REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochód służbowy - korzyści i obowiązki

Od tego jak pracownik dba o swój służbowy pojazd można uzależnić zakres korzyści jakie z tego tytułu mu przysługują.
Od tego jak pracownik dba o swój służbowy pojazd można uzależnić zakres korzyści jakie z tego tytułu mu przysługują.
Adam HARRY Charuk

REKLAMA

REKLAMA

Przywilej posiadania służbowego samochodu dostępny jest dla nielicznych. Pracownicy zapominają często o tym, że jest on nie tylko swoistym dodatkiem do wynagrodzenia, ale także obowiązkiem. O czym należy pamiętać posiadając auto służbowe?

Auto służbowe – rady dla pracodawcy

REKLAMA

Koszty ponoszone przez firmy na utrzymanie floty pojazdów mogą stanowić znaczną część wydatków, dlatego warto już na początku ustalić reguły korzystania z samochodu służbowego zarówno podczas wykonywania obowiązków służbowych jak i w celach prywatnych. Jednym z rozwiązań jest wprowadzenie tzw. car policy, zobowiązującego kierowców do przestrzegania regulaminu oraz dbałości o powierzony samochód. Ustalenie jasnych reguł użytkowania auta – w tym sposobu rozliczania kosztów, systemów nagród i kar związanych z używaniem służbowych aut – z pewnością pozwoli uniknąć wielu nieporozumień. Obiektywne i przejrzyste zasady korzystania z samochodu służbowego, znane wszystkim pracownikom, pomogą rozwiać ewentualne wątpliwości dotyczące rozliczania kosztów związanych z eksploatacją aut.

Zobacz też: Jakie korzyści daje karta paliwowa?

Auto służbowe – obowiązki pracownika

W wielu przypadkach podstawowym obowiązkiem pracownika posiadającego samochód służbowy jest utrzymanie go w czystości. Niestety często bywa i tak, że pracownicy nie wywiązują się z tego obowiązku. Zwykle tłumaczą się tym, że akurat nie mieli przy sobie gotówki, dlatego dobrym rozwiązaniem tego problemu może być zakupienie karnetów na myjnie – ogólnie dostępnych na większych stacjach paliw. Tak jak postrzegane jest auto tak samo postrzegana jest firma. Auto służbowe cały czas pracuje na wizerunek przedsiębiorstwa. Należy pamiętać o tym, że obrendowany samochód jest ruchomą reklamą dla firmy. Mówiąc o obowiązkach kierowcy warto także zwrócić uwagę na kwestie techniczne. Chodzi tutaj przede wszystkim o sposób eksploatacji auta. Niewątpliwie znaczenie ma kultura jazdy czy stosowanie się do zasad eco drivingu, który znacznie wpływa na redukcję kosztów związanych ze zużyciem paliwa. Do obowiązków pracowników często należy też kontrola stanu płynów czy też ich uzupełniania np. płyn do spryskiwaczy. Czego jeszcze oczekują pracodawcy powierzając samochód służbowy swoim pracownikom? Z pewnością jazdy zgodnej z przepisami. W znacznym stopniu zmniejsza ona ryzyko spowodowania kolizji, a co za tym idzie nie generuje późniejszych kosztów naprawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Serwisowanie opon w pojazdach służbowych

Auto służbowe  - kary i nagrody

Warto zaznaczyć, że w przypadku postępowania sprzecznego z umową czy regulaminem użytkowania samochodu służbowego pracownik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za powstałe zaniedbania. Efektywnemu funkcjonowaniu floty może pomóc wdrożenie systemu kar i nagród oraz środków dyscyplinujących, co może znacznie wpłynąć na zmniejszenie strat powstających w wyniku codziennego użytkowania aut służbowych. W przypadku wyrządzenia szkody pracownik może zostać zobowiązany do jej naprawienia, utracić prawo do użytkowania samochodu służbowego czy też otrzymać zakaz korzystania z auta w celach prywatnych. – Wprowadzając system nagród pracodawca zyskuje możliwość motywacji pracowników do odpowiedniego wypełniania obowiązków i dbania o powierzone im auto w należyty sposób – mówi Małgorzata Słodownik manager działu handlowego monitoringu pojazdów Flotis.pl. – Idąc tym tropem, do naszego systemu monitoringu pojazdów wprowadziliśmy funkcjonalność asystenta kierowcy, który informuje m. in. o sytuacji na trasie, fotoradarach, kontrolach drogowych czy też aktualnych czasach przejazdu – dodaje M. Słodownik. Warto dodać, że pracodawca może także w ramach nagrody np. zmienić auto na lepszy model, dać prawo wyboru samochodu służbowego czy też dać prawo pierwokupu przy odsprzedaży auta.

Źródło: creandi.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA