REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nadchodzą trudne czasy dla przewoźników drogowych

W tym roku rynek transportowy czekają wielkie zmiany. W dużej mierze dotkną głównie niewielkie firmy przewozowe, w szczególności te, które świadczą usługi przewozu międzynarodowego.

Seat IBE - elektryczna rewolucja

Widoczny na zdjęciach Seat IBE został zaprezentowany na targach samochodowych w Paryżu w 2010 r. IBE jest napędzany przez silnik elektryczny o mocy 102 KM i momencie obrotowym 200 Nm. Stosunkowo niewielka masa (1100 kg) skutkuje niezłą dynamiką auta. Seat IBE "setkę" osiąga w 9,7 s. Producent ograniczył prędkość maksymalną do 160 km/h. Według danych producenta akumulatory pozwalają na pokonanie dystansu 130 kilometrów.

Zwiększa się sprzedaż Chevroleta

Chevrolet odnotował wzrost sprzedaży swoich samochodów. W okresie od stycznia do czerwca 2011 roku sprzedał o 8 procent aut więcej niż w tym samym okresie roku 2010.

Specjalna wersja Fiata 500 - First Edition, trafiła na chiński rynek

Do sprzedaży w Chinach trafiła limitowana edycja Fiata 500 - First Edition, obejmująca tylko 100 egzemplarzy.

REKLAMA

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Belgii?

Kierowcy zazwyczaj nie lubią policji, warto jednak pamiętać, że spotkanie z drogówką nie zawsze musi oznaczać kłopoty. Dlatego, żeby oszczędzić sobie nerwów i nieporozumień – szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów za granicę - warto wiedzieć z kim możemy mieć do czynienia. Co trzeba wiedzieć o policji drogowej w Belgii?

Używane MINI: opis modelu

MINI w chwili debiutu oczarowało niemal wszystkich. Na nowe MINI mogli pozwolić sobie nieliczni, jednak samochody z drugiej ręki stają się coraz bardziej przystępne. MINI to ciekawa propozycja. Trzeba jednak pogodzić się ze sporymi kosztami eksploatacji.

Volkswagen Golf IV/Bora: kontrola układu hamulcowego

W każdym samochodzie układ hamulcowy powinien być bez jakichkolwiek usterek. Poniżej znajduje się opis jak sprawdzić układ hamulcowy w samochodzie Volkswagen Golf IV i Bora.

Volkswagen Golf IV/Bora: kontrola układu chłodzenia

Usterki układu chłodzenia mogą doprowadzić do przegrzania i w rezultacie zatarcia silnika. W poradniku tym pokażemy jak dokonać kontroli układu chłodzenia w dwóch modelach Volkswagena – Golf IV i Bora.

REKLAMA

Test Toyota Corolla: W cieniu własnej legendy

Toyota Corolla. Nazwa – legenda, synonim niezawodności i długiej tradycji kompaktowych aut z kraju kwitnącej wiśni. Dziś to już tylko jeden model, klasyczny jak jego miano, bo w nadwoziu typu sedan.

Volkswagen Golf IV/Bora: pomiar ciśnienia sprężania

Wykonując pomiar ciśnienia sprężania można przekonać się, w jakiej kondycji jest silnik w naszym Golfie lub Borze. W poradniku tym dowiesz się, jakie są poprawne wartości ciśnienia i jak wykonać pomiar w Volkswagenie Bora i Golf IV.

Inspekcja drogowa zaczyna oklejać czynne fotoradary żółtą taśmą

Inspekcja drogowa rozpoczęła oznaczanie czynnych fotoradarów - poinformował PAP rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Czynne fotoradary zostaną oklejone żółtą taśmą, by kierowcy wiedzieli, że w tym miejscu jest mierzona prędkość.

Citroen C4: jakiego kupić? Poradnik kupującego

Citroen oferuje model C4 w trzech wersjach wyposażenia i pięciu wersjach silnikowych. Którą wersję Citroena C4 wybrać? Oto nasz poradnik.

Uroczyste otwarcie pierwszych stacji LOTOS Optima w Warszawie

Dziś zostały otwarte trzy pierwsze stacje paliw LOTOS Optima w ramach segmentu ekonomicznego. Wszystkie placówki położone są w Warszawie przy trasie krajowej S7.

Odpowiedzialność za wykroczenia

Czym jest wykroczenie? Kto i w jakich sytuacjach odpowie za jego popełnienie? Jaką karę przewidują przepisy prawne?

Koniec bezkarności na europejskich drogach

Kraje Unii Europejskiej wprowadzą zasadę udostępniania sobie nawzajem danych rejestracyjnych pojazdów, których kierowcy dopuścili się wykroczenia drogowego poza granicami swojego państwa.

Kiedy przeprowadza się postępowanie mandatowe w sprawach karnoskarbowych?

Kodeks karny skarbowy przewiduje, że postępowanie w sprawach o drobne wykroczenia może być przeprowadzone w trybie mandatowym. Jak ono przebiega?

Stan po spożyciu alkoholu a stan nietrzeźwości

Osobie, która znajduje się w stanie nietrzeźwości, w stanie po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie zabrania się prowadzenia pojazdu. Kiedy zachodzi stan nietrzeźwości? Jakie konsekwencje wiążą się z prowadzeniem pojazdu w takim stanie?

SACS – Abarth 695 Tributo Ferrari: tylko dla wybranych

Współpraca firm SACS, Abarth i Ferrari zaowocowała produkcją super pontonów. Ponton SACS – Abarth 695 Tributo Ferrari to prawdziwa gratka dla miłośników sportów motorowodnych!

Jakie dokumenty potrzebne są do wydania pozwolenia do kierowania tramwajami?

Po ukończonym kursie i zakończonym wynikiem pozytywnym egzaminie państwowym, należy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia. Jakie dokumenty należy przedstawić? Co zrobić, gdy zgubimy pozwolenie?

Czym jest szkolenie podstawowe i dodatkowe?

Każdy przyszły kierowca, aby móc ubiegać się o wydanie prawa jazdy, musi odbyć odpowiednie szkolenie. Jakie rodzaje szkoleń wyróżniamy? Kiedy trzeba wziąć w nich udział?

Jak usprawnić zarządzanie realizacją zleceń w firmie spedycyjnej

Mobilny ControlTransport to przykład uzyskania pełnej kontroli nad każdą transportowaną przesyłką spedycyjną oraz obrotem europalet.

Wydanie wtórnika karty pojazdu

Karta pojazdu jest dokumentem, który powinien posiadać każdy kierowca, którego samochód został zarejestrowany w Polsce po 1 lipca 1999 roku. Co zrobić, gdy kartę zgubimy lub zostanie zniszczona?

Czym jest karta pojazdu?

Karta pojazdu jest dokumentem przypisanym do danego pojazdu, w którym znajdziemy całą jego historię. Jest to dokument, który w przeciwieństwie do dowodu rejestracyjnego, podąża za pojazdem.

Prawo jazdy – do trzech razy sztuka?

Uzyskanie prawa jazdy nie jest rzeczą prostą. Niestety do rzadkości należą sytuacje, kiedy egzamin zdaje się za pierwszym razem. Czy wiesz, co należy zrobić, gdy nie zdasz egzaminu po raz kolejny?

Klienci skorzystają na pomyłce producentów opon

Producenci opon wyprodukowali za dużo opon letnich i nawet 20 procent z nich zalega w magazynach. Rozpoczyna się właśnie sezon na tanie nowe letnie opony.

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu dotyczy tylko niektórych typów pojazdów. Pojazd na mocy decyzji o wycofaniu zostaje prawnie wyłączony z ruchu. Kto może złożyć wniosek? Jakie dokumenty należy do niego załączyć?

Wzrosną ceny części samochodowych

Obowiązek homologowania wszystkich części do samochodów wywinduje ich ceny. Eksperci przewidują, że wzrosną one średnio o 5 procent.

Mniej statków w portach

Do polskich portów zawinęło w 2010 r. 19947 statków (o 0,1% mniej niż rok wcześniej) o pojemności brutto 168,7 mln i nośności 116,0 mln ton. – informuje GUS.

Wydanie tablic rejestracyjnych

Niezbędnym elementem rejestracji każdego pojazdu jest uzyskanie tablic rejestracyjnych. Jakie opłaty się z tym wiążą? Czym są tablice indywidualne?

Czasowa rejestracja pojazdu

Czasowa rejestracja pojazdu jest, najczęściej, elementem procedury rejestracji naszego samochodu. Kiedy jeszcze jest dokonywana? Jakie dokumenty są nam potrzebne?

Kiedy i jak można wyrejestrować pojazd?

Wyrejestrowanie pojazdu jest możliwe wyłącznie w przypadkach przewidzianych ustawą o ruchu drogowym. Kiedy można tego dokonać? Jakie dokumenty należy złożyć?

Kiedy zostanie wydany wtórnik dowodu rejestracyjnego?

Od sytuacji, kiedy chcemy wymienić dowód rejestracyjny ze względu na zmianę pewnych stanów faktycznych (np. nazwisko, adres), należy odróżnić utratę lub zniszczenie dowodu. Co należy zrobić, gdy zgubimy dowód rejestracyjny?

Skoda Tudor - a mogło być tak pięknie

Pamiętacie to eleganckie coupe Skody? Po zaprezentowaniu koncepcyjnego modelu Tudor motoryzacyjny światek wstrzymał oddech. Jaka szkoda, że to w pełni gotowe do jazdy auto nie trafiło do produkcji seryjnej... Prototyp ten został całkowicie przygotowany przez specjalistów zatrudnionych w Centrum Badawczo-Rozwojowym Škoda Auto "Cesana" w Mlada Boleslav i zaprezentowany na salonie samochodowym w Genewie w 2002 r. Škoda Tudor to czteroosobowe coupe łączące w sobie elegancję i sportowy sznyt. Studium powstało na bazie największego w gamie modelu Superb. Wnętrze zaprojektowano przy wykorzystaniu najlepszych materiałów znanych już z Superba. Tudor powstał na identycznej płycie podłogowej jak Superb. Zmodyfikowany został natomiast układ zawieszenia, który w tym przypadku otrzymał charakterystykę bardziej sportową. Podobnie, jednostka napędowa V6 2.8 30V/142 kW, która była w 2002 r. najmocniejszą, jaką oferowała Škoda. Škoda Tudor Studio jest modelem spełniającym wszelkie wymogi auta dopuszczonego do normalnej eksploatacji.

Volkswagen Golf IV/Bora: wymiana oleju silnikowego

W poradniku tym pokażemy jak samemu przeprowadzić wymianę oleju w modelu Golf IV/Bora. Poniżej znajduje się opis przedstawiający wymianę oleju silnikowego w tych modelach Volkswagena.

Opel Vectra B: kontrola układu hamulcowego

O tym jak ważne są sprawne hamulce wie każdy kierowca. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać sprawdzenia układu hamulcowego w modelu Opel Vectra B.

Opel Vectra B: wymiana żarówek

Wymiana żarówek w Oplu Vectrze B na trasie w nocy może okazać się problematyczna jeśli nie mamy latarki. Znając jednak sposób na wymontowanie poszczególnych żarówek w Oplu Vectra B możemy znacznie ułatwić sobie takie zadanie

Opel Vectra B: kontrola skrzyni biegów

W poradniku tym pokażemy jak samemu przeprowadzić kontrolę skrzyni biegów w modelu Vectra B. Cała operacja jest do wykonania bez konieczności wizyty w serwisie.

Opel Vectra B: wymiana filtra paliwa

Regularna wymiana filtrów jest bardzo ważna. W poradniku tym pokażemy jak szybko i sprawnie wymienić filtr paliwa w Oplu Vectra B.

Jak podłączyć poprawnie amperomierz i woltomierz w samochodzie?

Użytkownicy samochodów rozpoczynający swoją przygodę z diagnostyką pojazdów, stają czasem przed zadaniem sprawdzenia natężenia prądu lub wielkości napięcia w obwodach elektrycznych swojego samochodu. Poniżej dowiemy się, jak używać zakresów miernika i co oznacza, że miernik należy podpiąć równolegle lub szeregowo.

Jak działa samoregenerujący się lakier Scratch Shield?

Czy to możliwe, żeby lakier sam naprawiał zarysowania? W jaki sposób odbywa się jego samoregeneracja? Jak działa lakier z powłoką Scratch Shield? Czy rzeczywiście rysy znikają same?

Test Volkswagen Passat: Nowy po niemiecku

Passat przez lata stał się symbolem klasy średniej. Jako taki musi być ciągle na topie. W trosce o aktualność modelu producent zadbał o zmiany w jego wyglądzie. Jedni mówią lifting, inni - zmiana modelu.

Kultowy zabytkowy roadster, czyli Alfa Romeo Spider

Spider to dwumiejscowy roadster z napędem na tylne koła firmy Alfa Romeo. Pierwsza generacja Alfy Romeo Spider była produkowana w latach 1966-1969. Dziś Alfę Romeo Spider możemy spotkać na zlotach samochodów zabytkowych.

Zmiany w liście danych z tachografu – sejmowa komisja za senacką poprawką

Senacka poprawka do nowelizacji ustaw o czasie pracy kierowców i o transporcie drogowym zyskała we wtorek aprobatę sejmowej komisji infrastruktury. Chodzi o uzupełnienie listy danych zapisywanych automatycznie na tachografach o czas jazdy.

BASF planuje zrewolucjonizować auta elektryczne i hybrydy

Oprócz chęci udoskonalenia akumulatorów, BASF od niedawna opracowuje ulepszenie elektrolitów, które decydują o wydajności akumulatorów. Celem tych badań jest stworzenie trwalszych i bardziej przyjaznych środowisku samochodów elektrycznych.

Test Citroen C4: francuskie wino w niemieckiej butelce

Citroen C4 drugiej generacji niestety również poddaje się obecnemu trendowi w designie, dzięki któremu auta kompaktowe stylistycznie bardzo zbliżają się do siebie. Nie oznacza to jednak, że C4 nie próbuje wepchnąć się łokciami do czołówki segmentu. Czy ma ku temu predyspozycje?

Lancia Stratos: prosto ze stratosfery

Lancia Stratos to jeden z wyścigowych modeli Lancii. Produkowany był w latach 1972-1974. Stratos obecnie jest uważany za ikonę rajdów samochodowych.

Bugatti 16C Galibier

Oto Bugatti 16C Galibier. Najbardziej ekskluzywny, elegancki i najszybszy czterodrzwiowy samochód świata. Model koncepcyjny Galibiera powstał na obchody stulecia istnienia firmy. Auto czerpie stylistykę z modeli 35 i 57 Atlantic. Jest także piekielnie szybkie: pod maską znajduje się 16 cylindrowy silnik W8 znany z Veyrona. Na razie to tylko model koncepcyjny.

Polska Żegluga Bałtycka na sprzedaż

Ministerstwo Skarbu Państwa zaprosiło inwestorów do negocjacji w sprawie kupna akcji Polskiej Żeglugi Bałtyckiej z Kołobrzegu, stanowiących ponad 91 kapitału zakładowego.

Lamborghini Aventador LP700-4

Lamborghini Aventador LP700-4 to następca sławnego Lamborghini Murcielago. Najnowszy produkt marki wygląda jeszcze bardziej agresywnie, jest mocniejszy i bardziej zaawansowany technologicznie niż jego poprzednik. Od 0 do 100 km/h auto przyspiesza w 2,9 sekundy, a jego prędkość maksymalna to 350 km/h. Osiągi te zapewnia silnik V12 o pojemności 6,5 litra, który generuje moc 691 KM.

508 RXH: pokaz możliwości marki Peugeot

Wiosną 2012 roku na rynki światowe trafi kolejna oryginalna propozycja Peugeota- model 508 RXH. Auto będzie wyposażone w napęd hybrydowy, który będzie składał się z silnika diesla i jednostki elektrycznej.

REKLAMA