REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używane: Toyota Yaris II (2005 - 2011) - opinie i typowe usterki

Toyota Yaris Fot. Moto.wieszjak.pl
Toyota Yaris Fot. Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Używana Toyota Yaris II co roku dominuje w rankingach najpopularniejszych samochodów używanych. Co przekonuje Polaków do japońskiego hatchbacka? Przyjrzymy się zaletom auta i liście charakterystycznych usterek.

Toyota Yaris drugiej generacji została zaprezentowana w roku 2005. I jedno modelowi trzeba przyznać - nie szokował równie mocno co poprzednik! Tak, bryła hatchbacka była całkiem nowoczesna. Bazowała jednak na formie znanej z pierwszej generacji. A to zdecydowanie zmniejszyło pole do zaskoczenia. Nowy Yaris otrzymał duże światła, zestaw prostych linii i nadwozie, które nadal nawiązuje kształtem do minivana. Dzięki temu zarówno karoseria w wersji 3-, jak i 5-drzwiowej dobrze wpisuje się w miejskie warunki eksploatacji.

REKLAMA

W kabinie pasażerskiej pojawia się kilka rozwiązań, których funkcjonalność może podlegać dyskusji. Przykład? Konsola centralna została stworzona w formie słupka. Jej obsługa wymaga zatem przyzwyczajenia. Poza tym tablica zegarów nadal znajduje się na środku deski i nadal oparta jest o prosty wyświetlacz monochromatyczny. Jeżeli chodzi o przestrzeń, w pierwszym rzędzie foteli ilość miejsca jest wystarczająca. Braki pojawiają się dopiero na tylnej kanapie. Bagażnik może mieć pojemność 270, 363 lub 1085 litrów. Pierwsze dwie wielkości zależą od ustawienia tylnych siedzisk.

Używane: Toyota Yaris II - 3 cylindry, 69 KM i potworny hałas!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Japończycy wyznają zasadę prostoty. Dlatego używane Toyoty Yaris II są nie tylko mało skomplikowane technologicznie, ale też były oferowane w dość wąskiej gamie silnikowej. Listę otwiera litrowy benzyniak. 3-cylindrowa konstrukcja choć dysponuje ograniczoną mocą (ma zaledwie 69 KM) i jest potwornie hałaśliwy, stał się hitem sprzedaży. A powodów ku temu jest kilka. Po pierwsze benzyniak jeździ na kropelce! W mieście spalanie potrafi wynieść 6 litrów paliwa. Po drugie jest całkiem trwały i dobrze współpracuje z instalacją LPG.

W toku eksploatacji w używanej Toyocie Yaris II 1.0 VVT-i mogą pojawić się trzy problemy. Po 80 tysiącach kilometrów na ogół pada łożysko oporowe w sprzęgle, znane są usterki czujników katalizatora, a do tego powyżej 200 tysięcy kilometrów potrafi wzrosnąć zużycie oleju. Winne takiego stanu rzeczy na ogół są zużyte pierścienie tłokowe. Poza 3-cylindrowym silnikiem w palecie pojawiły się jeszcze trzy benzyniaki. Jednostka 1.3 VVT-i oferuje 86 koni mechanicznych, 1.3 Dual VVT-i 101 koni mechanicznych, a 1.8 VVT-i 133 konie mechaniczne. W mocniejszych benzyniakach na ogół pojawia się jeden problem i dotyczy on wycieków płynu chłodzącego przy pompie wody.

Używana Toyota Yaris II to też silnik diesla. Motor 1.4 D-4D dysponuje stadem 90 koni mechanicznych i wysokim momentem obrotowym na poziomie 205 Nm. Hatchback przyspiesza do pierwszej setki w 10,7 sekundy. Spalanie? Japoński diesel to mistrz oszczędności! W mieście potrafi spalić zaledwie 5 litrów oleju napędowego. Poza tym silnik nie był parowany np. z kołem dwumasowym, ma łańcuch rozrządu, a wtryskiwacze common rail są tanie w regeneracji. Uwagę kupującego powinny wyostrzyć tak naprawdę dwa fakty. Używane Yarisy II z dieslem to głównie auta poflotowe - to oznacza duże przebiegi. Poza tym po roku 2009 standardem stał się filtr cząstek stałych - ten będzie się zapychał podczas eksploatacji głównie w mieście.

Zobacz również: Eksploatacja silnika 1.4 D-4D

Używane: Toyota Yaris II - zawieszenie jest… bezawaryjne!

Toyota Yaris II stawiała na prostotę technologiczną. Układ zawieszenia to zatem też klasyka w czystej formie. Przednią oś resorują kolumny McPhersona, podczas gdy tył belka skrętna. Zarówno komfort jazdy, jak i prowadzenie utrzymują się na dobrym poziomie. Jeszcze lepszą informację daje jednak eksploatacja. W końcu resorowanie używanego Yarisa II rzadko wymaga ingerencji mechanika wcześniej niż przed pokonaniem 200 tysięcy kilometrów.

Używane Toyoty Yaris II z początku produkcji nie są samochodami młodymi. Na szczęście ani ten fakt, ani przeniesienie produkcji auta z Japonii do Francji nie obniżyły jakości. W efekcie japoński hatchback raczej sporadycznie staje się źródłem niesprawności. Właściciele skarżą się przede wszystkim na uszkodzenia czujników ABS w tylnych kołach. Na szczęście te nie są drogie. Nową część można kupić już za blisko 50 złotych. Poza tym z uwagi na wiek padają siłowniki klapy bagażnika (cena od 30 złotych) oraz zdarzają się problemy z elektrycznie sterowanymi lusterkami.

Najpoważniejszy problem w używanych Toyotach Yaris II dotyczy skrzyni zautomatyzowanej. Ta nie dość, że ogranicza osiągi pojazdu, to jeszcze została wyposażona w awaryjny sterownik. Jego wymiana na nowy w ASO może kosztować nawet 8 tysięcy złotych! Na szczęście obwód można dużo taniej regenerować. W takim przypadku wizyta w warsztacie powinna kosztować mniej więcej 1000 - 1200 złotych.

Używane: Toyota Yaris II - podsumowanie

Najstarsze egzemplarze używanej Toyoty Yaris II mają już 14 lat! W efekcie ceny na rynku wtórnym startują od zaledwie 7 tysięcy złotych. Za tą kwotę nie da się jednak znaleźć egzemplarza w dobrym stanie technicznym i z rozsądnym przebiegiem. Lepiej zatem przygotować kwotę mniej więcej o 2 tysiące złotych wyższą. Najdroższe Yarisy II są wyceniane na 25 tysięcy złotych. Co więcej, w górnej części przedziału cenowego można znaleźć auto, które pochodzi od pierwszego właściciela, ma pewną historię serwisową i jest sprzedawane w komisie przy ASO. A to dość duża gwarancja zakupowego sukcesu.

Czy zatem warto kupić używaną Toyotę Yaris II? Wszystko wskazuje na to, że tak. Japoński hatchback oferuje trwałe benzyniaki i trwałego diesla, do tego bardzo dobrze znosi próbę czasu i nic nie wskazuje na to, że już niedługo może zaatakować właściciela serią poważnych usterek. To samochód, na którym kierowca będzie mógł polegać. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej dopilnuje dwóch rzeczy. Po pierwsze zakupu zadbanego egzemplarza. Po drugie regularnego serwisowania.

Używane: Toyota Yaris II - dane techniczne producenta:

Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Spalanie miasto/średnio/trasa
1.0 VVT-i 69 KM 93 Nm 15,7 s. 155 km/h 6,0/5,0/4,5
1.3 VVT-i 86 KM 121 Nm 11,5 s. 170 km/h 7,2/6,0/5,3
1.3 Dual VVT-i 101 KM 132 Nm 11,7 s. 175 km/h 6,6/5,3/4,6
1.8 VVT-i 133 KM 173 Nm 9,3 s. 194 km/h 9,2/7,2/6,0
1.4 D-4D 90 KM 205 Nm 10,7 s. 175 km/h 5,1/4,1/3,6

Używane: Toyota Yaris II - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 10 zł
  • filtr powietrza - od 11 zł
  • filtr paliwa - od 28 zł
  • filtr kabinowy - od 11 zł
  • zestaw łańcucha rozrządu - od 393 zł
  • pasek wielorowkowy - od 11 zł
  • tarcza hamulcowa przód - od 74 zł
  • tarcza hamulcowa tył - od 60 zł
  • klocki hamulcowe (komplet na oś) - od 48 zł
  • szczęki hamulcowe - od 54 zł
  • bęben hamulcowy - od 87 zł
  • łącznik stabilizatora - od 33 zł
  • końcówka drążka kierowniczego - od 25 zł
  • amortyzator - od 84 zł
  • sprzęgło komplet - od 239 zł
  • zawór EGR - od 559 zł

Toyota Yaris Fot. Moto.wieszjak.pl
Toyota Yaris Fot. Moto.wieszjak.pl
Toyota Yaris Fot. Moto.wieszjak.pl
Toyota Yaris Fot. Moto.wieszjak.pl
Toyota Yaris Fot. Moto.wieszjak.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA