rodzaje leasingu opierają się na spłacie zobowiązań w polskiej walucie. Różnica polega jednak na tym, że w leasingu denominowanym w walucie obcej wartość początkowa oraz poszczególne raty leasingowe wyrażone są w tej walucie, jednak spłata następuje w złotówkach.

Leasing konsumencki (prywatny)

Leasing konsumencki to narzędzie finansowania aktywów, dostępne dla osób fizycznych, nie prowadzących działalności gospodarczej. Leasing ten jest nową forma finansowania zakupu, alternatywną wobec zwykłych kredytów. Przede wszystkim charakteryzuje się prostszymi od bankowych procedurami oraz szybszą decyzją o przyznaniu finansów. Leasingodawcy przez cały okres umowy pozostają właścicielami sprzętu, dlatego też stosują prostsze i bardziej przejrzyste procedury udzielenia finansowania. Warto podkreślić, że klient finansuje sprzęt za pośrednictwem doświadczonej firmy leasingowej. Decydując się na skorzystanie z leasingu konsumenckiego, możemy się również spodziewać zmniejszonych oczekiwań co do niezbędnych dokumentów , czy koniecznych zabezpieczeń. Dodatkowo, bezpośrednia współpraca z dostawcami umożliwia negocjowanie atrakcyjnych rabatów dla firm leasingowych, co przekłada się na korzystne warunki cenowe proponowane klientom. Ponadto, leasingodawcy są w stanie dostarczyć klientom pakiety dodatkowych usług związanych z leasingowanym sprzętem, m.in. ubezpieczenia czy pakiety assistance.

Zobacz też: Jakie korzyści daje karta paliwowa?

REKLAMA

Ta forma leasingu jest mało popularna w Polsce. Po okresie wzmożonego zainteresowania tym produktem na początku jego wprowadzenia, obecnie obserwuje się powrót do sytuacji wyjściowej – a więc spadek popytu na tę usługę wśród osób fizycznych. Przyczyn osłabienia zainteresowania można doszukiwać się w zapisach prawnych dotyczących leasingu konsumenckiego, barierach mentalnych konsumentów związanych z prawem własności, jak również w ich oczekiwaniach związanych z nową usługą.

Dodatkowo, na rynku leasingu istnieje podział dotyczący rodzaju finansowanego przedmiotu. Wyróżnić można leasing środków ruchomych (m.in. leasing samochodów, maszyn, ale także wyposażenia restauracji czy linii produkcyjnych), leasing nieruchomości oraz leasing używanych środków trwałych (polega na oddaniu w użytkowanie rozmaitych rzeczy używanych: samochodów, maszyn czy komputerów).

Tekst: Krzysztof Tekieli, Menedżer Rynku Samochodów Osobowych i Dostawczych EFL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA