REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak poprawić funkcjonowanie polityki flotowej?

Europejski Fundusz Leasingowy SA
flota samochodowa
flota samochodowa
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polityka flotowa (Car Policy) jest istotnym elementem zarządzania przedsiębiorstwem. Aby jej funkcjonowanie przebiegało sprawnie, konieczne jest dostosowanie rozwiązań do zasad funkcjonowania oraz potrzeb firmy.

Jak poprawić funkcjonowanie polityki flotowej - etap pierwszy

REKLAMA

Na etapie wdrażania rozwiązań regulujących kwestie flotowe, należy właściwie przygotować dokument wyjaśniający zasady przyznawania pojazdu służbowego, biorąc pod uwagę dział firmy i zajmowane stanowisko. W dokumencie należy określić parametry pojazdu - markę, model, pojemność silnika, czy też typ. Dodatkowo istotne są terminy wymian i dostaw samochodów. Bardzo często określa się również budżet, w ramach którego pracownik może wybrać auto dla siebie.

REKLAMA

Następnie, należy doprecyzować zasady użytkowania pojazdu, a więc .in.: określić zasady wykonywania wymaganych przeglądów, jak również napraw gwarancyjnych oraz pozagwarancyjnych. Warto opisać też proces wymiany opon. Należy uwzględnić także zasady użycia kart paliwowych oraz wytyczne dotyczące tankowania (np. określić limit na paliwo, doprecyzować zasady tankowania w weekendy czy wskazać sieć stacji benzynowych). Warto również ustalić możliwość skorzystania z usług assistance oraz z samochodu zastępczego, jak również określić wartość udziałów własnych w ubezpieczeniu AC, wyjaśnić procedurę zgłaszania szkód oraz podać listę dostępnych warsztatów. Dodatkowo, do ustalenia pozostaje kwestia mycia i sprzątania pojazdu - gdzie należy wykonywać te usługi, jak często oraz w jakim zakresie.

Zobacz też: Samochód służbowy, a urlop

Jak poprawić funkcjonowanie polityki flotowej - reguły korzystania z aut flotowych

REKLAMA

Niezbędne w budowaniu polityki flotowej jest także określenie obowiązków kierującego oraz reguł korzystania z pojazdu służbowego. Należy przy tym uwzględnić konieczność posiadania przez kierowcę stosownych uprawnień. Istotne jest również określenie zasad użytkowania pojazdu do celów prywatnych, reguł dotyczących opłacania mandatów oraz opłat parkingowych. W polityce flotowej bardzo często pojawiają się również paragrafy zawierające procedurę zgłaszania i akceptacji wyjazdów zagranicznych, reguły bezpieczeństwa związanie z użytkowanym pojazdem oraz zakres odpowiedzialności karnej i finansowej.

Uwzględniając powyższe elementy polityki flotowej, warto je odnieść do specyfiki danego przedsiębiorstwa, ponieważ każda firma ma inne potrzeby związane z użytkowaniem floty pojazdów. Kluczowe jest przestrzeganie przyjętych zasad, zarówno przez osoby odpowiedzialne ze flotę jak też przez samych użytkowników aut. Niewłaściwe przydzielenie pojazdów, niedotrzymanie terminów wymian czy inne błędy w zarządzaniu flotą mogą powodować nie tylko niezadowolenie wśród pracowników, ale także skutkować nieplanowanym wzrostem kosztów obsługi floty. Czas poświęcony na właściwe opisanie i zaprojektowanie zasad polityki flotowej z pewnością pozytywnie wpłynie na bezproblemowe funkcjonowanie tego obszaru w firmie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Samochód służbowy - korzyści i obowiązki

Tekst: Bartosz Olejnik, Dyrektor Sprzedaży Carefleet S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA