System zarządzania bezpieczeństwem floty - do czego służy?
REKLAMA
REKLAMA
Można zaryzykować stwierdzenie, że każdy przedsiębiorca wie, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, jak bardzo system zarządzania bezpieczeństwem floty wpływa zysk firmy. Pierwszy przykład z brzegu. Pracownik, który musi odbyć rehabilitację w szpitalu po wypadku drogowym. Z jednej strony przykre wydarzenie dezorganizuje pracę w sensie mentalnym, z drugie pociąga za sobą straty bardziej materialne - brak pracownika w firmie i konieczność przejęcia jego obowiązków przez pozostałych, z drugiej strony uszkodzony sprzęt, który nie generuje zysków.
REKLAMA
Zobacz też: Tachograf analogowy czy cyfrowy? Który z nich musi posiadać nasz pojazd?
REKLAMA
Jednym z największych zagrożeń dla kierowców jest stres, który potęguje rozkojarzenie, dekoncentrację i wzmaga agresję. A jednym z największych generatorów stresu w pracy kierowcy jest pośpiech. Kolejny czynnik zwiększający ryzyko wypadku to zmęczenie.
Sławomir Iwaniec z firmy Amervox, twórcy nowego systemu Inteligentnego Zarządzania Flotą stawia sprawę jasno: "Firmowy system powinien więc przewidywać program szkoleń dla kierowców, dzięki którym będą mogli doskonalić swoją technikę jazdy. Rozwiązanie to, w dalszej perspektywie może przyczynić się do wyeliminowania zdarzeń o negatywnych skutkach drogowych. Jeśli stopień wypadkowości floty jest niski, wówczas zarząd przedsiębiorstwa może pozwolić sobie na obniżenie składki ubezpieczeniowej (jednocześnie spadkowi ulegają koszty operacyjne przedsiębiorstwa)."
Zobacz też: Jakie są konsekwencje nieprzestrzegania czasu pracy kierowcy?
Odpowiedzialny manager nie powinien zapominać o dokładnych procedurach przewożenia ładunku, wykorzystania samochodu służbowego w celach prywatnych, używania telefonu komórkowego, czy dozwolonego czasu prowadzenia pojazdu.
Pomocne są również urządzenia telemetryczne, które montuje się wewnątrz pojazdu. Ich zadaniem jest rejestracja różnych zdarzeń drogowych, mających miejsce w podróży."Narzędzia telemetryczne wskazują m.in. lokalizację pojazdu, zmiany prędkości, czas pracy, postoje itp. Istotnym elementem ich wyposażenia jest także interfejs w postaci intuicyjnej aplikacji webowej do zarządzania danymi. Rozwiązanie to pomaga w nadzorze floty. Dzięki niemu możliwa staje się np. analiza zużycia paliwa na odbytym przez kierowcy dystansie, a następnie obliczenie kosztów jazdy." - dodaje Mariusz Sosnowski.
Źródło: Materiały prasowe Amertrax
Zobacz też: Korzystasz z auta firmowego? Sprawdź czego nie lubią pracodawcy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.