REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Test Harley-Davidson Fat Bob

Motocykle marki Harley-Davidson kojarzą się zazwyczaj z ociekającymi chromem jednośladami z wygodnymi kanapami i klasyczną stylistyką. Nowy Fat Bob to chuligan, który gdyby mógł, to na każdym skrzyżowaniu wdawałby się w bójki.

Co grozi za zostawienie dziecka lub psa w rozgrzanym samochodzie?

Pozostawienie psa w zamkniętym samochodzie w okresie letnim jest bardzo niebezpiecznie i skrajnie nieodpowiedzialne. Grozi za to nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Jakie prawa i obowiązki ma rowerzysta? Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?

Gorące lato to idealna pora roku na rowerowe przejażdżki i wyprawy. Trzeba jednak pamiętać, że rowerzysta, podobnie jak inni uczestnicy ruchu drogowego, także podlega przepisom kodeksu drogowego. Jakie prawa i obowiązki ma rowerzysta? Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?

Co może śmierdzieć w samochodzie?

Nieprzyjemny zapach we wnętrzu samochodu może pojawić się z wielu powodów: od starego filtra kabinowego po zwierzęta w komorze silnika. Smrodu w aucie na pewno nie należy ignorować – może zagrażać nawet zdrowiu pasażerów. Podpowiadamy, skąd biorą się brzydkie zapachy we wnętrzu i jak sobie z nimi skutecznie poradzić.

REKLAMA

Czy można dostać mandat za opony?

Bez regularnej kontroli stanu ogólnego opon, głębokości bieżnika oraz ciśnienia nie może być mowy o bezpiecznym podróżowaniu. Jeśli argument bezpieczeństwa nie jest wystarczający, warto wiedzieć, że za zły stan opon grożą również konsekwencje finansowe, a nawet odebranie dowodu rejestracyjnego.

Akcja serwisowa Ducati: blisko 50 motocykli musi trafić do serwisów

Inter Cars S.A., importer motocykli Ducati, ogłosił akcję serwisową dotyczącą modeli Panigale V4 i Supersport. Do serwisów musi trafić blisko 50 maszyn sprzedanych w Polsce.

Opłaty za wjazd do centrum – Bruksela, Madryt, Lizbona, Mediolan, Sztokholm

W Polsce dopiero trwa dyskusja na temat wprowadzenia zakazu wjazdu dla samochodów niespełniających unijnych norm emisji spalin. Tymczasem, u naszych zachodnich sąsiadów, takie przepisy działają już od kilku lat. Wyjeżdżając na wakacje do Europy warto sprawdzić, w jakich miastach obowiązują opłaty za wjazd do centrum i ile wynoszą.

Przeładowane dostawczaki to plaga polskich dróg

Inspekcja Transportu Drogowego wraz z policją przeprowadziły akcję ważenia dostawczaków jeżdżących po polskich drogach. Wyniki są niepokojące.

REKLAMA

Harley-Davidson zaprezentował prototypy nowych modeli

Harley-Davidson to marka, która kojarzy się zazwyczaj z ciężkimi krążownikami szos, dla których naturalnym środowiskiem są długie, proste amerykańskie autostrady. Amerykański producent wie jednak, że kto się nie rozwija, ten się cofa, dlatego przedstawił prototypy swoich nowych jednośladów.

Kultowe silniki japońskich marek

Kultowe japońskie silniki nie bez powodów zdobyły na świecie rzesze fanów, którzy doceniają nie tylko ich niezawodność, ale również dużą podatność na modyfikacje. Oto lista kilku jednostek napędowych, które są obiektami marzeń wielu motoryzacyjnych maniaków.

Opłaty za wjazd do centrum - Berlin, Paryż, Oslo, Londyn

W Polsce dopiero trwa dyskusja na temat wprowadzenia zakazu wjazdu dla samochodów niespełniających unijnych norm emisji spalin. Tymczasem, u naszych zachodnich sąsiadów, takie przepisy działają już od kilku lat. Wyjeżdżając na wakacje do Europy warto sprawdzić, w jakich miastach obowiązują opłaty za wjazd do centrum i ile wynoszą.

Elektryczny Romet E-Pony już w sprzedaży

Romet Pony, współczesne wcielenie kultowej motorynki z czasów PRL-u, doczekał się nowoczesnej wersji na miarę XXI. wieku. Elektryczny wariant motoroweru trafił do sprzedaży.

Podpisano umowę na ostatni warmińsko-mazurski odcinek drogi S61

Tzw. Via Baltica to droga łącząca Warszawę z Tallinnem w Estonii i jest najważniejszym połączeniem drogowym pomiędzy krajami bałtyckimi. Tym bardziej cieszy wiadomość, że właśnie podpisano umowę na ostatni warmińsko-mazurski odcinek tej trasy.

Kolejne elektryczne Solarisy trafiły do Norwegii

Autobusy Solarisa wciąż szturmują europejskie miasta. Coraz popularniejsze stają się elektryczne pojazdy polskiego producenta, które ostatnio trafił m.in. do Norwegii.

Dwa najlepsze sposoby na finansowanie zakupu samochodu

Obecnie dostępnych jest wiele sposobów na sfinansowanie samochodu, ale do najpopularniejszych zalicza się leasing i kredyt. Oba te rozwiązania mają oczywiście swoje wady i zalety.

Uwaga! Pierwszy fotoradar i odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie w Polsce już działa

Walka z piratami drogowymi wkracza również na autostrady, gdzie zamontowano po raz pierwszy nowe urządzenia do pomiaru prędkości. Gdzie natkniesz się na autostradowy fotoradar i odcinkowy pomiar prędkości?

Motocykle Suzuki na rok 2018 - pierwsza jazda

Suzuki ma na tyle rozbudowaną gamę motocykli, że w salonach japońskiej marki wielu motocyklistów powinno znaleźć coś dla siebie. Miałem okazję zapoznać się z większością oferowanych w sprzedaży jednośladów Suzuki, a także przejechałem się najnowszymi maszynami z Hamamatsu.

Koniec z fałszywymi danymi zużycia paliwa – nowe procedury testowania pojazdów

Koniec z fałszywymi wskazaniami zużycia paliwa - nadchodzą nowe procedury testowania pojazdów. Nowy cykl pomiarowy WLTP, wyprze przestarzały już NEDC, dzięki czemu wyniki zużycia paliwa będą bardziej miarodajne i precyzyjniej odzwierciedlające rzeczywiste spalanie samochodów.

Droższe paliwo oraz wjazd do centrów miast tylko po uiszczeniu opłaty

Sejm przegłosował ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która daje możliwość wprowadzenia opłat za wjazd samochodem spalinowym do centrów miast, a także doliczenie dodatkowej opłaty do paliw.

Jak motocykliści radzą sobie na warszawskich buspasach?

Od maja 2018 r. motocykliści mają prawo poruszania się po dwóch warszawskich buspasach. Urząd Miasta Stołecznego Warszawy twierdzi, że wstępne oceny współpracy kierowców autobusów z motocyklistami są obiecujące. Czy Warszawa zdecyduje się na wdrożenie tego rozwiązania w całym mieście?

Dlaczego Polacy jeżdżą bez OC?

Dlaczego Polacy jeżdżą bez OC - oto pytanie, na które odpowiada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Według urzędników, najczęstszą przyczyną braku OC jest wygaśnięcie polisy poprzedniego właściciela po zakupie używanego auta, chodzi tu o 40 % wykrytych sytuacji.

Opony rolnicze – jak oszczędzić nawet 12% paliwa?

Opony rolnicze są poddawane pracom w zróżnicowanym terenie i pod dużymi obciążeniami. Z uwagi na to, ogumienie maszyn rolniczych musi być przystosowane do trudnych warunków eksploatacji. Jak możesz zwiększyć żywotność opon rolniczych i zmniejszyć zużycie paliwa?

Wypożyczenie skutera lub motocykla - ile to kosztuje?

Nie trzeba kupować jednośladu, by nim podróżować po polskich lub zagranicznych drogach. Można korzystać z usług wypożyczalni nie przejmując się niczym, równocześnie ciesząc się pokonywaniem kolejnych kilometrów. Jak to działa, ile kosztuje i gdzie można skorzystać z usługi najmu skutera lub motocykla?

Ford Mustang po faceliftingu: pierwsza jazda

Jakiś czas temu jeden z najbardziej kultowych modeli aut na świecie, Ford Mustang, przeszedł tzw. facelifting. Niedawno mieliśmy okazję zasiąść za kierownicą zmodernizowanego Mustanga, dzięki czemu mogliśmy dowiedzieć się tego i owego o tej maszynie. Co nowego pojawiło się w słynnym Fordzie i czym różni się od poprzednika?

Test Volkswagen Polo 1.0 TSI DSG

Szósta generacja Volkswagena Polo bardzo urosła i zmężniała. Komfortem prowadzenia czy wielkością bagażnika zbliżyła się niebezpiecznie blisko segmentu kompaktów. Testujemy trzycylindrową, turbodoładowaną odmianę 1.0 o mocy 115 KM z 7-biegowym „automatem” DSG.

Gniazda i rodzaje wtyczek do samochodów elektrycznych – czym się różnią?

Samochody o napędzie elektrycznym z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Wśród kilkudziesięciu dostępnych modeli, niemal każdy różni się rodzajem wtyczki do ładowania. Podpowiadamy, czym się różnią i jak je rozróżnić.

Zakup używanego auta z Niemiec - na jakie elementy umowy musisz zwrócić uwagę?

Auta sprowadzane od sąsiada zza zachodniej granicy wciąż cieszą się w naszym kraju dużym zainteresowaniem. Niemieccy handlarze w odpowiedzi na popyt często sprzedają auta przez Internet. W zdecydowanej większości przypadków prowadzone są w języku angielskim lub z pomocą tłumacza. Na jakie elementy umowy musisz zwrócić uwagę przy zakupie używanego auta z Niemiec?

Wielu pieszych ginie na pasach - MI ma pomysł jak to zmienić

Ministerstwo Infrastruktury donosi, że blisko połowa ofiar wypadków z udziałem pieszych w 2017 r. zginęła w miejscach udostępnionych dla ruchu pieszego. Na przejściach dla pieszych odnotowano 4091 wypadków, w których śmierć poniosło 259 osób, a 4029 zostało rannych.

Jak zbudowane są opony?

Początki współcześnie znanych nam opon samochodowych sięgają końca lat 40 XX wieku. Dokładnie w 1947 roku po raz pierwszy została zaprezentowana światu opona bezdętkowa, która jest obecnie podstawowym i najpopularniejszym typem opony stosowanym w samochodach. I choć założenia konstrukcyjne pozostały podobne do tych z połowy ubiegłego wieku to stały rozwój techniki, wiedzy inżynierskiej i materiałowej sprawił, że najnowsze modele znacząco odbiegają od swoich pierwowzorów.

Nowa generacja Audi TT i Audi TTS z mocniejszym silnikiem

Ingolstadt, 18 lipca 2018 r. Dwadzieścia lat po premierze pierwszej serii modelu TT, jego trzecia generacja przechodzi kompleksowe odświeżenie. Ikona stylistyki otrzymuje nowy, sportowy i bardziej wyrafinowany wygląd zewnętrzny, silniki o zwiększonej mocy i rozszerzoną linię standardowego wyposażenia. Również model TTS, kompaktowy sportowiec z najwyższej półki oferowany przez Audi, jest teraz jeszcze bardziej atrakcyjny.

Napęd 4x4 skraca drogę hamowania? Bzdura!

Część kierowców samochodów klasy SUV wyposażonych w napęd 4x4 uważa, że podczas zimy doskonale dadzą sobie radę bez opon zimowych, czy całorocznych z homologacją zimową. Napęd na wszystkie koła ma ich uchronić przed niebezpieczeństwami zimowych dróg i zagwarantować przyczepność niezależnie od warunków pogodowych. Nic bardziej mylnego – napęd 4x4 daje przewagę głównie przy przyspieszaniu. Hamowanie czy jazda w zakręcie są nawet trudniejsze niż w zwykłej osobówce ze względu na większą masę i wyżej położony środek ciężkości. 

Nowe oznaczenia paliw od października na wszystkich stacjach paliw w całej Unii Europejskiej

12 października wejdzie w życie dyrektywa Unijna dotycząca zmiany oznaczeń paliw. Stare etykiety benzyny, oleju napędowego oraz paliw gazowych zastąpione będą nowymi symbolami. Zmiana ma na celu uproszczenie dokonania prawidłowego wyboru paliwa odpowiedniego do swojego samochodu.

Brak konieczności posiadania przy sobie dokumentów podczas jazdy samochodem - już niedługo!

Minister Cyfryzacji podpisał komunikat dotyczący rezygnacji z karania mandatem nieposiadania podczas jazdy samochodem dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu ubezpieczenia. Decyzja szefa resortu cyfryzacji oznacza, że już za 3 miesiące pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia posiadania OC.

Jak wyczyścić i nasmarować łańcuch w motocyklu?

Łańcuch jest jednym najpopularniejszych rozwiązań stosowanych do napędzania motocykli, ale niestety nie jest elementem bezobsługowym. Ze względu na swoją budowę wymaga odpowiedniej wiedzy o jego eksploatacji. Jak wyczyścić i nasmarować łańcuch w motocyklu?

Jak wymienić olej w motocyklu? Instrukcja krok po kroku

Wymiana oleju jest podstawową czynnością w czasie eksploatacji naszego motocykla. O wymianie oleju należy bezwzględnie pamiętać aby motocykl służył nam jak najdłużej i odwdzięczał się bezawaryjną jazdą.

Wypożyczenie samochodu - na co zwrócić uwagę?

W sezonie wakacyjnym wielu urlopowiczów decyduje się na wypożyczenie samochodu. Niezachowanie odpowiedniej ostrożności może ich narazić na duże wydatki oraz niepotrzebny stres. Na co uważać, gdy wypożycza się samochód?

Jak długo przydatne są opony i jak je magazynować?

Czas starzenia się opon jest uzależniony od warunków magazynowania - kilkuletnia, nieużywana lecz odpowiednio przechowywana opona jest jak nowa. Głównym czynnikiem, który decyduje o żywotności opon jest więc sposób eksploatacji. Jak więc należy eksploatować i przechowywać opony by jak najdłużej zachowały swe właściwości?

Punkty ładowania samochodów elektrycznych w Polsce - lista lokalizacji

Według najnowszych danych Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych, w Polsce działa ok. 180 punktów stacji ładowania dla samochodów elektrycznych w odpowiednim standardzie. Do końca 2020 roku sieć ma się powiększyć do niemal 200 punktów.

Audi Q8 dostępne na polskim rynku

Nowe Audi Q8 już jest dostępne na polskim rynku. Najnowsze audi cechuje bogato wyposażone wnętrze i koncepcja obsługi oparta na dwóch ekranach dotykowych oraz innowacyjne rozwiązania techniczne, m.in. układ czterech kół skrętnych.

Opony motocyklowe - co warto o nich wiedzieć?

Opony samochodowe i motocyklowe różnią się od siebie bardziej, niż nam się wydaje. Oprócz oczywistych różnic w kształtach i rozmiarach, są one konstruowane z myślą o użytkowaniu w zupełnie innych warunkach, wynikających ze specyfiki budowy motocykla czy chociażby sposobu pokonywania zakrętów.

Jak zmniejszyć hałas w samochodzie dzięki oponom?

Opony głośniejsze o 1 decybel to hałas większy o 26% - informuje Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego. Hałas w przypadku ogumienia jest spowodowany tarciem oraz częstotliwością drgania opony i powietrza w niej. Jak więc zmniejszyć hałas w samochodzie dzięki oponom?

Rowerzyści nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego

Rowerzyści nie przestrzegają i nie znają przepisów ruchu drogowego - informuje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci wskazują, że do głównych grzechów rowerzystów należy nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz nieprawidłowe skręcanie. W 2017 r. rowerzyści przyczynili się do 1546 wypadków drogowych, w których zginęło 119 osób.

Czy używane opony są bezpieczne?

Opony używane czy nieużywane - oto jest pytanie! Wątpliwości niczym z Szekspirowskiego dramatu rozwiewa Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego. Według fachowców tylko kupno nieużywanych, odpowiednio magazynowanych opon jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo.

Facelifting Hyundaia i20 – polski cennik

Hyundai wprowadza do polskiej oferty odświeżony model i20. Koreański producent na zachętę oferuje upust i nową wersję wyposażenia. Aktualnie ceny rozpoczynają się od 44 900 zł.

Używane auta hybrydowe - który model warto kupić?

Jeżeli szukacie niezawodnego i dopracowanego napędu, wybór samochodu hybrydowego może być strzałem w dziesiątkę. Przedstawiamy pięć modeli, którymi warto się zainteresować na rynku wtórnym. Budżet: do 40 tys. zł.

Jakie znaczenie ma wiek opon? Nieużywana, kilkuletnia opona jest jak nowa

Kilkuletnia, nieużywana lecz odpowiednio przechowywana opona jest tak samo dobra jak nowa - przypomina Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego. Jakie czynniki wpływają na starzenie się opony i jakie działania trzeba podjąć by opona jak najdłużej opierała się procesom starzenia? Sprawdź!

Nawet 9,99 zł za parkowanie? Miasta (na razie) nie palą się do podwyżek opłat

Nawet 9,99 zł za godzinę będą mogły wynosić opłaty za parkowanie w centrach największych miast - zakłada znowelizowana ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym. Większość z zapytanych przez Serwis Samorządowy PAP miast nie planuje jednak podwyższenia stawek.

Elektryczne dostawczaki? To nie przyszłość a już rzeczywistość

Rowery hybrydowe i elektryczne skutery to coraz bardziej popularna alternatywa dla samochodu. Pozwalają uniknąć miejskich korków, a jednocześnie są przyjazne dla środowiska. Elektryfikacja dotyczy również środków komunikacji miejskiej – coraz więcej samorządów stawia na autobusy zasilane prądem. Na polskich drogach wkrótce pojawią się też pierwsze elektryczne samochody dostawcze rodzimej produkcji. 

Nie potrafisz sprawdzić poziomu oleju? Nie dostaniesz prawka - wyrok WSA

Osoba egzaminowana powinna potrafić sprawdzić poziom oleju w silniku – tak stwierdził WSA w Gliwicach. Według sądu umiejętność poziomu oleju jest tak podstawowa, że może podlegać sprawdzeniu na każdym z etapów egzaminu państwowego, przy czym nie wystarczy samo wskazanie przyrządu pomiarowego.

Gdzie nie można wyprzedzać rowerzystów?

Lato w pełni. Dzięki wysokim temperaturom oraz licznym miejskim punktom wypożyczalni, podróżowanie rowerem nie traci na popularności. Warto przy tym wiedzieć, jak bezpiecznie wyprzedzać rowerzystów.

REKLAMA