REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozdzielaczowa (rotacyjna) pompa wtryskowa

REKLAMA

W silnikach samochodowych, zasilanych wtryskowo, coraz częściej zamiast stosowanej od dziesiątków lat sekcyjnej pompy wtryskowej stosuje się doskonalszą i równocześnie tańszą w produkcji pompę rozdzielaczowi, zwaną także rotacyjną.

W silnikach samochodowych, zasilanych wtryskowo, coraz częściej zamiast stosowanej od dziesiątków lat sekcyjnej pompy wtryskowej stosuje się doskonalszą i równocześnie tańszą w produkcji pompę rozdzielaczowi, zwaną także rotacyjną.

REKLAMA

REKLAMA

W pompie rozdzielaczowej znajdują się dwie sekcje: pompa zasilająca, wytwarzająca wstępne ciśnienie oraz wirnik z prostopadłym do jego osi przelotowym cylindrem z dwoma tłoczkami, które są rozpychane (wypychane z wirnika) paliwem, dostarczanym przez pompę zasilającą. Zewnętrzne końce tłoczków opierają się o pierścieniową krzywkę, dzięki której uzyskuje się ich pożądany skok, a tym samym – właściwą dawkę paliwa.

Podczas wykonywania obrotu przez wirnik pompy, po połączeniu się cylinderka z przewodem zasilającym w paliwo, następuje rozsunięcie się tłoczków. Dalszy obrót wirnika zamyka przewód zasilający. Gdy tłoczki napotkają na garby wspomnianej wcześniej pierścieniowej krzywki, są przez nie wtłaczane do wnętrza wirnika, dzięki czemu w ich cylinderku powstaje wysokie ciśnienie, niezbędne do otwarcia wtryskiwaczy. Paliwo pod ciśnieniem trafia do przewodu wysokociśnieniowego wewnątrz wirnika. W obudowie wirnika znajdują się otwory, połączone z przewodami wtryskowymi. Podczas obrotu wirnika wylot przewodu wysokociśnieniowego natrafia na te otwory i kieruje w nie znajdujące się pod ciśnieniem paliwo. W ten sposób następuje dystrybucja paliwa i trafia ono w odpowiednim momencie do właściwego wtryskiwacza.

Dawkowanie paliwa w takiej pompie jest bardzo proste i sprowadza się do odpowiedniego dławienia dopływu paliwa z pompy zasilającej do cylinderka z tłoczkami. Im mniej paliwa do nich dotrze, tym wolniej będą one rozpychane, a tym samym tym rzadziej paliwo będzie trafiało do wtryskiwaczy.

REKLAMA

Wadą pompy rozdzielaczowej jest kończenie tłoczenia paliwa przez tłoczki, gdy ich prędkość zmniejsza się dom zera. Może to prowadzić do podciekania („lania”) rozpylaczy we wtryskiwaczach. Pompa rozdzielaczowa, z uwagi na konieczność pracy jej elementów z jak najmniejszymi luzami, wymaga niezwykle starannie, a więc kilkustopniowo przefiltrowanego paliwa. Najmniejsze zanieczyszczenia mogą spowodować zatarcie się wirnika, a tym samym zniszczenie pompy. Ponadto w pompach takich trudno jest uzyskać rozruchową dawkę paliwa, większą wielokrotnie, niż podczas normalnej pracy silnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaletą pompy rozdzielaczowej jest jednakowa dawka paliwa, dostarczana do poszczególnych cylindrów, ponieważ wywarza ją zawsze ta sama sekcja. Pompy rozdzielaczowe nie wymagają stosowania żadnych korektorów hydraulicznych, niezbędnych w pompach sekcyjnych.

Zobacz też: Układ wtryskowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA