REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest faktoring i kiedy się go stosuje?

Europejski Fundusz Leasingowy SA
Podpisywanie umowy
Podpisywanie umowy

REKLAMA

REKLAMA

Faktoring funkcjonuje na polskim rynku od ponad 15 lat i jest sposobem na uporanie się z problemem zaległych płatności. Na czym dokładnie polega faktoring?

W obecnej sytuacji gospodarczej firmom w szybkim tempie przybywa zaległości płatniczych. Przedsiębiorcy bardzo często nie są w stanie ich finansować własnymi środkami, przez co pojawia się kolejny problem upadłości przedsiębiorstw. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji  warto pamiętać o usłudze faktoringu. Na polskim rynku funkcjonuje już od ponad 15 lat i pomaga przedsiębiorcom w ściąganiu należności od kontrahentów.

REKLAMA

Jak funkcjonuje usługa faktoringu?

Faktoring opiera się na wykupieniu wierzytelności firmy przez faktora. Nabywa on od przedsiębiorcy faktury dotyczące wykonanych usług, udzielając z tego tytułu potrzebnego finansowania, co oznacza natychmiastowy wpływ gotówki. Faktor administruje wierzytelności, prowadząc tym samym bieżącą kontrolę należności kontrahentów. Dodatkowo zajmuje się dochodzeniem spłat, a w przypadku faktoringu bez regresu - przejmuje na siebie ryzyko braku spłaty należności.

Zobacz też: Pojazd firmowy, a abonament za radio

Rodzaje faktoringu

REKLAMA

Na polskim rynku funkcjonuje faktoring z regresem (występuje gdy instytucja finansowa nie przejmuje całkowitego ryzyka braku zapłaty odbiorcy), jak i bez regresu (przedsiębiorca zabezpiecza swoje należności przed niewypłacalnością odbiorcy, a ryzyko to przejmuje faktor). Wybór odpowiedniej opcji będzie uzależniony od oczekiwań i potrzeb przedsiębiorcy.

Faktoring bez regresu dedykowany jest firmom, które pozyskały nowych klientów i nie posiadają z nimi wcześniejszej historii współpracy. Korzystają z niego również firmy, które chcą zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem zapłaty za towar lub usługę z istniejącymi klientami, zwiększając tym samym obroty z nimi. Faktoring pełny może być także stosowany przez przedsiębiorstwa, które chcą poprawić wskaźniki finansowe poprzez trwałe wyksięgowanie krótkoterminowych należności handlowych z bilansu, co poprawia jego strukturę.

Zobacz też: Jakie inwestycje można sfinansować leasingiem?

REKLAMA

Natomiast faktoring z regresem kierowany jest do firm, które mają stałą grupę sprawdzonych odbiorców i wymagają jedynie szybszego spływu gotówki. Ten rodzaj faktoringu jest też dedykowany firmom, które chcą wydłużać terminy płatności w zamian za zwiększanie wolumenu sprzedaży. Dodatkowo, przedsiębiorstwa które chcą dyscyplinować swoich odbiorców przez przekazanie zarządzania swoimi wierzytelnościami faktorowi, z powodzeniem mogą korzystać
z faktoringu z regesem.

Pozostałymi rodzajami faktoringu są: faktoring eksportowy, cichy (w którym dłużnik nie jest informowany o cesji w momencie podpisania umowy faktoringowej przez klienta), faktoring mieszany (pełny/niepełny), samorządowy (oparty o należności jednostek samorządów terytorialnych). Z kolei faktoring wymagalnościowy polega na ściąganiu należności od dłużnika faktoringowego. W tym przypadku może być finansowany okres prolongaty - od terminu płatności do terminu faktycznej zapłaty przez dłużnika (wcześniej ustalonej). Na rynku dostępny jest również faktoring odwrotny, w którym faktor finansuje zobowiązania klienta, nie zaś należności. Cieszy się on dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Zobacz też: Zdjęcie z fotoradaru, a obowiązki fleet managera

Trendy w faktoringu

Dane Polskiego Związku Faktorów  wskazują, że firmy faktoringowe zrzeszone w PZF sfinansowały  w 2012 roku faktury przedsiębiorców za kwotę 81,8 mld PLN, co oznacza 21,9 proc. wzrost sprzedaży w porównaniu do roku ubiegłego. Wyniki sektora potwierdzają, że polski rynek usług faktoringowych dojrzewa i ma ogromny potencjał wzrostu. Zarówno małe firmy jak i duże korporacje zaczynają dostrzegać, że w dobie zaostrzenia kredytowania przez instytucje bankowe, faktoring rzeczywiście zabezpiecza dopływ funduszy dla firm i okazuje się być elastycznym narzędziem wspierającym działalność przedsiębiorstw. Branża przewiduje, że w obecnym roku sektor faktoringu w Polsce powinien osiągnąć wyniki podobne do rezultatów osiągniętych w 2012 r.

Zobacz też: Jakie są sposoby aby kontrolować wydatki na paliwo do aut firmowych?

Komentarz: Mariusz Wiśniewski, Dyrektor Departamentu Sprzedaży Crédit Agricole Commercial Finance Polska SA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przełomowy projekt Polaka ma szansę pojawić się na ścieżkach rowerowych na całym świecie!

    Uczestnicy ruchu drogowego cieszą się z innowacji, która ma potencjał zmienić ich codzienne podróże i uczynić je bardziej bezpiecznymi. Odpowiedzią na ich rosnące potrzeby jest BikeWatch. Urządzenie to jest skierowane głównie do włodarzy gmin, którzy przekształcają przestrzeń publiczną w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu korzystających z niej mieszkańców. Oficjalna premiera BikeWatch odbyła się 21 września 2023 r. 

    Ile kosztuje kurs redukujący 6 punktów karnych?

    Kurs redukujący 6 punktów karnych powrócił. Kierowcy rzucili się do ośrodków ruchu drogowego w całym kraju, ale zszokowała ich jedna rzecz. Cena szkolenia wzrosła 3-krotnie. WORD-y chyba postanowiły odbić sobie chude lata.

    Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

    Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

    Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

    W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

    REKLAMA

    Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

    Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

    Unijne rozporządzenie AFIR. Wyższe wymogi dla infrastruktury ładowania elektryków!

    Rozporządzenie AFIR, przyjęte w lipcu tego roku przez Radę Unii Europejskiej, nakazuje rozbudowanie infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Czy Polska jest na to gotowa?

    Akcja „Prędkość” w środę 20 września. Drogówka zapowiada wzmożone kontrole

    Policjanci ruchu drogowego będą w środę 20 września prowadzić działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość” – poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania będą prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii „Roadpol Safety Day 2023”.

    Odbieranie prawa jazdy seniorom. Przepisy pozwalają na to od lat!

    Wiek i ewentualne choroby robią swoje. Senior może nie nadawać się do prowadzenia pojazdu i to pomimo wielu lat spędzonych za kółkiem. Czy jest zatem możliwość, aby stracił prawo jazdy? Trochę nie, a trochę tak. Są przepisy, które stanowią furtkę. I obowiązują od lat.

    REKLAMA

    Zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji

    Samochody zarejestrowane w Rosji dostały właśnie zakaz wjazdu na teren UE. 17 września 2023 r. stosowne przepisy zaczęły obowiązywać w Polsce. Co oznaczają? Czy przewidują jakieś wyjątki? O tym w naszym poradniku.

    Darmowe OC dla kupujących auta (nowe i używane) przed wyborami. Warto złapać okazję, bo niedługo będzie drożej!

    Duża obniżka stóp procentowych dokonana na początku września przez Radę Polityki Pieniężnej, wskutrek czego stopa WIBOR „zjechała” poniżej 6%, spowodowało zauważalny spadek raty za samochód nowy i używany – wynika z symulacji Carsmile i Otomoto Klik. Obniżka raty jest już na tyle znacząca, że pozwala pokryć koszt ubezpieczenia OC. Korzyść ta może jednak okazać się krótkotrwała, bo za chwilę auta znów zaczną drożeć – ostrzegają eksperci. 

    REKLAMA