REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co wybrać, kredyt samochodowy czy leasing?

Subskrybuj nas na Youtube
Opel Insignia
Opel Insignia

REKLAMA

REKLAMA

Dwie najpopularniejsze formy finansowania firmowej floty samochodowej to kredyt samochodowy i leasing. Zawsze warto skrupulatnie rozważyć formę w jakiej chcemy zaciągnąć zobowiązanie, aby nie naruszyć płynności finansowej firmy.

Form zakupu na rynku jest bez liku, jednak najczęściej w grę wchodzą 2 opcje - leasing oraz kredyt samochodowy. Przeważająca większość przedsiębiorców wybiera kredyt samochodowy lub przybierający na popularności leasing. Która z opcji jest bardziej opłacalna?

REKLAMA

Kredyt samochodowy a leasing?

Zanim wybierzemy jeden ze wspomnianych sposobów finansowania należy przede wszystkim gruntownie zapoznać się z jego istotą. Leasing to nic innego jak przekazanie praw przez leasingodawcę na leasingobiorcę, który zobowiązany jest uiszczać za nie opłatę. Inaczej mówiąc, korzystając z leasingu jedna ze stron umowy (leasingodawca) przekazuje drugiej stronie (leasingobiorcy) prawo do korzystania z określonej rzeczy na pewien uzgodniony w umowie leasingu okres w zamian za ustalone ratalne opłaty (raty leasingowe). W przypadku kredytu samochodowego bank lub inna instytucja finansowa najczęściej pokrywają 100% kosztów pojazdu. Decydując się na kredyt samochodowy niezależnie od rodzaju instytucji wymagany jest zabezpieczenie przed ewentualną niemożnością spłaty kredytu. Może to być np. przewłaszczenie, depozyt karty pojazdu bądź cesja z praw polisy AC.

Zobacz też: System zarządzania bezpieczeństwem floty - do czego służy?

Jaką formę wybrać?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż każde rozwiązanie posiada swoje plusy i minusy. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować sytuację w swojej firmie oraz sprawdzić każdą opcję z osobna, aby móc wybrać korzystniejszą ofertę.

Leasing jest wygodnym rozwiązaniem, gdyż daje możliwość korzystania z nowego samochodu bez konieczności inwestowania od razu w całą jego wartość, a warunkiem jest spłacanie zaciągniętego zobowiązania tylko przez określony czas. Jest on skierowany zarówno do tych, którzy mają już staż na rynku, dysponują określonym kapitałem finansowym i chcą poszerzać swoją działalność poprzez inwestowanie, jak również do nowo powstałych firm, które potrzebują różnych maszyn i samochodów, do rozpoczęcia funkcjonowania. Niewątpliwie od pewnego czasu leasing staje się coraz bardziej popularną formą finansowania samochodów zarówno dla małych przedsiębiorstw czy osób prowadzących działalność gospodarczą, przede wszystkim dlatego, że nie wymaga wykazania się dużą zdolnością kredytową - mówi Małgorzata Słodownik manager działu handlowego Flotis.pl. Przy zaciąganiu kredytu samochodowego należy dokładnie ocenić wszystkie jego parametry. Przede wszystkim kwestie finansowe, takie jak oprocentowanie czy prowizja za udzielenie kredytu, ale także sposób zabezpieczenia pojazdu. Kredyt samochodowy można może być przeznaczony zarówno na zakup nowego, jak i używanego auta. Najczęściej nie ma znaczenia także, gdzie kupujemy samochód: w salonie, komisie, na giełdzie samochodowej czy od osoby prywatnej. Coraz więcej instytucji finansuje również auta sprowadzane zza granicy. Dostosowując się do panującej sytuacji rynkowej oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów rozszerzyliśmy naszą ofertę o możliwość udzielenia zarówno kredytu samochodowego, jaki i skorzystania z leasingu – dodaje M.  Słodownik.

Zobacz też: Korzystasz z auta firmowego? Sprawdź czego nie lubią pracodawcy

Leasing a kredyt samochodowy

Leasing        

Kredyt samochodowy

  • niewielkie zaangażowanie własnego kapitału
  • zachowanie płynności finansowej firmy
  • stałe i niezmienne opłaty
  • możliwość rozliczenia podatku VAT
  • brak znacznego obciążenia zdolności kredytowej  firmy
  • możliwość przeniesienia opłat dotyczących napraw technicznych pojazdu na leasingodawcę
  • możliwość sfinansowania 100% wartości pojazdu (łącznie z kosztami ubezpieczenia
    i prowizji)
  • możliwość odliczenia pełnego VATu już na samym początku
  • elastyczność w wyborze zabezpieczenia
  • możliwość sprzedaży auta i zakupu przy jednoczesnym spłacanym kredycie
  • możliwość zawieszenia spłaty kredytu
  • samochód staje się własnością firmy w momencie zakupu

REKLAMA

                                                                                                                            Opracowanie: Flotis.pl

Niezależnie od wyboru sposobu finansowania samochodu ważne jest to aby dokładnie zapoznać się z przedstawioną ofertą, a w przypadku wątpliwości po prostu pytać. Jeśli  doradca oferujący usługę nie potrafi lub nie chce w przystępny sposób wyjaśnić wątpliwości to najlepiej z takiej umowy zrezygnować. Kontrakt warto również skonsultować z kimś, kto posiada większą wiedzę o finansach, a o jego podpisaniu powinny decydować przede wszystkim twarde fakty, a nie reklama.

Źródło: Creandi.pl

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

REKLAMA

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

REKLAMA