REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

BMW seria 3 E36: przegląd układu kierowniczego i zawieszenia przedniego

Robert Kuśpiel
BMW seria 3 E36 przegląd układu kierowniczego i zawieszenia przedniego
BMW seria 3 E36 przegląd układu kierowniczego i zawieszenia przedniego

REKLAMA

REKLAMA

Przegląd zawieszenia przedniego i układu kierowniczego powinniśmy wykonywać co 20 tys. km lub co rok. Poniżej opisaliśmy, jakie czynności powinniśmy wykonać podczas takich przeglądów w BMW serii 3 E36.

Przegląd układu kierowniczego i zawieszenia przedniego w BMW E36 powinniśmy przeprowadzać co 20 000 kilometrów lub co roku. Przez ten czas mogą się pojawić mniejsze lub większe usterki, które trzeba będzie bezwzględnie usunąć. Na początku przedstawimy plan naszego działania. Będziemy kontrolować przeguby drążków kierowniczych. Sprawdzimy dokładnie ich luzy, osadzenie oraz osłony. Następnie zajmiemy się przegubami półosi. Tutaj również skontrolujemy osłony.

REKLAMA

Zobacz też: BMW seria 3 E36: wymiana świec zapłonowych

REKLAMA

Kolejno przejdziemy do układu kierowniczego w którym sprawdzimy luzy oraz szczelność osłon przeciwpyłowych. Na końcu upewnimy się czy w przednich kołach nie ma luzu na łożyskach. Zaczynamy od sprawdzenia osłon przeciwpyłowych końcówek drążków kierowniczych. Do wykonania tej pracy będzie nam potrzebny podnośnik. Nie ma potrzeby korzystania z platformy. Wystarczy nam do tego zwyczajny lewarek z „kobyłkami”

Unosimy samochód i podpieramy go. Następnie z wykorzystaniem lampy oglądamy dokładnie całą osłonę. Sprawdzamy czy nie są widoczne ślady smaru lub pęknięcia. Może się wydawać, że jest to bardzo łatwa praca jednak małe uszkodzenia są naprawdę trudne do zlokalizowania. Jeżeli widzimy, że osłona jest uszkodzona to najlepiej wymienić całą końcówkę z czasem ulegnie uszkodzeniu. Nie wiemy również ile zanieczyszczeń zostało już wprowadzonych do wewnątrz.

Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie luzu łożysk. W tym celu podnosimy przód samochodu. Do tego również można wykorzystać lewarek z podstawkami. Chwytamy oburącz za koło i staramy się nim poruszać. Jeżeli jest wyczuwalny duży luz to możemy być pewni, że łożyska koła kwalifikują się do wymiany. W przypadku braku pewności zalecamy powtórzyć tą czynność kilka razy. Po kontroli opuszczamy samochód.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przechodzimy do sprawdzenia luzu w układzie kierowniczym. W tym celu ustawiamy koła do jazdy na wprost i zaczynamy poruszać kierownicą w obie strony. Najlepiej robić to poprzez otwarte okno. Dopuszczalne przesunięcie kierownicy w BMW E36 bez widocznego efektu na kołach to około 25mm. W przypadku większego ruchu po obwodzie należy sprawdzić drążki kierownicze, przekładnię kierowniczą i ewentualne luzy na łożyskach. Łapiemy za drążki i zaczynamy nimi silnie poruszać na boki. Przegub kulisty nie może mieć żadnych luzów.

Kolejnym punktem będzie sprawdzenie poziomu oleju w układzie wspomagania kierowniczego. Do wykonania prawidłowej kontroli nie są potrzebne żadne specjalne narzędzia. Jeżeli będą potrzebne ewentualne dolewki to należy zakupić olej przekładniowy zalecany przez BMW. Najlepiej udać się do autoryzowanej stacji BMW. Poziom oleju należy kontrolować co 10 000 kilometrów

Nie ma szczególnych wytycznych co do kontroli oleju. Możemy przeprowadzać pracę przy zimnym jak i ciepłym oleju. Nominalna temperatura oleju to 80 stopni. Jeżeli zdecydujemy się na sprawdzenie przy rozgrzanym oleju to wyłączamy silnik i odkręcamy korek zbiorniczka płynu. Wyjmujemy wskaźnik i wycieramy go za pomocą czystej szmatki. Wkładamy ponownie korek i nie przykręcamy go. Wyjmujemy i sprawdzamy czy poziom znajduje się pomiędzy dwoma oznaczeniami.

W razie potrzeby uzupełniamy zbiorniczek płynem dopuszczonym przez BMW. Jest to ATF o oznaczeniu Dexron lub Dexron II. Pamiętajmy, że dolewamy tylko świeżego oleju. Jakiekolwiek zanieczyszczenia wpływają na pracę przekładni. Pojemność całego układu wynosi 1.2L. Teraz uruchamiamy silnik i zaczynamy obracać kierownicą w obie strony do wykonania pełnych obrotów.

Efektem tego jest odpowietrzenie całego układu. Po tej operacji wyłączamy silnik i sprawdzamy poziom płynu. Jeżeli stan podniesie się o około 5mm to nie ma powodów do obaw. Na końcu sprawdzamy czy pierścień uszczelniający nie ma żadnych uszkodzeń. Zakręcamy korek i dokonujemy ponownej kontroli za kilka dni. Przy zawieszeniu przednim warto sprawdzić stan amortyzatorów.

W tym celu należy wykonać łatwy test. Przyciskamy narożnik auta kilka razy i obserwujemy, jaka będzie reakcja. Jeżeli samochód wraca szybko do swojej nominalnej pozycji to znak, że nasze amortyzatory nie wymagają jeszcze wymiany. Może zdarzyć się tak, że samochód powróci tylko w pewnym stopniu do odpowiedniego położenia. W takim wypadku sprawdzamy amortyzator czy nie widać na nim śladów wycieku.

Zobacz też: BMW seria 3 E36: przegląd układu zapłonowego

Takie zachowanie amortyzatora świadczy o jego zużyciu lub uszkodzeniu. Podczas wymiany należy wymieniać je parami. Dokładną sprawność amortyzatora można sprawdzić na stacji diagnostycznej. Decydując się na zakup zalecamy wybrać taki sam model, jaki był zamontowany wcześniej. Po wymianie zalecamy udać się na ustawienie geometrii zawieszenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

REKLAMA

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

REKLAMA