REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co wybrać, kredyt samochodowy czy leasing?

Opel Insignia
Opel Insignia

REKLAMA

REKLAMA

Dwie najpopularniejsze formy finansowania firmowej floty samochodowej to kredyt samochodowy i leasing. Zawsze warto skrupulatnie rozważyć formę w jakiej chcemy zaciągnąć zobowiązanie, aby nie naruszyć płynności finansowej firmy.

Form zakupu na rynku jest bez liku, jednak najczęściej w grę wchodzą 2 opcje - leasing oraz kredyt samochodowy. Przeważająca większość przedsiębiorców wybiera kredyt samochodowy lub przybierający na popularności leasing. Która z opcji jest bardziej opłacalna?

REKLAMA

Kredyt samochodowy a leasing?

Zanim wybierzemy jeden ze wspomnianych sposobów finansowania należy przede wszystkim gruntownie zapoznać się z jego istotą. Leasing to nic innego jak przekazanie praw przez leasingodawcę na leasingobiorcę, który zobowiązany jest uiszczać za nie opłatę. Inaczej mówiąc, korzystając z leasingu jedna ze stron umowy (leasingodawca) przekazuje drugiej stronie (leasingobiorcy) prawo do korzystania z określonej rzeczy na pewien uzgodniony w umowie leasingu okres w zamian za ustalone ratalne opłaty (raty leasingowe). W przypadku kredytu samochodowego bank lub inna instytucja finansowa najczęściej pokrywają 100% kosztów pojazdu. Decydując się na kredyt samochodowy niezależnie od rodzaju instytucji wymagany jest zabezpieczenie przed ewentualną niemożnością spłaty kredytu. Może to być np. przewłaszczenie, depozyt karty pojazdu bądź cesja z praw polisy AC.

Zobacz też: System zarządzania bezpieczeństwem floty - do czego służy?

Jaką formę wybrać?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż każde rozwiązanie posiada swoje plusy i minusy. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować sytuację w swojej firmie oraz sprawdzić każdą opcję z osobna, aby móc wybrać korzystniejszą ofertę.

Leasing jest wygodnym rozwiązaniem, gdyż daje możliwość korzystania z nowego samochodu bez konieczności inwestowania od razu w całą jego wartość, a warunkiem jest spłacanie zaciągniętego zobowiązania tylko przez określony czas. Jest on skierowany zarówno do tych, którzy mają już staż na rynku, dysponują określonym kapitałem finansowym i chcą poszerzać swoją działalność poprzez inwestowanie, jak również do nowo powstałych firm, które potrzebują różnych maszyn i samochodów, do rozpoczęcia funkcjonowania. Niewątpliwie od pewnego czasu leasing staje się coraz bardziej popularną formą finansowania samochodów zarówno dla małych przedsiębiorstw czy osób prowadzących działalność gospodarczą, przede wszystkim dlatego, że nie wymaga wykazania się dużą zdolnością kredytową - mówi Małgorzata Słodownik manager działu handlowego Flotis.pl. Przy zaciąganiu kredytu samochodowego należy dokładnie ocenić wszystkie jego parametry. Przede wszystkim kwestie finansowe, takie jak oprocentowanie czy prowizja za udzielenie kredytu, ale także sposób zabezpieczenia pojazdu. Kredyt samochodowy można może być przeznaczony zarówno na zakup nowego, jak i używanego auta. Najczęściej nie ma znaczenia także, gdzie kupujemy samochód: w salonie, komisie, na giełdzie samochodowej czy od osoby prywatnej. Coraz więcej instytucji finansuje również auta sprowadzane zza granicy. Dostosowując się do panującej sytuacji rynkowej oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów rozszerzyliśmy naszą ofertę o możliwość udzielenia zarówno kredytu samochodowego, jaki i skorzystania z leasingu – dodaje M.  Słodownik.

Zobacz też: Korzystasz z auta firmowego? Sprawdź czego nie lubią pracodawcy

Leasing a kredyt samochodowy

Leasing        

Kredyt samochodowy

  • niewielkie zaangażowanie własnego kapitału
  • zachowanie płynności finansowej firmy
  • stałe i niezmienne opłaty
  • możliwość rozliczenia podatku VAT
  • brak znacznego obciążenia zdolności kredytowej  firmy
  • możliwość przeniesienia opłat dotyczących napraw technicznych pojazdu na leasingodawcę
  • możliwość sfinansowania 100% wartości pojazdu (łącznie z kosztami ubezpieczenia
    i prowizji)
  • możliwość odliczenia pełnego VATu już na samym początku
  • elastyczność w wyborze zabezpieczenia
  • możliwość sprzedaży auta i zakupu przy jednoczesnym spłacanym kredycie
  • możliwość zawieszenia spłaty kredytu
  • samochód staje się własnością firmy w momencie zakupu

REKLAMA

                                                                                                                            Opracowanie: Flotis.pl

Niezależnie od wyboru sposobu finansowania samochodu ważne jest to aby dokładnie zapoznać się z przedstawioną ofertą, a w przypadku wątpliwości po prostu pytać. Jeśli  doradca oferujący usługę nie potrafi lub nie chce w przystępny sposób wyjaśnić wątpliwości to najlepiej z takiej umowy zrezygnować. Kontrakt warto również skonsultować z kimś, kto posiada większą wiedzę o finansach, a o jego podpisaniu powinny decydować przede wszystkim twarde fakty, a nie reklama.

Źródło: Creandi.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA