REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Silnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak pokonywać kałuże?

Przede wszystkim nie wjeżdżajmy w płynącą na całej szerokości jezdni wodę. Nawet niepozornie wyglądający strumień może zepchnąć samochód na pobocze.

W poszukiwaniu mocy - Tuning silnika

Na co warto wydać pieniądze, żeby poprawić osiągi naszego auta? Diabeł tkwi w szczegółach, o których warto wiedzieć tuningując silnik.

Odświeżony Opel Corsa

Obecnie oferowana Corsa to już czwarta generacja miejskiego Opla. Została ona wprowadzona do sprzedaży w 2006 roku. Producent przedstawił kilka zdjęć i danych auta po faceliftingu. Najnowsza odsłona Corsy pojawi się w salonach w 2011 roku.

Peugeot 206: wymiana wtryskiwacza paliwa w silniku 8 zaworowym

Wymiana wtryskiwacza paliwa nie należy do łatwych i bezproblemowych czynności. Zazwyczaj trudno nam ocenić, który wtryskiwacz kwalifikuje się do wymiany. W poradniku tym, podpowiemy jak samemu najłatwiej wymienić wtryskiwacz paliwa w silniku 8 zaworowym.

REKLAMA

Volkswagen Golf MK II: wymiana podstawy gaźnika

Uszkodzona podstawa gaźnika jest częstą usterką w silnikach 1.6. Wymiana nie jest trudna i sami możemy uporać się z usterką podstawy gaźnika w Volkswagenie Golf.

Doładowanie

Doładowanie to zasilenie silnika powietrzem o większej gęstości.

Głowica silnika

Zadaniem głowicy silnika jest zamkniecie przestrzeni, w której następuje spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej, a którą z drugiej strony zamyka denko tłoka.

Rozdzielaczowa (rotacyjna) pompa wtryskowa

W silnikach samochodowych, zasilanych wtryskowo, coraz częściej zamiast stosowanej od dziesiątków lat sekcyjnej pompy wtryskowej stosuje się doskonalszą i równocześnie tańszą w produkcji pompę rozdzielaczowi, zwaną także rotacyjną.

REKLAMA

Blok silnika

Blok, inaczej zwany kadłubem silnika, jest największym i najcięższym z jego wszystkich elementów, wiążącym wszystkie jego podzespoły.

Mechaniczne pompy wtryskowe: pompa sekcyjna

Sekcyjna pompa wtryskowa jest zespołem kilku pomp wtryskowych, mieszczących się we wspólnej obudowie.

Technologia Fiata nagrodzona w USA


Technologia MultiAir opracowana przez Fiat Powertrain Technologies (FPT) zdobywa nagrody za oceanem. Amerykańskie czasopismo „Popular Science" nominowało technologię MultiAir do nagrody „Najlepsza z nowości" 2010 („Best of What's New" 2010).

Turbina - bezpiecznie i z głową


Wiele osób tuningujących swoje auta, tuning mechaniczny zaczyna od ożywienia swojego silnika. Czy do każdego silnika można zamontować turbinę? Czy sama sprężarka zapewni trwałość i bezpieczeństwo dla naszego silnika?

Nissan Primera P11.144 (po faceliftingu) z silnikiem 2.0 (SR20DE): wymiana filtra oleju i oleju silnikowego

Wymiana filtra wraz z olejem to jedna z wielu rzeczy, jaka nie sprawi nam problemu. Przy obecnej świadomości ekologicznej już coraz rzadziej stosowana, ze względu na brak możliwości utylizacji przepracowanego oleju, który jest toksyczny i może dodatkowo w kontakcie ze skórą być rakotwórczy. Jednak, gdy zajdzie taka potrzeba, dzięki temu artykułowi będziemy w stanie takiej wymiany dokonać samodzielnie.

Nissan Primera P11.144 (po faceliftingu) z silnikiem 2.0 (SR20DE): wymiana świec zapłonowych

Mając na uwadze zalecenia producenta, co do wymiany typowych części eksploatacyjnych przy określonym przebiegu, naszej uwadze oprócz filtrów nie może umknąć tak oczywista rzecz jak świece zapłonowe.

BMW 5 E39 czy Mercedes-Benz E-klasse W210?

Bezpośrednie starcie konkurentów wagi ciężkiej – BMW E39 staje naprzeciwko Mercedesa E-klasse.

Jak wybrać silnik elektryczny?

Kiedy paliwo staje się co raz droższe i coraz częściej słyszymy o szkodliwym wpływie silników spalinowych na środowisko naturalne, być może warto pomyśleć o przebudowie swojego samochodu na elektryczny lub zakupie nowego, wyposażonego w elektryczny napęd. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni silnik.

Jak tymczasowo naprawić nieszczelność w układzie wydechowym?

Nieszczelność w układzie wydechowym może przysporzyć wielu problemów tym bardziej, że zazwyczaj pojawia się nieoczekiwanie. Przekroczenie limitu głośności na drodze publicznej może poskutkować mandatem, więc podpowiadamy, jak tymczasowo poradzić sobie z tym problemem.

Jak opróżnić zbiornik paliwa?

W zbiorniku paliwa niekiedy może zgromadzić się woda, która w większej ilości może zagrażać pracy silnika i powodować korodowanie baku. Może nam się też zdarzyć, że zatankujemy niewłaściwe paliwo, dlatego podpowiadamy, jak opróżnić zbiornik.

Jak działa szczotkowy silnik elektryczny?

Silniki elektryczne stają się popularne i modne jako wyposażenie nowoczesnych samochodów. Są one z pewnością bardziej niezawodne od silników spalinowych, mają też wyższą sprawność i lepsze osiągi. Podpowiadamy więc, jak działają.

Jak działa bezszczotkowy silnik elektryczny?

Silniki elektryczne stają się coraz bardziej popularne, a naukowcy pracują nad efektywnym sposobem zasilania ich na co dzień w samochodach. Konstrukcja samego silnika również ewoluowała i usunięto z niego awaryjne szczotki. Podpowiadamy, jak działa silnik bezszczotkowy.

Jak diagnozować niepokojące dźwięki silnika?

Gdy nasz silnik zaczyna wydawać dźwięki, których nie słyszeliśmy wcześniej, może to oznaczać początek poważnej usterki. Podpowiadamy, jak wstępnie zdiagnozować uszkodzenie.

Czym grozi woda w paliwie?

Niektórzy twierdzą, że woda w paliwie nie stanowi zagrożenia dla samochodu. Może się ona tam dostać np. wtedy, jeśli tankujemy na mało zaufanej stacji benzynowej. Niestety jest ona zagrożeniem dla auta a my podpowiadamy jakim dokładnie.

Seat wzbogacił ofertę silników

Firma Seat wprowadziła do swojej oferty kilka jednostek napędowych z rodziny TSI oraz TDI z technologią Common Rail.

Jak często sprawdzać poziom oleju?

Nawet nowe samochody wymagają tego, by od czasu do czasu zajrzeć pod ich maskę. Poniżej przybliżymy jak często sprawdzać poziom oleju w silniku.

Czy warto czyścić filtr powietrza silnikowego?

Tak, ale kierowcy powinni pamiętać, że oczyszczony filtr nie odbuduje pełnej, pierwotnej wydajności filtracji.

Porsche Cayman R zadebiutuje Los Angeles

Podczas wystawy motoryzacyjnej w Los Angeles będzie miała miejsce światowa premiera Porsche Cayman R. Auto trafi do sprzedaży w lutym 2011 roku.

Mitsubishi Lancer 1.6: czyszczenie silniczka wolnych obrotów

W poradniku tym przedstawimy, jak wyczyścić trzpień i tryby w silniczku wolnych obrotów. Opis ten sprawdza się również w innych modelach z silnikiem o oznaczeniu 4G92.

Mitsubishi: wymiana palca rozdzielacza i kopułki w silniku 1.3

Niniejszy opis wymiany palca rozdzielacza i kopułki ta dotyczy wszystkich modeli Mitsubishi z silnikiem o pojemności 1,3 litra o oznaczeniu 4G13. Jeżeli wcześniejsze czyszczenie kopułki i palca rozdzielacza nie przyniosły efektów, została nam tylko wymiana tych elementów.

Ford Ka – Ka jak kobieta

Do testu tego samochodu podchodziłem z sentymentem. Pierwsza wersja modelu Ka (we wściekle żółtym kolorze) to auto, w którym straciłem motoryzacyjne dziewictwo.

KIA Venga - K(illed) I(n) A(ction)


Jeszcze 4 lata temu jazda samochodami marki KIA była równie pociągająca jak kanałowe leczenie zęba wykonywane bez znieczulenia przez ślepego dentystę. W obydwu wypadkach kończyłeś jako znerwicowany gość agresywnie reagujący na widok fotela z zagłówkiem, „bzyczący” dźwięk silnika oraz słowa „Będzie pan zadowolony z naszych usług”.

Mazda MX-5 samczym okiem


O tym aucie marzyłem od dawna. W zeszłym roku przymierzałem się nawet do kupna małego roadstera Mazdy, oferowanego wtedy za niespełna 90000 zł. Miłość do Alfy Romeo była jednak silniejsza. Teraz, po jazdach testowych MX-5 wiem, że podjęta przeze mnie decyzja była słuszna. Wiem też, że obok Alfy, bardzo chętnie zobaczyłbym na swoim parkingu małą Mazdę.

Ford Fiesta Econetic – jazda Eko(nie)logiczna


Zapanowała moda na ekologię. W związku z tym ważniejsze od tego jak auto jeździ i jak wygląda stało się to jak bardzo jest przyjazne środowisku. Ford Fiesta Econetic jest najlepszym przykładem triumfu marketingowych sloganów nad zdrowym rozsądkiem.

A MiTo się podoba


Na samym wstępie przyznam się, że jestem zakochany w Alfa Romeo. Posiadałem już trzy samochody tej marki (kolejno 147, 156, MiTo – wszystkie czerwone i wszystkie z silnikami benzynowymi gwarantującymi przyjemność z jazdy), a na wiosnę planuję zakup nowej Giulietty. Dlatego mój test małej Alfy może być nie do końca wiarygodny - będzie obarczony miłosnym szaleństwem.

Honda Civic LSi: wymiana pierścienia uszczelniającego aparat zapłonowy

Jeśli pod aparatem zapłonowym zauważymy mokre plamy na wtyczkach i innych elementach, konieczna jest wymiana uszczelniacza. Większy wyciek zabrudzi olejem nawet obudowę sprzęgła.

Honda Accord: czyszczenie przepustnicy i EGR


Wyczyszczenie EGR i przepustnicy może diametralnie zmienić nasz samochód. Okaże się, że obroty przestały falować, a nasz samochód ma lepsze przyspieszenie.

Nissan Almera N15 1.4 i 1.6: wymiana uszczelki pokrywy zaworowej

Ubytki stanu oleju mogą wynikać z bardziej prozaicznych dysfunkcji niż zużycie pierścieni tłokowych czy uszczelniaczy zaworowych. Warto dokładnie obejrzeć nasz silnik i zlokalizować prawdziwą przyczynę strat oleju, zanim podejmiemy pochopną decyzję o remoncie silnika.

Ekologia na niby

Ostatnio zapanowała moda na samochody elektryczne. Miejmy jednak nadzieję, że jak każda moda, również i ta minie lub ewoluuje w coś bardziej praktycznego.

Mazdy 2 Facelifting

Nowa Mazda2 to ewolucja dynamicznego charakteru pierwszej wersji. Wciąż dostępna jest jako auto trzy- i pięciodrzwiowe, a nowy przód sprawia, że bardziej pasuje do obecnej gamy modelowej producenta.

Ford Escort MK5: wymiana hydropopychaczy zaworowych

Wymianę szklanek przeprowadzimy w Fordzie Escorcie Mk5 w silniku 8 zaworowym.

Ford Escort: wymiana uszczelki zaworów w silniku 1.6


Wymianę uszczelki zaworów przeprowadzimy na przykładzie silnika 1.6. Sposób ten można wykorzystać również w innych modelach Forda z silnikiem 1.6

Jakie są najczęstsze usterki silnika?

Nieprawdą jest, że naprawa silnika jest kosztowna wyłącznie dla posiadaczy starych samochodów. W tych nowoczesnych, zastosowano tak zaawansowane technologie, że ich wymiana lub remont również będzie wymagał głębszego sięgnięcia do portfela.

Dlaczego pasek klinowy piszczy?

Pierwsze niepokojące dźwięki uwagę nawet niedoświadczonych kierowców zwracają ku paskowi klinowemu. Słusznie, choć przyczynę piszczenia zdiagnozować już zdecydowanie trudniej.

Jak czytać informację na opakowaniu oleju samochodowego?

Kupując olej, z tzw. przyzwyczajenia, rzadko, kiedy zwracamy uwagę na specyfikację zawarte na jego opakowaniu. Problem pojawia się, gdy sięgamy po nowy produkt.

Dlaczego olej podczas wymiany jest czarny?

Zauważy to nie tylko wytrawne oko mechanika, ale również kierowca, który wymienia olej samodzielnie. Na szczęście nie ma mowy o dodatkowych kosztach.

Co oznacza rosnąca ilość oleju?

Niepokojące dla kierowcy powinno być podniesienie się poziomu oleju o ok. 1 cm. Przyczyną może być przedostawanie się do oleju paliwa.

Opel Tigra czy Ford Puma?

W wadze ciężkiej walczyły ze sobą Opel Calibra i Ford Probe. W wadze lekkiej pojedynek stoczą Ford Puma i Opel Tigra. Gong, zapraszamy na walkę!

Co jest przyczyną brunatnego osadu na korku wlewu oleju?

Korek wlewu oblepiony brunatną mazią wcale nie musi oznaczać, że "puściła" uszczelka pod głowicą. Szczególnie, gdy problem pojawia się jesienią lub zimą.

Co może być przyczyną awarii pompy wodnej?

Jest wiele czynników zewnętrznych, które mogą spowodować awarię pompy i trzeba je wziąć pod uwagę, aby upewnić się, że sama pompa jest zainstalowana właściwie i że układ, w którym pracuje, jest poprawnie złożony.

Jak zamontować LPG i nie zniszczyć samochodu?

Dla niektórych kierowców montaż instalacji gazowej to ciągle powód do wstydu, a inni szukając sposobu na obniżenie kosztów eksploatacji decydują się na jej montaż. Podpowiadamy jak prawidłowo zamontować instalację LPG w swoim aucie.

Jak regulować napięcie paska w silnikach Opla?

Wszystko zaczyna się od niepokojących odgłosów, następnie w razie braku reakcji przypora pęka i pasek traci swoje napięcie.

REKLAMA