Jakie inwestycje można sfinansować leasingiem?
REKLAMA
REKLAMA
Leasing w motoryzacji
Leasing rynku motoryzacyjnego obejmuje zarówno nowe i używane pojazdy. Zaliczają się do nich samochody osobowe, motocykle, lekkie pojazdy dostawcze do 3,5 t jak i wszelkiego rodzaju samochody ciężarowe. Firmy leasingowe oferują atrakcyjne i elastyczne warunki ich finansowania. Uwzględniają odpowiednie ubezpieczenia oraz karty paliwowe, pomocne w prowadzeniu biznesu, współpracując tym samym z największymi dostawcami, dealerami i markami pojazdów. Dodatkowo EFL proponuje przedsiębiorcom uproszczoną procedurę, dzięki której uzyskanie finansowania na te sprzęty jest łatwiejsze.
REKLAMA
Zobacz też: System monitoringu floty - ile można zaoszczędzić?
Leasing maszyny i urządzeń
Leasing jako narzędzie finansowania znajduje swoje zastosowanie również przy zakupie maszyn i urządzeń. W tej grupie znajdą się sprzęty wykorzystywane w sektorze rolnym (m.in. ciągniki, maszyny rolnicze, kombajny, pługi, przyczepy rolnicze, maszyny do obróbki drewna, maszyny i urządzenia rolnicze i gospodarki leśnej czy też kosiarki) oraz w branży medycznej (wyposażenie gabinetów lekarskich oraz sprzęt medyczny). Nie należy zapominać o możliwości finansowania urządzeń poligraficznych, zarówno nowych jak i używanych. Jednak lista sektorów jest znacznie szersza i nie została tu wyczerpana.
Leasing w budownictwie
W obecnej sytuacji gospodarczej, dla branż o podwyższonym ryzyku, w tym dla branży budowlanej, zostały zaostrzone procedury udostępniania finansowania. W tej sytuacji korzystną alternatywą może okazać się wybór firmy leasingowej jako pomoc w finansowaniu inwestycji firm z sektora budowlanego.
Zobacz też: Służbowe auto, a badania lekarskie
Finansowanie leasingiem obejmuje m.in.: koparki, spycharki, ładowarki, maszyny do robót ziemnych, drogowych i budowlanych na atrakcyjnych warunkach, zarówno nowe jak i używane, we współpracy z wiodącymi dostawcami na rynku.
Leasing w branży IT
Leasingiem można sfinansować również zakup nowoczesnych rozwiązań technologicznych, z czego przedsiębiorcy coraz częściej zdają sobie sprawę. Za pośrednictwem leasingu zainteresowani mogą uzyskać finansowanie na: oprogramowanie, komputery, notebooki, serwery, drukarki, kopiarki, urządzenia wielofunkcyjne, skanery, projektory, urządzenia telewizyjne i radiotechniczne, aparaty cyfrowe, kasy fiskalne, UPS-y, centrale telefoniczne, serwery telekomunikacyjne czy sprzęt sieciowy. Warto tutaj zaznaczyć, że inwestując w działania technologiczne, przedsiębiorcy mają możliwość pozyskania środków unijnych w ramach programu POIG.
Zobacz też: Korzystasz z auta firmowego? Sprawdź czego nie lubią pracodawcy
Leasing w nieruchomościach
Właściciele firm zainteresowani zakupem nieruchomości, mogą sfinansować je także za pośrednictwem leasingu. Obiektem takich transakcji są najczęściej: budynki handlowe, usługowe, biurowe, hale magazynowe, centra logistyczne, grunty, lokale spółdzielcze będące odrębną własnością czy własnościowe prawa do lokalu mieszkalnego.
Leasing w energetyce
REKLAMA
W dobie rozwoju energooszczędnych technologii, przedsiębiorcy mają możliwość wdrożenia nowych rozwiązań związanych z ekologią, uzyskując przy tym finansowanie w ramach umowy leasingowej. W sektorze tym można wyróżnić m.in. projekty związane z odnawialnymi źródłami energii, takie jak zakup i wymiana maszyn na bardziej energooszczędne, termomodernizacja nieruchomości czy wytwarzanie energii na małą skalę.
W krajach Unii Europejskiej finansowanie leasingiem nie obejmuje takich działalności jak: produkcja broni, produkcja oraz dystrybucja alkoholi, tytoniu, ubezpieczeń oraz wszelkiego rodzaju hazardu oraz spekulacji.
Zobacz też: Komentarz do wyroku ETS dla firm leasingowych
Tekst: Krzysztof Kot, Menedżer Rynku Pojazdów w Departamencie Sprzedaży, Europejski Fundusz Leasingowy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.