Faktoring – w jaki sposób poprawia płynność finansową?
REKLAMA
REKLAMA
W jaki sposób faktoring poprawia płynność finansową przedsiębiorstw
W dobie ograniczania akcji kredytowej przez instytucje bankowe oraz wzrastających zatorów płatniczych, faktoring zabezpiecza dopływ funduszy dla firm oraz poprawia ich płynność finansową. W jaki sposób? Zasada działania tego narzędzia finansowego jest bardzo prosta. Faktor, wyspecjalizowana firma świadcząca usługi faktoringowe, zajmuje się finansowaniem bieżącym przedsiębiorstw. Nabywa wierzytelności handlowe i wypłaca finansowanie następnego dnia po wystawieniu faktur przez przedsiębiorstwo. Faktor zajmuje się stałą kontrolą kontrahentów klienta, monitorując ich zachowania płatnicze. Dyscyplinuje również dłużników w sytuacji pojawienia się zaległości w płatnościach. Dodatkowo, faktor dochodzi spłat zaległości, natomiast w przypadku faktoringu pełnego - przejmuje na siebie ryzyko braku spłaty należności. Faktoring zmniejsza ryzyko prowadzonej działalności handlowej oraz gwarantuje płynność finansową firmy. Ważny jest również fakt, że korzystając z faktoringu bez regresu przedsiębiorca nie pogarsza swojej wiarygodności kredytowej, dzięki czemu może finansować podejmowane inwestycje również z innych źródeł.
REKLAMA
Zobacz też: Jak działa faktoring? Kto może skorzystać z takich rozwiązań?
Wykorzystanie faktoringu na rynku
REKLAMA
Dowodem na skuteczność i coraz większą popularność faktoringu jako narzędzia finansowego są sektorowe dane Polskiego Związku Faktorów (PZF). Wynika z nich, że w I kw. 2013 r. obroty zrzeszonych firm faktoringowych osiągnęły wartość 20 300,53 mln zł, będąc tym samym o 1 837,9 mln złotych większe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Rynek odnotował wiec wzrost na poziomie 9,95 proc. Dynamiczny wzrost obrotów na rynku faktoringu w Polsce jest potwierdzeniem tego, że usługa ta efektywnie funkcjonuje i sprawdza się nawet w okresie spowolnienia gospodarczego.
Faktoring jest skutecznym narzędziem, poprawiającym płynność finansową oraz cieszącym się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców. Narzędzie to wspiera rozwój polskich firm, przynosząc korzyści zarówno im samym jak i krajowej gospodarce.
Zobacz też: Jakie są korzyści z finansowania leasingiem?
Tekst: Mariusz Wiśniewski, Dyrektor Departamentu Sprzedaży Crédit Agricole Commercial Finance Polska SA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.