REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem do Finlandii

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mateusz Szymański
Niewielkie natężenie ruchu i doskonale utrzymane fińskie drogi stanowią ułatwienie dla kierowców chcących odpocząć od zgiełku reszty Europy, zobaczyć zorzę polarną czy odwiedzić krainę świętego Mikołaja - Laponię Fot. Newspress
Niewielkie natężenie ruchu i doskonale utrzymane fińskie drogi stanowią ułatwienie dla kierowców chcących odpocząć od zgiełku reszty Europy, zobaczyć zorzę polarną czy odwiedzić krainę świętego Mikołaja - Laponię Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Podróż samochodem do Finlandii to duża przyjemność. Niewielkie natężenie ruchu i doskonale utrzymane drogi stanowią ułatwienie dla kierowców chcących odpocząć od zgiełku reszty Europy, zobaczyć zorzę polarną czy odwiedzić krainę świętego Mikołaja - Laponię. Przed wyjazdem należy jednak zapoznać się z przepisami obowiązującymi w Finlandii i być przygotowanym na spotkanie... z reniferem.

Jak dojechać do Finlandii, polecane trasy:

Warszawa-Helsinki (1010 km w tym 83 km na autostradzie):

REKLAMA

Warszawa-Białystok-Suwałki-Szypliszki(przejście z Litwą)-Kaunas-Vandžiogala-Pumpėnai(przejście z Łotwą)-Bauska-Iecava-Ryga-E67(A1)(przejście z Estonią)-Arumetsa-Tallin-wjedź na prom(przejście z Finlandią)-Hietasaarenkuja-Tullaajankuja-Helsinki

Podstawowe przepisy w Finlandii:

Do podróżowania po drogach Finlandii wystarczy jedynie dowód osobisty lub paszport, nie ma konieczności meldunku. Do poruszania się samochodem niezbędne jest krajowe OC i Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (wydawana przez NFZ). Ze względu na bardzo wysokie koszty usług warto jednak wykupić dodatkowy pakiet ubezpieczeniowy (AC, kosztów leczenia i NNW).

Zobacz też: Jak pokonywać długie i bardzo długie trasy?

Przez cały rok, 24 godziny na dobę obowiązuje jazda na światłach mijania. Dzieci poniżej 135 cm wzrostu mają obowiązek podróżowania w foteliku. Obowiązujący limit alkoholu we krwi wynosi w Finlandii 0,5 promila. Za jego przekroczenie grożą wysokie mandaty i areszt. Powyżej 1,2 promila wymierzana jest nawet kara więzienia do 2 lat i odebranie prawa jazdy na 5.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ograniczenia prędkości w Finlandii:

teren zabudowany: 50 km/h
autostrady: 120 km/h
pozostałe drogi: 100 km/h

Stan dróg w Finlandii jest bardzo dobry, jedynie na północy mogą pojawić się łaty w asfalcie, nie wpływa to jednak na komfort podróżowania. Natężenie ruchu jest niewielkie ale w miastach należy zwrócić uwagę na to, że wiele skrzyżowań jest równorzędnych. Wszystkie drogi w Finlandii są bezpłatne, płatne jest natomiast parkowanie: od 1 do 2,70 EUR za jeden z czterech wybranych okresów czasu (od 30 minut do 2 godzin). Niepoprawne zaparkowanie auta może skończyć się odholowaniem. Koszt takiej czynności jest bardzo wysoki i wynosi łącznie nawet kilkaset euro.

Zobacz też: Samochodem na Łotwę

Na co zwrócić uwagę?

Dużą ostrożność należy zachować w okolicach fińskich lasów, na północy kraju przed maską możemy ujrzeć stado reniferów. Jest ich naprawdę sporo i niespecjalnie boją się samochodów więc zalecamy rozważną jazdę. W Finlandii jest wiele bezobsługowych stacji benzynowych, które w przypadku płatności kartą przyjmują jedynie te, wydane przez fińskie banki. W takim miejscu pozostaje nam jedynie płatność gotówką. Czym dalej na północ tym odległości między stacjami są większe. Należy rozsądnie zaplanować podróż ponieważ może zdarzyć się, że przejedziemy 200 km i nie spotkamy żadnego dystrybutora.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Finlandii*:

obowiązkowe: trójkąt ostrzegawczy, stan bieżnika opon powyżej 1,6 mm
zalecane: gaśnica, apteczka, zapasowe żarówki

Zobacz też: Jak długo możemy jechać na rezerwie?

*Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej są sygnatariuszami Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym, która jasno mówi, że policja nie ma prawa karać zagranicznych kierowców za brak wyposażenia wynikającego z Prawa o Ruchu Drogowym obowiązującym w danym kraju, jeśli pojazd wyposażony jest zgodnie z wymogami państwa, w którym został zarejestrowany

Ceny paliw w Finlandii:

95: 1,63 EUR
98: 1,65 EUR
ON: 1,37 EUR
LPG: brak, paliwo niedostępne dla samochodów prywatnych

Przykładowa wysokość mandatów:

nieprawidłowe parkowanie: 10-40 EUR
przekroczenie prędkości do 20km/h: od 70 do 115 EUR
przekroczenie prędkości powyżej 20 km/h: mandat dzienny od 8 do 28 EUR/dzień*
* wysokość mandatu zależy od zarobków i waha się od 1 do 120 dni

Zobacz też: Samochodem do Szwecji

Telefony i adresy, które powinieneś zanotować:

numer zunifikowany: 112
pomoc drogowa: +35 820 080 80

Polska placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP
Armas Lindgrenin tie 21 00570 Helsinki
tel: +35 896 182 80
www.helsinki.polemb.net

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA