REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem do Szwajcarii

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mateusz Szymański
Szwajcaria to nie tylko wysokie Alpy ale również kraina rozległych i malowniczych jezior, co sprawia że jest atrakcyjna turystycznie o każdej porze roku Fot. BMW
Szwajcaria to nie tylko wysokie Alpy ale również kraina rozległych i malowniczych jezior, co sprawia że jest atrakcyjna turystycznie o każdej porze roku Fot. BMW

REKLAMA

REKLAMA

Szwajcaria to nie tylko wysokie Alpy ale również kraina rozległych i malowniczych jezior, co sprawia że jest atrakcyjna turystycznie o każdej porze roku. Podróż samochodem do Szwajcarii, mimo doskonałego stanu dróg, wymaga od kierowcy szczególnej uwagi i zapoznania się z obowiązującymi tam przepisami. W poradniku przedstawiamy niezbędne informacje, w które należy się zaopatrzyć przed podróżą autem do Szwajcarii.

Jak dojechać do Szwajcarii, polecane trasy:

Warszawa-Berno (1443 km w tym 1088 km na autostradzie)
Warszawa-Bełchatów-Wrocław-A4(Niemcy)-A72-A9-A6-Nurnberg-A5-Karlsruhe-(Szwajcaria)-A2-Basel-A1-A6-Berno

REKLAMA

Podstawowe przepisy w Szwajcarii:

Mimo że Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej to należy do strefy Schengen. Do wjazdu na jej teren upoważnia dowód osobisty i paszport. Obowiązki meldunkowe należą do właściciela hotelu. Dodatkowa polisa zdrowotna jest zalecana, nie jest jednak obowiązkowa a do poruszania się samochodem po szwajcarskich drogach wystarczy jedynie polskie ubezpieczenie OC.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Szwajcaria

Dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi w Szwajcarii 0,5 promila. Kary za jego złamanie są bardzo wysokie i wynoszą od 600 CHF do nawet 180 tysięcy CHF! Jazda z włączonymi światłami mijania nie jest obowiązkowa, jest za to zalecana. Dzieci poniżej 7 roku życia mają obowiązek jazdy  foteliku. Przejazd przez Szwajcarię autostradami i drogami szybkiego ruchu jest płatny a opłatę wnosi się poprzez wykupienie winiety: roczna winieta do koszt 40 CHF.

Ograniczenia prędkości w Szwajcarii:

teren zabudowany: 50 km/h
trasa szybkiego ruchu: 100 km/h (80 dla pojazdów z przyczepą)
autostrady: 120 km/h (80)
pozostałe drogi: 80 km/h (80)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Samochodem do Niemiec

Na co zwrócić uwagę?

Szwajcarska policja bardzo rygorystycznie podchodzi do przestrzegania przepisów. Łamanie limitów prędkości jest zawsze karane wysokimi mandatami. Szczególną uwagę należy zwrócić na pieszych. Mają oni bezwzględne pierwszeństwo na pasach. Szwajcarzy są do tego przyzwyczajeni i bez oczekiwania na naszą reakcję wychodzą na jezdnię, oczekując że nadjeżdżający pojazd się zatrzyma, co może być nowością dla kierowców z polski.  Do Szwajcarii warto zabrać ze sobą rowery - ten górski kraj oferuje bardzo różnorodne formy wypoczynku letniego a rowerzyści mają do dyspozycji świetnie utrzymane i oznakowane trasy rowerowe.

Zobacz też: Samochodem do Austrii

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Szwajcarii*:

- pasy bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach
- apteczka pierwszej pomocy
- trójkąt ostrzegawczy

REKLAMA

Na niektórych górskich drogach umieszczone są znaki opisujące warunki drogowe, dopuszczalną szerokość pojazdu i wymagane wyposażenie (opony zimowe lub łańcuchy na koła). Wyposażenie pojazdu w opony zimowe co prawda nie jest obowiązkowe ale szwajcarska policja może ukarać mandatem za utrudnianie ruchu ze względu na nieprzystosowanie auta do panujących warunków atmosferycznych. Dlatego lepiej uznać zimówki za wyposażenie obowiązkowe.

*Szwajcaria jest sygnatariuszem Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym, która jasno mówi, że policja nie ma prawa karać zagranicznych kierowców za brak wyposażenia wynikającego z Prawa o Ruchu Drogowym obowiązującym w danym kraju, jeśli pojazd wyposażony jest zgodnie z wymogami państwa, w którym został zarejestrowany.

Zobacz też: Samochodem na narty: Szwajcaria

Ceny paliw w Szwajcarii

95: 1,73 CHF
98: 1,79 CHF
ON: 1,83 CHF
gaz (LPG): 1,18 CHF
Gaz LPG nie jest w Szwajcarii zbyt rozpowszechniony, można go zatankować na większych stacjach paliwowych i przy autostradach.

Przykładowa wysokość mandatów:

niezapięte pasy: 60 CHF
rozmawianie przez telefon: 100 CHF
niewłaściwe parkowanie: od 40 do 120 CHF
przejechanie na czerwonym świetle: 250 CHF
przekroczenie prędkości: od 40 d0 440 CHF

Zobacz też: Bagażniki samochodowe - podstawowe rodzaje

Przy większym przekroczeniu prędkości sprawa kierowana jest do sądu. A ten może orzec grzywnę w wysokości od 5000 do 40 000 CHF a nawet karę więzienia od 3 miesięcy do 3 lat.

Telefony i adresy, które powinieneś zanotować:

Policja: 117
Straż pożarna: 118
Pogotowie ratunkowe: 144
Pomoc drogowa: 140
Helikopter (pogotowie): 1414

Polska placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP:
Elfenstrase 20a 3000 Bern 15
tel: (0041) 31 358 02 02
http://www.berno.polemb.net/

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

Nowy węzeł drogowy na S19 i kolejne odcinki drogi w planach

GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę dodatkowego węzła drogowego na S19 koło Białegostoku - Dobrzyniewo Północ. W planach także inne odcinki drogi. S19 w Podlaskiem ma liczyć 177 km, a budowa jest podzielona na 15 odcinków.

REKLAMA

Stracisz prawo jazdy po 65. roku życia? Nowe badania seniorów od 1 lipca? Sprawdzamy, co naprawdę się zmienia

Czy po 65. roku życia naprawdę trzeba będzie robić badania, żeby nadal prowadzić samochód? W sieci krąży wiele niepokojących informacji, ale nie wszystkie mają potwierdzenie w przepisach. Sprawdziliśmy, jakie zmiany faktycznie wchodzą w życie, co grozi za brak badań po 75. roku życia i czy osoby starsze mogą legalnie prowadzić auto bez zaświadczenia lekarskiego.

Szok: 85-latek wjechał do galerii handlowej. Czy seniorzy powinni mieć badania, by zachować prawo jazdy? Tak wyglądają przepisy 2025

Incydent w Gdyni, gdzie 25 czerwca 85-letni kierowca wjechał samochodem do wnętrza centrum handlowego Riviera przy ul. Kazimierza Górskiego, wywołał lawinę pytań o bezpieczeństwo na drogach i zdolność osób starszych do prowadzenia pojazdów. Zdarzenie to, choć na szczęście bez poważniejszych obrażeń, zakończyło się mandatem dla mężczyzny i wnioskiem policji o skierowanie go na badania zdrowotne. To nietypowe zdarzenie ponownie stawia kluczowe pytanie: czy badania lekarskie dla kierowców seniorów powinny być obowiązkowe? Czy seniorzy mogą prowadzić auto po 80-tce bez dodatkowych wymogów? Sprawdzamy, jak wyglądają przepisy dla kierowców seniorów 2025.

REKLAMA