REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy Volkswagen Tiguan: systemy bezpieczeństwa

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jakub Tujaka
Volkswagen Tiguan Fot. Volkswagen
Volkswagen Tiguan Fot. Volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

Volkswagen Tiguan po faceliftingu to jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie aut nie tylko w swoim segmencie, ale i w całej gamie modelowej Volkswagena. Poniżej przedstawiamy opis systemów, które wspomagają kierowcę nowego Volkswagena Tiguana.

REKLAMA

System rozpoznawania zmęczenia kierowcy: System ten rejestruje spadek koncentracji kierującego pojazdem i przez 5 sekund ostrzega kierowcę sygnałem akustycznym i optycznym zaleceniem przerwania jazdy na wyświetlaczu komputera. Jeżeli w ciągu następnych 15 minut kierowca nie zrobi sobie przerwy, ostrzeżenie zostanie powtórzone. Jak stwierdzono, 25 procent wszystkich wypadków na autostradzie – szczególnie na długich i monotonnych odcinkach – spowodowane jest zmęczeniem kierowcy. A temu właśnie zapobiega montowany w Tiguanach system.

REKLAMA

Dynamic Light Assist plus diodowe światła dzienne: Nowością w Tiguanie są także maskowane stałe światła drogowe o nazwie Dynamic Light Assist. Manualna zmiana świateł drogowych na mijania i odwrotnie z Dynamic Light Assist nie jest konieczna. Zamiast tego przy prędkości powyżej 65 km/h światła drogowe włączają się automatycznie i pozostają aktywne przez cały czas. Funkcjonuje to na następującej zasadzie: na podstawie sygnałów z kamery wbudowanej za przednią szybą moduły świateł drogowych – w tym przypadku są to reflektory bi-ksenonowe (wraz z seryjnym doświetlaniem zakrętów i diodowymi światłami dziennymi) są przesłaniane indywidualnie tylko w tych miejscach, w których według systemu mogłoby dojść do oślepiania innych uczestników ruchu. W tym celu między reflektorem z żarnikiem ksenonowym DS3 (bezrtęciowym) a soczewką zamontowana jest przesłona. W połączeniu z odpowiednim bocznym pochyleniem samego modułu (jak w funkcji doświetlania zakrętów) oraz indywidualnym sterowaniem lewym i prawym reflektorem dodatkowa geometria przesłony pozwala zamaskować źródło światła. Wyeliminowane zostaje oślepianie nadjeżdżających z przeciwka lub jadących przed Tiguanem kierowców. Dzięki przedniej kamerze moduł sterowania doświetlaniem zakrętów rozpoznaje dokładną pozycję jadącego z przodu pojazdu i przy prędkości powyżej 60 km/h „przesuwa“ bez przesłaniania stożek światła na wysokość jego tylnego zderzaka lub z boku pojazdu poruszającego się przed Tiguanem.

Zobacz również: Pierwsza jazda: Nowy Volkswagen Tiguan

Light Assist: Dla Tiguanów z konwencjonalnymi reflektorami halogenowymi dostępna jest uproszczona wersja automatycznej regulacji świateł drogowych – Light Assist. W tym przypadku kamera, również na podstawie źródeł światła, rozpoznaje nadjeżdżające z przeciwka samochody, a system zmienia automatycznie światła z drogowych na mijania. Przy prędkości 60 km/h automatycznie aktywowane lub dezaktywowane są światła drogowe, co oznacza dla kierowców znaczny plus pod względem komfortu i bezpieczeństwa.

REKLAMA

Park Assist, generacja II: W przeciwieństwie do Park Assist pierwszej generacji, który pozwalał wyłącznie na parkowanie równolegle do osi drogi, najnowszy asystent parkowania umożliwia także parkowanie pod kątem prostym do jezdni. System można aktywować przyciskiem na konsoli środkowej przy prędkości maksymalnie 40 km/h. Kierowca wybiera kierunkowskazem stronę, po której chce zaparkować.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy Park Assist przy pomocy swoich 12 czujników ultradźwiękowych (4 z przodu, 4 z tyłu, 2 z prawej strony, 2 z lewej strony (zasięg 4,5 metra) znajdzie wystarczająco dużą lukę, można rozpocząć parkowanie: kierowca włącza wsteczny bieg i musi tylko dodawać gaz i hamować. Kierowaniem zajmuje się Volkswagen Tiguan. Kierowcy pomagają akustyczne sygnały i wskazówki wizualne na wyświetlaczu komputera. Przy parkowaniu Park Assist redukuje prędkość do 7 km/h. Kierowca odpowiedzialny jest tylko za hamowanie, ponieważ nowa funkcja hamowania przez Park Assist nie w każdym przypadku zapobiega uderzeniu w przeszkodę.

Cały system został zoptymalizowany w porównaniu z pierwszą generacją: Park Assist w ramach możliwości technicznych potrafi zaparkować w wyjątkowo małych lukach (długość samochodu plus
80 centymetrów, wcześniej – plus 140 centymetrów), na zakrętach, na krawężnikach oraz między drzewami czy innymi przeszkodami. Także przy opuszczaniu miejsca parkingowego Park Assist radzi sobie nawet wtedy, gdy jest bardzo ciasno. Jeżeli przed samochodem jest co najmniej 50 centymetrów wolnej przestrzeni, system pomoże kierowcy wyjechać z miejsca, gdzie zaparkował.

Lane Assist: System ułatwiający utrzymanie pasa ruchu Lane Assist samodzielnie zmienia kierunek jazdy, gdy stwierdzi, że samochód w sposób niezamierzony może opuścić pas ruchu. Jeżeli kierowca włączy kierunkowskaz, aby świadomie zmienić pas, Lane Assist przestaje działać. Do aktywacji systemu służy komputer pokładowy MFA Plus. Po uruchomieniu Lane Assist będzie włączał się automatycznie przy prędkości powyżej 65 km/h. Kamera umieszczona w stopce wewnętrznego lusterka rejestruje oznaczenia na jezdni. Nie odgrywa przy tym żadnej roli, czy są to linie ciągłe, czy przerywane. Ponadto Lane Assist działa także w nocy. Niestety, jest nieskuteczny, jeżeli na jezdni nie ma oznakowania.

Zobacz również: Nowy Golf w wersji cabrio

Aktywność Lane Assist sygnalizowana jest na tablicy rozdzielczej żółtym symbolem jezdni. Gdy tylko kamera namierzy odpowiednie oznakowanie poziome, symbol zmieni kolor na zielony. Teraz system jest w pełni aktywny. Gdy stwierdzi, że samochód opuszcza swój pas ruchu, skręci lekko koła w przeciwnym kierunku. Co ważne, skręt ten wykonywany jest bardzo delikatnie i płynnie. Kierowca może zawsze zaingerować w działanie Lane Assist. System nie reaguje, gdy kierowca przed przejechaniem linii oddzielającej pasy ruchu włączy kierunkowskaz.

Adaptacyjna regulacja zawieszenia DCC: Adaptacyjna regulacja zawieszenia DCC oferuje trzy programy: Normal, Sport i Comfort. Sport i Comfort włączane są przyciskiem z prawej strony dźwigni zmiany biegów. Adaptacyjna regulacja zawieszenia w sposób ciągły poprawia właściwości jezdne samochodu, ponieważ tłumienie jest stale dostosowywane do nawierzchni i sytuacji na drodze.

Zagłówki zoptymalizowane pod kątem bezpieczeństwa z regulacją w osi poziomej: W połączeniu z pakietem komfortowych siedzeń lub skórzaną tapicerką Vienna przednie zagłówki są regulowane nie tylko na wysokość, lecz także posiadają regulację poziomą. Zewnętrzną część tych nowych zagłówków można przesunąć do przodu, bliżej głowy, co w przypadku zderzenia zmniejsza ryzyko urazu odcinka szyjnego kręgosłupa.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
R.Kubica: Le Mans to wyścig, który powinien zostać zakazany. Ludzie nie śpią przez dwa dni próbując się zdrzemnąć na krzesełku. Jak spalić 12 tys. kalorii w jedną noc

Robert Kubica uważa, że zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans było jego celem odkąd wystąpił w nim pierwszy raz w 2021 r. "Dało mi to mnóstwo pozytywnych emocji, mimo że był to jeden z trudniejszych momentów w mojej karierze" - powiedział podczas briefingu w Warszawie. Podkreślił wyczerpujący charakter tego wyścigu, a brak snu był jednym z poważniejszych wyzwań.

Zmiana zasad rejestracji pojazdów w 2026 r. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

Sektor logistyczny pokazuje w I połowie 2025 r., że radzi sobie z globalnymi zakłóceniami (wojna handlowa USA-Chiny). Koszty wymiany handlowej będą jednak rosły

Widmo historycznego spadku wolumenu przeładunków i wzrost kosztów transportu to dwa dominujące efekty w logistyce, które wywołała wojna handlowa na linii Chiny-USA. Pomimo obniżenia globalnych prognoz dla PKB i handlu, operatorzy logistyczni wciąż radzą sobie zaskakująco dobrze, choć wśród europejskich ekspertów zarządzających łańcuchami dostaw panuje zgodność co do tego, że koszty wymiany handlowej będą rosły. Jednocześnie 70% z nich twierdzi, że na kolejne zakłócenia i nieoczekiwane zwroty akcji będzie w stanie odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni.

Większa elastyczność w wypowiadaniu umów OC [Projekt nowelizacji trafił do konsultacji]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany w OC.

REKLAMA

KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

REKLAMA