REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są sposoby aby kontrolować wydatki na paliwo do aut firmowych?

Jakie są sposoby aby kontrolować wydatki na paliwo do aut firmowych? Fot. Fotolia
Jakie są sposoby aby kontrolować wydatki na paliwo do aut firmowych? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Większość wydatków związanych z utrzymaniem floty to koszty paliwa, które ponoszą firmy. Galopujące w górę ceny paliw spowodowały, że utrzymanie firmowych samochodów stanowi coraz większe wyzwanie. Poniżej prezentujemy kilka rozwiązań, które pomogą zredukować koszty związane z ich użytkowaniem.

Karty paliwowe

REKLAMA

Jednym z najbardziej znanych rozwiązań dotyczącym analizy i redukcji kosztów na wydatki związane z paliwem są karty paliowe. Umożliwiają one sprawne zarządzanie posiadanym taborem. Oferują je praktycznie wszystkie większe i bardziej znane stacje benzynowe. Jakie są ich plusy? Przede wszystkim firmy posiadające karty flotowe mogą liczyć na atrakcyjne rabaty nie tylko na paliwo, ale równie często na inne usługi i towary. Dodatkową korzyścią jest transakcja w formie bezgotówkowej. Często też zdarza się, że firmy otrzymują odroczony termin płatności co w wielu sytuacjach ułatwia funkcjonowanie firmy. Dodatkowo taka forma płatności pozwala na oszczędność czasu i gwarantuje wygodę.

Zobacz też: Podsumowanie rynku leasingu w 2012 roku

Eco Driving ulgą dla portfela

Eco Driving narodził się w Finlandii. W pozostałych krajach Europy zyskuje coraz większe zainteresowanie, szczególnie w obliczu pogłębiającego się efektu cieplarnianego oraz rosnących cen paliwa. Zastosowanie się

Dalszy ciąg materiału pod wideo

do ekonomicznych zasad jazdy może zaowocować oszczędnościami od 5 do nawet 30%. Coraz  więcej  ośrodków szkoleniowych  oferuje  kursy z  ekonomicznej  jazdy.  Powinny zainteresować się nimi także osoby odpowiedzialne  za  zarządzanie flotami  samochodowymi. Przeszkolenie  pracowników w zakresie Eco Drivingu przyniesie spore  oszczędności,  zwłaszcza w odniesieniu do liczby firmowych aut. - Zakładając, że  efektem  takiego  szkolenia  będzie  zmniejszenie  zużycia  paliwa  o  ok.  20%,  przy  100  firmowych samochodach oszczędności sięgną nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. A przecież Eco Driving to nie tylko ulga dla portfela, ale także bezpieczniejsza jazda – zmniejsza się ryzyko spowodowania wypadku przez pracownika.

Od 8.00 do 16.00

Jedną z metod optymalizacji koszów poniesionych na paliwo oddanie do dyspozycji auta firmowego jedynie w godzinach pracy. Wiele firm daje swoim pracownikom do dyspozycji samochód, którym mogą przemieszczać się w ramach wykonywania swoich zadań służbowych tylko pomiędzy np. 8.00 a 16.00. Najczęściej metoda ta jest stosowana, gdy zakres obowiązków pracowników nie wiąże się z częstymi podróżami. W ten sposób można na bieżąco kontrolować zużycie paliwa i dokonywać zmian w organizacji użytkowania.

Zobacz też: Bezpieczeństwo pracownika: ciśnienie powietrza w oponach

Big Brother w firmie

Znaczna część właścicieli firm, w których auta wykorzystywane są codziennie lub posiadają klika pojazdów decyduje się na zamontowanie monitoringu pojazdów. Jak się okazuje nie zawsze jest on skrzętnie ukrywany przed pracownikami i nie zawsze służy tylko i wyłącznie do kontroli pracowników.  Wiele pracodawców decyduje się na zakup monitoringu pojazdu przede wszystkim po to, aby móc dokładnie zoptymalizować trasy jakimi poruszają się kierowcy – mówi Małgorzata Słodownik manager działu handlowego monitoringu pojazdów Flotis.pl. Daje to możliwość racjonalnego doboru tras bądź ich korekty. Oszczędzamy w ten sposób nie tylko czas, ale i wydatki związane z kosztami poniesionymi na paliwo maleją – dodaje M. Słodownik. Posiadając monitoring pojazdów właściciel aut zyskuje znaczne ułatwienie w zarządzaniu flotą pojazdów.

Zobacz też: Kamera cofania, a niebezpieczne manewry aut użytkowych

Wybierając sposób kontroli wydatków należy pamiętać o zdrowym rozsądku. Ważne jest również to, aby metodę rozliczania odpowiednio dopasować do charakteru prowadzonej działalności oraz potrzeb pracowników.

Źródło: Creandi.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Szajka złodziei samochodów rozbita. Łącznie odzyskano 19 pojazdów

Policjanci z Małopolski zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się kradzieżą samochodów w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wyniku ich działań odzyskano 19 pojazdów warte około 2 milionów złotych, a także skradzione części samochodowe.

Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA