REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używana Toyota Yaris III (2011 - 2019) - mieszczuch na piątkę z plusem!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Używana Toyota Yaris III (od 2011) - mieszczuch na piątkę z plusem!
Używana Toyota Yaris III (od 2011) - mieszczuch na piątkę z plusem!
Toyota

REKLAMA

REKLAMA

Kierowca poszukujący samochodu segmentu B, prędzej lub później musi wziąć pod uwagę kandydaturę Yarisa. Modele trzeciej generacji są stosunkowo młode, prezentują się atrakcyjnie, oferują całkiem nowoczesną technologię, a do tego mają kluczową, eksploatacyjną zaletę - okazują się naprawdę trwałe, a tym samym tanie w utrzymaniu. Z jakiego jeszcze powodu warto kupić miejską Toyotę? O tym właśnie w tym materiale.

Toyota Yaris III ujrzała światło dzienne w roku 2011 i oznaczała dla gamy modelowej segmentu B spory powiew świeżości. Oczywiście auto zachowało pudełkowatą formę znaną z poprzedników i dwie wersje nadwoziowe - 5- i 3-drzwiową. Uzupełniło te cechy jednak zestawem ostrych linii, które miały zapewnić wyrazistość na miejskich ulicach. Styliści postawili na jeszcze jeden dość ciekawy zabieg. Zarówno przedni zderzak, jak i tył są mocno ścięte. A to zdecydowanie poprawia pewność manewrów wykonywanych na parkingu - w przypadku tyłu kierowca czuje się tak, jakby jeździł samochodem typu kombi. Na minus warto zapisać gruby słupek C, który ogranicza widoczność do tyłu.

REKLAMA

Używana Toyota Yaris III: 25 proc. większy bagażnik

Kabina pasażerska jest nowoczesna, ale i dość prosta. Używana Toyota Yaris III ma wysoko zarysowaną i wąską konsolę. Ta została pozbawiona nadmiernej ilości przycisków, co zdecydowanie poprawia ergonomię. Poza tym Japończycy zrezygnowali z centralnie umieszczonych, elektronicznych zegarów znanych z poprzedników. W efekcie zaraz przed oczami kierowcy pojawił się zestaw klasycznych wskaźników. Co z jakością wykończenia? Plastiki nie są przyjemne w dotyku i okazują się twarde. Mimo wszystko razem z tapicerką dzielnie znoszą trudy eksploatacji. Niewątpliwym plusem wnętrza trzeciego Yarisa jest pojemny bagażnik. 286 litrów pojemności oznacza 25-procentowy wzrost w stosunku do poprzednika i wartość, która utrzymuje się powyżej średniej w segmencie B.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Yaris III przeszedł do tej pory dwa liftingi. Na mocy pierwszego z roku 2014 stylistyka przodu poszła w stronę linii X charakteryzującej współczesne modele Toyoty. Co to oznacza? Chociażby potężny grill w przednim zderzaku oraz większą porcję chromu. Druga modernizacja stała się faktem w roku 2017. To wtedy w przedniej części nadwozia wyraźniej zaznaczony został nos z logo producenta z przodu.

Używana Toyota Yaris III występuje w pięciu wersjach silnikowych. Szczególną popularnością na polskim rynku wtórnym cieszą się dwie, a czego pierwsza jest bazową. Motor 1.0 VVT-i posiada 3-cylindrową głowicę i 69 koni mechanicznych. Moment obrotowy ma symboliczną wartość 93 Nm i nawet w połączeniu z suchą masą na poziomie 950 kilogramów nie jest w stanie zdziałać cudów na drodze. Skutek? Przyspieszenie do 100 km/h zajmuje aż 15,3 sekundy i towarzyszy mu spory hałas. W zamian litrowy benzyniak jest oszczędny i trwały. W mieście potrafi spalić niecałe 6 litrów paliwa i miewa problemy głównie z wrażliwym czujnikiem przy katalizatorze. Poza tym z powodzeniem był np. gazowany przez duże floty.

Używana Toyota Yaris III: hybryda królem sprzedaży!

Numerem dwa na liście popularności jest półtoralitrowy układ hybrydowy HSD o mocy 100 koni mechanicznych. Połączenie benzyniaka, 61-konnego agregatu elektrycznego i przekładni planetarnej gwarantuje wielką wygodę eksploatacji w mieście. Poza tym potrafi też ograniczyć spalanie do zaledwie 4 - 5 litrów paliwa (w zależności od stylu jazdy). Układ HSD ma jeszcze jedną zaletę - jest naprawdę trwały. W toku eksploatacji sprawdza się i prosty silnik benzynowy, i akumulatory niklowo-wodorkowe. Kierowcy raczej nie zgłaszają zastrzeżeń dotyczących pracy hybrydy.

Sporą popularnością w ofercie używanej Toyoty Yaris III cieszy się produkowany w Polsce diesel. Motor 1.4 D-4D nie posiada koła dwumasowego, a wtryskiwacze i turbosprężarka są trwałe. Obydwa elementy spokojnie wytrzymują przebiegi dochodzące do 300 tysięcy kilometrów. Najwięcej problemów, szczególnie podczas jazdy w mieście, może sprawiać filtr cząstek stałych. Co z osiągami? 90 konny diesel oferuje 205 Nm momentu obrotowego. Dzięki temu przyspiesza do pierwszej setki w 10,7 sekundy. Ogromną zaletą japońskiego ropniaka jest niski apetyt. W mieście auto potrafi spalić mniej niż 5 litrów oleju napędowego.

W gamie Toyoty Yaris III występują jeszcze dwie jednostki. Pierwszą jest silnik 1.33 Dual VVT-i o mocy 99 koni mechanicznych wycofany ze sprzedaży na mocy ostatniego liftingu. Jego miejsce zajął 111-konny benzyniak 1.5 Dual VVT-iE. Motor o mniejszej pojemności oferuje dobrą dynamikę (przyspieszenie do 100 km/h w 11,7 sekundy), a do tego jest oszczędny (w cyklu mieszanym spala 5,4 litra benzyny). Z drugiej strony miewa problemy ze zbieraniem się nagaru w komorze spalania. Czyszczenie kosztuje jakieś 2 - 2,5 tysiąca złotych. Znane są też przypadki zwiększonego poboru oleju silnikowego po przekroczeniu przebiegu 200 tysięcy kilometrów. O awaryjności nowszej jednostki na razie nie można wiele powiedzieć. Jest oferowana od niespełna dwóch lat.

Używana Toyota Yaris III: awarii zbyt wielu nie ma

Zawieszenie Używanej Toyoty Yaris III to prosta konstrukcja. Przednia oś została oparta o kolumny McPhersona, podczas gdy tylna o belkę skrętną. Układ pracuje w sposób optymalny - nie jest ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Dodatkowo okazuje się trwały w toku eksploatacji. Elementy zawieszenia bez większych problemów wytrzymują przebiegi dochodzące do 200 tysięcy kilometrów. Co z ogólną awaryjnością auta? Używany Yaris III może zostać uznany w tej kwestii za ideał. Regularnie serwisowane modele mimo mijających lat nie zaglądają raczej na nieplanowane wizyty w warsztacie.

Kierowcy jeżeli już skarżą się na małą Toyotę, mówią głównie o punktowej korozji nadwozia. Poza tym znane są przypadki zacierających się łożysk kół czy pękających sprężyn zawieszenia. Obydwie awarie są jednak wiązane przede wszystkim z naturalnym zużyciem i wysokim przebiegiem. Co jeszcze może się zdarzyć? Kierowcy hybrydowych Yarisów muszą dohamowywać auto. Podczas jazdy w mieście układ rekuperacji jest dostrojony w taki sposób, że hamulce pracują bardzo rzadko. To może prowadzić do korozji tarcz.

Używana Toyota Yaris III - podsumowanie

Używana Toyota Yaris III ma serię zalet. Jest praktyczna, całkiem ładna i trwała. Te cechy są kluczowe na rynku wtórnym, a to wpływa na cenę auta. W efekcie za najtańsze egzemplarze trzeba dziś zapłacić 16 - 17 tysięcy złotych. Wersja zadbana, pochodząca z polskiego salonu i z rozsądnym przebiegiem powinna kosztować jakieś 20 tysięcy złotych, diesel minimum 22 tysiące złotych, podczas gdy hybryda co najmniej 37 tysięcy złotych. To drogo? Jak najbardziej. Warto jednak pamiętać o tym, że zakup Yarisa III to pewna forma inwestycji. Inwestycji w niższą utratę wartości.

Używana Toyota Yaris II - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 11 zł
  • filtr powietrza - od 27 zł
  • filtr paliwa - od 20 zł
  • filtr kabinowy - od 11 zł
  • pasek wielorowkowy - od 27 zł
  • tarcza hamulcowa przód - od 81 zł
  • tarcza hamulcowa tył - od 78 zł
  • klocki hamulcowe (komplet na oś) - od 55 zł
  • łącznik stabilizatora - od 36 zł
  • końcówka drążka kierowniczego - od 30 zł
  • amortyzator - od 87 zł
  • sprzęgło komplet - od 509 zł

Używana Toyota Yaris III - dane techniczne producenta:

Motor Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0-100 km/h Prędkość maksymalna Spalanie miasto/średnio/trasa
1.0 VVT-i 69 KM 93 Nm 15,3 s. 155 km/h 5,7/4,8/4,2
1.33 Dual VVT-i 99 KM 125 Nm 11,7 s. 175 km/h 6,8/5,4/4,5
1.5 Dual VVT-iE 111 KM 136 Nm 11,0 s. 175 km/h 6,3/5,0/4,2
1.5 HSD 100 KM 111 Nm 11,8 s. 165 km/h 3,5/3,5/3,1
1.4 D-4D 90 KM 205 Nm 10,7 s. 175 km/h 4,8/4,1/3,4

Toyota Yaris III Hybrid
Toyota
Toyota Yaris III FL
Toyota
Toyota Yaris III FL Hybrid
Toyota
Toyota Yaris III
Toyota
Toyota Yaris III
Toyota
Toyota Yaris III
Toyota
Toyota Yaris III
Toyota
Toyota Yaris III Hybrid
Toyota
Toyota Yaris III FL
Toyota
Toyota Yaris III FL
Toyota
Toyota Yaris III Hybrid
Toyota
Toyota Yaris III
Toyota
Toyota Yaris III
Toyota
Toyota Yaris III
Toyota
Toyota Yaris III
Toyota
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zielony Ład w transporcie drogowym. Komisja Europejska podtrzymuje nierealne warunki. Biopaliwa nie są "zielone"? Clean Industrial Deal czy Green Industrial Fail?

Transformacja komercyjnego transportu drogowego stała się jednym z najważniejszych wyzwań Europejskiego Zielonego Ładu. Choć elektromobilność pozostaje jednym z filarów unijnej strategii klimatycznej w ramach pakietu Clean Industrial Deal, w kontekście transportu ciężkiego skala wyzwań jest ogromna. Barierą są nie tylko koszty pojazdów i brak megawatowej infrastruktury do ładowania, ale także kwestia dostępności energii odnawialnej. Dlatego też podczas międzynarodowego Kongresu Paliwowego 2025, zorganizowanego przez POPHiN pod koniec marca w Warszawie, przedstawiciele branży, w tym Grupa Eurowag, apelowali o większy pragmatyzm i elastyczność opartą na zasadzie neutralności technologicznej.

Letnie zakazy jazdy w Europie w 2025 r. Jakie kary dla kierowców za niedostosowanie się do przepisów?

Wakacje to czas wzmożonego ruchu turystycznego. Dla branży TSL to okres wyjątkowo wymagający. Z jednej strony duża część kierowców zawodowych planuje urlopy, dlatego też w firmie mogą pojawić się problemy kadrowe, a w rezultacie nawet i nieplanowane przestoje w łańcuchu dostaw. Z drugiej strony przewoźnicy specjalizujący się w przewozie towarów sezonowych, mogą mieć jeszcze więcej zleceń niż zwykle w tym czasie, a przy planowaniu tras należy uwzględniać wakacyjne ograniczenia w ruchu drogowym. Brak odpowiedniego przygotowania w tym czasie może skutkować opóźnieniami, mandatami i stratami finansowymi. Aby tego uniknąć należy znać nie tylko obowiązujące przepisy, lecz także dynamicznie reagować na zmieniającą się sytuację drogową. Gdzie występują letnie zakazy jazdy w Europie? Jakie są konsekwencje za nieprzestrzeganie przepisów?

Uwaga! 12 punktów i 3000 zł mandatu za telefon za kierownicą – nowe przepisy 2025

18 czerwca 2025 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ruchu drogowego, które nakładają wysokie kary za korzystanie z telefonu. W tym również za obsługę nawigacji podczas jazdy. Nawet uchwyt lub sposób trzymania smartfona może zadecydować o mandacie. Policja już nakłada grzywny, a w skrajnych przypadkach mandaty sięgają nawet 3000 zł.

KGP: 115 999 interwencji, 481 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia + podsumowanie długiego weekendu czerwcowego 2025]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 115 999 interwencji. Byli wzywani do 481 wypadków drogowych.

REKLAMA

Prawo jazdy seniorów: Czy możesz je stracić od 1 lipca 2025?

W życie miały wejść nowe przepisy dla kierowców, którzy ukończyli 65 lat. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, seniorzy mieli regularnie przechodzić badania lekarskie kierowców po 65. roku życia, aby zachować ważność prawa jazdy. Dodatkowe obowiązki, w tym częstsze kontrole specjalistyczne (okulistyczne i neurologiczne), czekają również kierowców po 75. roku życia.

Jeden błąd i po egzaminie. Sprawdź nowe zasady egzaminu na prawo jazdy od 1 lipca 2025

Od 1 lipca 2025 roku obowiązują nowe przepisy, które rewolucjonizują sposób przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy. Wprowadzenie tzw. błędów krytycznych sprawia, że wystarczy jeden poważny błąd, by zakończyć egzamin wynikiem negatywnym – bez szansy na dokończenie jazdy. Sprawdź, czego unikać, aby nie oblać na pierwszym zakręcie.

R.Kubica: Le Mans to wyścig, który powinien zostać zakazany. Ludzie nie śpią przez dwa dni próbując się zdrzemnąć na krzesełku. Jak spalić 12 tys. kalorii w jedną noc

Robert Kubica uważa, że zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans było jego celem odkąd wystąpił w nim pierwszy raz w 2021 r. "Dało mi to mnóstwo pozytywnych emocji, mimo że był to jeden z trudniejszych momentów w mojej karierze" - powiedział podczas briefingu w Warszawie. Podkreślił wyczerpujący charakter tego wyścigu, a brak snu był jednym z poważniejszych wyzwań.

Do którego momentu dziecko musi jeździć w foteliku? Czy wiek dziecka ma znaczenie? Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa? {przepisy}

Nie każdy musi zapinać pasy bezpieczeństwa, ale warto pamiętać, że za nieprzestrzeganie przepisów grożą mandaty. Czy wiesz do którego momentu dziecko musi podróżować w foteliku? Kto jest zwolniony z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa?

REKLAMA

Rząd otwiera drogi dla pojazdów autonomicznych [projekt przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy umożliwiający testowanie pojazdów autonomicznych na polskich drogach. Nowe regulacje mają wesprzeć innowacje i rozwój branży motoryzacyjnej, dostosowując przepisy do wyzwań współczesnego transportu.

Zmiana zasad rejestracji pojazdów w 2026 r. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

REKLAMA