Jak dobrać olej do norm producenta samochodu?
REKLAMA
REKLAMA
Producenci aut określają własne normy jakości olejów, które często są bardziej rygorystyczne i specyficzne niż normy ogólne. Oznacza, to ni mniej, ni więcej, że olej przeznaczony dla posiadaczy forda nie będzie wskazany dla właścicieli toyoty.
Na szczęście sytuacja nie jest beznadziejna, a wielkie koncerny pomyślały i o tych mniej zafascynowanych motoryzacją użytkownikach aut. Wystarczy sięgnąć po książkę obsługi pojazdu. Tam znajdziemy wszelkie wymagania olejowe naszego samochodu, a na butelkach olejów różnych marek będą wypisane wszelkie normy producentów, jakie spełnia dany olej.
REKLAMA
Zobacz również: Jak wymienić olej układu wspomagania w Mercedesie W 210?
Jak czytać inne informację na opakowaniu oleju samochodowego?
10W40 – w ten sposób producenci określają klasę lepkości. Opisuje ona płynność oleju w zależności od pory roku (zima - W, od 0-20; lato od 20-60)
ACEA A3-B4 – z tego kodu dowiemy się, którą klasę jakości posiada olej wg ACEA. Technologiczne zaawansowanie oleju dla silników benzynowych mieści się w ramach A1-A5, dla diesli od B1 do B5.
Zobacz również: Czy warto tankować lepsze paliwo?
API SL/CF – liczby mówią nam dokładnie to samo, co w przypadku wcześniejszego kodu, z tym, że twórcą klasyfikacji są Amerykanie.
3979DEO1 28.08.09 – to jedna z najistotniejszych informacji dla klienta – data produkcji. Pamiętajmy, że olej wyprodukowany więcej niż 12 miesięcy temu nie jest pełnowartościowym produktem.
Uwaga! Kody, dopuszczenia czy aprobaty mogą różnić się w zależności od producenta oleju.
Zobacz też: Jaki olej silnikowy wybrać zimą?
REKLAMA
REKLAMA