REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem do Finlandii

Mateusz Szymański
Niewielkie natężenie ruchu i doskonale utrzymane fińskie drogi stanowią ułatwienie dla kierowców chcących odpocząć od zgiełku reszty Europy, zobaczyć zorzę polarną czy odwiedzić krainę świętego Mikołaja - Laponię Fot. Newspress
Niewielkie natężenie ruchu i doskonale utrzymane fińskie drogi stanowią ułatwienie dla kierowców chcących odpocząć od zgiełku reszty Europy, zobaczyć zorzę polarną czy odwiedzić krainę świętego Mikołaja - Laponię Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Podróż samochodem do Finlandii to duża przyjemność. Niewielkie natężenie ruchu i doskonale utrzymane drogi stanowią ułatwienie dla kierowców chcących odpocząć od zgiełku reszty Europy, zobaczyć zorzę polarną czy odwiedzić krainę świętego Mikołaja - Laponię. Przed wyjazdem należy jednak zapoznać się z przepisami obowiązującymi w Finlandii i być przygotowanym na spotkanie... z reniferem.

Jak dojechać do Finlandii, polecane trasy:

Warszawa-Helsinki (1010 km w tym 83 km na autostradzie):

REKLAMA

Warszawa-Białystok-Suwałki-Szypliszki(przejście z Litwą)-Kaunas-Vandžiogala-Pumpėnai(przejście z Łotwą)-Bauska-Iecava-Ryga-E67(A1)(przejście z Estonią)-Arumetsa-Tallin-wjedź na prom(przejście z Finlandią)-Hietasaarenkuja-Tullaajankuja-Helsinki

Podstawowe przepisy w Finlandii:

Do podróżowania po drogach Finlandii wystarczy jedynie dowód osobisty lub paszport, nie ma konieczności meldunku. Do poruszania się samochodem niezbędne jest krajowe OC i Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (wydawana przez NFZ). Ze względu na bardzo wysokie koszty usług warto jednak wykupić dodatkowy pakiet ubezpieczeniowy (AC, kosztów leczenia i NNW).

Zobacz też: Jak pokonywać długie i bardzo długie trasy?

Przez cały rok, 24 godziny na dobę obowiązuje jazda na światłach mijania. Dzieci poniżej 135 cm wzrostu mają obowiązek podróżowania w foteliku. Obowiązujący limit alkoholu we krwi wynosi w Finlandii 0,5 promila. Za jego przekroczenie grożą wysokie mandaty i areszt. Powyżej 1,2 promila wymierzana jest nawet kara więzienia do 2 lat i odebranie prawa jazdy na 5.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ograniczenia prędkości w Finlandii:

teren zabudowany: 50 km/h
autostrady: 120 km/h
pozostałe drogi: 100 km/h

Stan dróg w Finlandii jest bardzo dobry, jedynie na północy mogą pojawić się łaty w asfalcie, nie wpływa to jednak na komfort podróżowania. Natężenie ruchu jest niewielkie ale w miastach należy zwrócić uwagę na to, że wiele skrzyżowań jest równorzędnych. Wszystkie drogi w Finlandii są bezpłatne, płatne jest natomiast parkowanie: od 1 do 2,70 EUR za jeden z czterech wybranych okresów czasu (od 30 minut do 2 godzin). Niepoprawne zaparkowanie auta może skończyć się odholowaniem. Koszt takiej czynności jest bardzo wysoki i wynosi łącznie nawet kilkaset euro.

Zobacz też: Samochodem na Łotwę

Na co zwrócić uwagę?

Dużą ostrożność należy zachować w okolicach fińskich lasów, na północy kraju przed maską możemy ujrzeć stado reniferów. Jest ich naprawdę sporo i niespecjalnie boją się samochodów więc zalecamy rozważną jazdę. W Finlandii jest wiele bezobsługowych stacji benzynowych, które w przypadku płatności kartą przyjmują jedynie te, wydane przez fińskie banki. W takim miejscu pozostaje nam jedynie płatność gotówką. Czym dalej na północ tym odległości między stacjami są większe. Należy rozsądnie zaplanować podróż ponieważ może zdarzyć się, że przejedziemy 200 km i nie spotkamy żadnego dystrybutora.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Finlandii*:

obowiązkowe: trójkąt ostrzegawczy, stan bieżnika opon powyżej 1,6 mm
zalecane: gaśnica, apteczka, zapasowe żarówki

Zobacz też: Jak długo możemy jechać na rezerwie?

*Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej są sygnatariuszami Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym, która jasno mówi, że policja nie ma prawa karać zagranicznych kierowców za brak wyposażenia wynikającego z Prawa o Ruchu Drogowym obowiązującym w danym kraju, jeśli pojazd wyposażony jest zgodnie z wymogami państwa, w którym został zarejestrowany

Ceny paliw w Finlandii:

95: 1,63 EUR
98: 1,65 EUR
ON: 1,37 EUR
LPG: brak, paliwo niedostępne dla samochodów prywatnych

Przykładowa wysokość mandatów:

nieprawidłowe parkowanie: 10-40 EUR
przekroczenie prędkości do 20km/h: od 70 do 115 EUR
przekroczenie prędkości powyżej 20 km/h: mandat dzienny od 8 do 28 EUR/dzień*
* wysokość mandatu zależy od zarobków i waha się od 1 do 120 dni

Zobacz też: Samochodem do Szwecji

Telefony i adresy, które powinieneś zanotować:

numer zunifikowany: 112
pomoc drogowa: +35 820 080 80

Polska placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP
Armas Lindgrenin tie 21 00570 Helsinki
tel: +35 896 182 80
www.helsinki.polemb.net

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA