REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podsumowanie rynku leasingu w 2012 roku

Podsumowanie rynku leasingu w 2012 roku
Podsumowanie rynku leasingu w 2012 roku
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedstawiciele Spółek Leasingowych BZ WBK przygotowali krótkie podsumowanie tendencji, jakie można było zaobserwować na rynku leasingu w 2012 roku. Pozytywne wnioski to: dynamiczny wzrost segmentu rolniczego oraz duże zainteresowanie klientów usługami dodatkowymi. Jednak w 2012 r. rynek leasingu wyraźnie zwolnił. Dlaczego? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym podsumowaniem.

Zwolnienie rynku leasingu w 2012 roku było spowodowane głównie przez niepewną sytuację makroekonomiczną oraz zakończenia inwestycji związanych z EURO2012. Praktycznie nic nie zmieniło się w kwestii zainteresowania klientów leasingiem konsumenckim.

REKLAMA

Nr 1: Najwięcej maszyn sfinansowali rolnicy

Od kilku lat rolnicy masowo korzystają ze specjalnych pożyczek oferowanych przez firmy leasingowe, które umożliwiają im prostsze i szybsze uzyskanie dotacji. To właśnie dzięki funduszom unijnym segment rolniczy regularnie odnotowuje dwucyfrowe wzrosty. Po pierwszym półroczu 2012 r. rolnicy po raz pierwszy sfinansowali najwięcej, bo aż 1/3 maszyn i urządzeń, ze wszystkich branż uwzględnionych w zestawieniu Związku Polskiego Leasingu. Dominowały wśród nich ciągniki, kombajny zbożowe oraz osprzęt rolniczy. Ze względu na pozostałą do wykorzystania pulę funduszy unijnych  w roku 2013 segment agro z pewnością nadal będzie się rozwijał, choć należy spodziewać się, że już nie taka szybko jak w roku 2012. Ewentualne wyczerpanie puli dotacji może bowiem spowodować spadek średniej wartości inwestycji, ponieważ rolnicy będą szukali koniecznych oszczędności – komentuje Tomasz Sudaj, dyrektor ds. strategii rynkowej w Spółkach Leasingowych BZ WBK.

Zobacz też: Bezpieczeństwo pracownika: ciśnienie powietrza w oponach

Nr 2: Akcesoria leasingu coraz ważniejsze

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Coraz większą rolę na rynku leasingu odgrywają usługi dodawane do oferty finansowania.
Z badania przeprowadzonego na zlecenie Spółek Leasingowych BZ WBK wynika, że co trzeci przedsiębiorca leasingujący pojazdy (32%) decyduje się na ubezpieczenie, 13% wybiera kartą paliwową, a 9% usługi serwisów samochodowych. Popularność usług dodatkowych wynika głównie z ich użyteczności oraz korzystnej ceny, którą firmy leasingowe są w stanie zaproponować dzięki efektowi skali. Duże znaczenie dla klientów ma też wygoda, wybierając ubezpieczenie lub kartę paliwową z oferty leasingodawcy wszystkie formalności mogą załatwić w jednym miejscu, nie poświęcając na to dodatkowego czasu.

Nr 3: Nieruchomości i budowlanka na minusie

Ostatni rok nie przyczynił się do odwrócenia niekorzystnej tendencji na rynku nieruchomości, który od kilku lat odnotowuje spadki. Wpływ na to na to miał m.in. niski popyt na nieruchomości mieszkaniowe, utrzymujący się mimo spadku ich średnich cen. Trudną sytuację obserwujemy też w pokrewnej pod względem wrażliwości na warunki makroekonomiczne branży budowlanej. Patrząc na aktualne prognozy trudno oczekiwać, żeby w roku 2013 niekorzystne trendy w nieruchomościach i budownictwie miały się odwrócić. Na wyniki branży leasingowej w tych segmentach pozytywny wpływ mogą mieć jednak zapowiadane zmiany w prawie, takie jak wprowadzenie od 1 stycznia możliwości leasingowania budynków znajdujących się w użytkowaniu wieczystym oraz skrócenie z 10 do 5 lat minimalnego okresu leasingu nieruchomości podlegających amortyzacji. Da nam to oczywiście możliwość oferowania klientom szerszej i bardziej elastycznej oferty - komentuje Tomasz Sudaj.

Zobacz też: Kamera cofania, a niebezpieczne manewry aut użytkowych

Nr 4: Jeszcze nie czas na leasing dla Kowalskiego

W lipcu 2012 r. minął rok od wprowadzenia przepisów regulujących kwestię leasingu konsumenckiego. Nowy produkt nie spotkał się jednak z zainteresowaniem polskich konsumentów. Taki leasing oferuje w tym momencie tylko kilka firm i dotyczy on wyłącznie finansowania samochodów, tak więc wybór oferty jest mocno ograniczony. Dodatkowo, przysłowiowego Kowalskiego, w odróżnieniu od firm, nie dotyczą korzyści podatkowe leasingu. To sprawia, że produkt ten nie ma istotnej przewagi nad powszechnym na rynku kredytem bankowym – komentuje Daniel Mrozek, dyrektor Marketingu i Wsparcia Sprzedaży w Spółkach Leasingowych BZ WBK.

Zobacz też: Służbowe auto, a badania lekarskie

Nr 5: Koniec roku pod znakiem promocji

Ostatnia część roku na rynku motoryzacyjnym upływa zwykle pod znakiem promocji organizowanych przez dealerów oraz firmy leasingowe. Podobnie było w tym roku, jednak przedsiębiorcy planujący zakup samochodu, mogli liczyć na dużo atrakcyjniejsze oferty, niż w latach poprzednich. Wpłynęły na to z jednej strony regularne spadki sprzedaży aut osobowych, z drugiej, słabsze wyniki rynku leasingu. Przykładowo, BZ WBK Leasing we współpracy z dealerami przygotowały promocję leasingu już od 103% z ubezpieczeniem AC od 2,9% i ubezpieczeniem GAP bez opłat w pierwszym roku trwania umowy.

Zobacz też: Co wybrać, kredyt samochodowy czy leasing?

Krótko o tym, co nas czeka w 2013 roku

Sytuacja gospodarcza w Polsce i na świecie wciąż jest bardzo dynamiczna. W związku z tym, trudno jest obecnie prognozować, jak będzie wyglądał rynek leasingu w roku 2013. Barierami wzrostu na pewno będą utrzymująca się niepewność gospodarcza, ograniczony popyt oraz niższa dynamika inwestycji polskich firm. Z drugiej strony, część inwestycji, szczególnie o charakterze odtworzeniowym, realizowana jest bez względu na koniunkturę, a leasing jest narzędziem, które pozwala finansować je szybko i bez zbędnych formalności. Szczególnie w sytuacji, kiedy ze względu na zaostrzone kryteria oceny, dostępność oferowanych przez banki kredytów jest mniejsza – ocenia Tomasz Sudaj, dyrektor ds. strategii rynkowej w Spółkach Leasingowych BZ WBK.

Źródło: Biuro Prasowe Spółek Leasingowych BZ WBK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

REKLAMA

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

REKLAMA