REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Karta rowerowa – jak ją zdobyć i czy muszę ją mieć?

Krzysztof Bednarz
Karta rowerowa – jak ją zdobyć i czy muszę ją mieć?
Karta rowerowa – jak ją zdobyć i czy muszę ją mieć?

REKLAMA

REKLAMA

Karta rowerowa uprawnia nas do poruszania się rowerem po drodze. Jest potwierdzeniem sprawdzenia znajomości przepisów ruchu drogowego. Czy muszę zdawać egzamin na kartę rowerową?

Zastosowanie i proces uzyskania karty rowerowej reguluje Prawo o ruchu drogowym. Pamiętajmy, że abyśmy mogli się poruszać rowerem po drodze, gdy nie ukończyliśmy osiemnastu lat, musimy posiadać przy sobie kartę rowerową. Jeżeli karty rowerowej nie posiadamy możemy otrzymać pouczenie, rodzice sprawujący nienależytą opiekę nad dzieckiem mogą otrzymać także mandat. Jednocześnie musimy pamiętać, że nawet jeżeli nie posiadamy karty rowerowej, nie możemy poruszać się po chodniku. Zgodnie z ustawą chodnik jest przeznaczony dla pieszych. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy prędkość dopuszczalna na drodze obok chodnika przekracza 50km/h i ma on minimum 2 metry szerokości.

REKLAMA

Zobacz też: Co grozi za jazdę na rowerze po alkoholu w 2016 r.?

Jeżeli nie ukończyliśmy osiemnastu lat, ale posiadamy kartę motorowerową lub prawo jazdy (np. B1), nie musimy przystępować do egzaminu na kartę rowerową.

Zobacz też: Czy karta rowerowa będzie obowiązkowa dla wszystkich rowerzystów?

Gdzie odbywa się kurs i egzamin na kartę rowerową?

Obecnie, aby otrzymać kartę rowerową należy uczestniczyć w zajęciach np. szkolnych prowadzonych przez nauczyciela, policjanta lub egzaminatora. Wyznaczony przez dyrektora szkoły nauczyciel posiada wiedzę z zakresu wychowania komunikacyjnego. Sprawdzenie wiedzy osoby starającej się o kartę rowerową może odbyć się bezpośrednio na zajęciach. Egzamin na kartę rowerową może być powadzony zarówno przez egzaminatora, policjanta, jak i nauczyciela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Czy można jeździć na rowerze po chodniku?

REKLAMA

Przepisy nie określają sposobu przeprowadzania egzaminu. Ma on za zadanie sprawdzenie kwalifikacji do kierowania rowerem, czyli sprawdzenie znajomości zasad ruchu drogowego, zrozumienia zagrożeń w ruchu drogowych, a także umiejętności praktycznych w prowadzeniu roweru.

Karta rowerowa jest wydawana nieodpłatnie przez dyrektora szkoły (zarówno podstawowej, jak i ponadpodstawowych). Aby dokument był ważny, niezbędne jest dostarczenie zdjęcia portretowego.

Od lutego 2012 zmiany w przepisach

Zgodnie z nowelizacją ustawy o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 zmiany objęły przede listę podmiotów uprawnionych do wydawania karty rowerowej. W szkołach podstawowych jest miejsce edukacja komunikacyjna, a sprawdzenia wiedzy dokonuje nauczyciel, który przeszedł kurs prowadzony przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, policjant (także w stanie spoczynku), instruktor lub egzaminator. Dzieciom, które będą uczęszczały do szkoły podstawowej, kartę rowerową wystawi dyrektor szkoły.

Zobacz też: Jazda rowerem. Jak zachować się na chodniku i na drodze? Jak jeździć rowerem w ruchu miejskim po chodniku, ścieżce rowerowej i drodze?

Osoby, które ukończyły szkołę podstawową, a nie zaliczyły dotąd egzaminu uprawniającego do posiadania karty rowerowej nie uzyskają karty rowerowej w szkole. Mogą zgłosić się do Ośrodków Szkolenia Kierowców, które spełniły dodatkowe wymagania w zakresie nauki zasad ruchu drogowego dla dzieci, a także Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Również w tych miejscach kartę rowerową otrzymamy nieodpłatnie. W każdym przypadku będzie również potrzebna pisemna zgoda rodziców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

REKLAMA