REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

BMW 5 E39 czy Mercedes-Benz E-klasse W210?

Konrad Bagiński
BMW seria 5 (E39)
BMW seria 5 (E39)

REKLAMA

REKLAMA

Bezpośrednie starcie konkurentów wagi ciężkiej – BMW E39 staje naprzeciwko Mercedesa E-klasse.

O skali tej rywalizacji świadczy okres produkcji, prawie identyczny w przypadku obu samochodów. Produkowano je od 1995 roku, przy czym produkcja Mercedesa zakończyła się w 2002, a BMW w 2003 roku. To dwa tylnonapędowe auta zbudowane do bezpośredniej konfrontacji. Które wybrać?

REKLAMA

Styl - nieco pancerny

Jeśli kierować się względami estetycznymi to na pierwszy rzut oka lepiej prezentuje się auto z Bawarii. Wygląda nieco lżej, niż Mercedes, bardziej sportowo. Oczywiście nie dla wszystkich będzie to wyznacznik dobrego wyglądu – wielu nabywców Mercedesa E-klasse ceni jego wyważony, spokojny wygląd (choć jak na Merca i tak jest dość ekstrawagancki). Nie ulega jednak wątpliwości, że Niemcy to nie Włosi i robienie ładnych samochodów idzie im opornie. I w Mercedesie, i w BMW trudno rzucać się w oczy.

Jak z komfortem?

Może pomyśleć o wygodzie? Tu również trudno wyłonić faworyta. Wnętrze BMW jest przede wszystkim ergonomiczne. Trudno odmówić mu komfortu, ale jest dość ciasne – otula kierowcę jak sportowy bolid i nie znajdziecie tu hektarów wolnej powierzchni. W Mercedesie jest dużo przestronniej, na tylnej kanapie można się rozsiąść jak w salonie a i z przodu wygodnie może podróżować nawet osoba o ponadprzeciętnych gabarytach. Oba auta prezentują dobrą jakość wykonania i materiałów, ale Mercedes wydaje się wygodniejszy. Nokautuje też swego niemieckiego kuzyna pod względem pojemności bagażnika. Zmieści się do niego aż 520 litrów bagażu w wersji sedan i 600 litrów w kombi. Do sedana BMW wejdzie zaledwie 460 l a do kombi 410 litrów (tak, to nie pomyłka!).

Jazda po niemiecku

A którym z niemieckich konkurentów lepiej się jeździ? Werdykt znów zależy od gustu kierowcy. E-klasa jeździ bardziej dostojnie, nie jest demonem przyspieszeń, ale pozwala na szybkie połykanie kilometrów autostrady. BMW jak zwykle stawia na sportowe doznania. Praktycznie w każdej wersji silnikowej kierowca ma do dyspozycji sporo mocy i momentu obrotowego. Emocje za kierownicą sporo jednak kosztują – bawarskie maszyny wkręcone na wysokie obroty palą sporo. Podsumowując – BMW pojedziesz szybciej, Mercedesem bardziej dostojnie.

Zobacz również: Opinie kierowców o BMW serii 5

Oba auta oferują naprawdę duży wybór silników. BMW 10 benzynowych, 6 diesli, Mercedes aż 16 benzynowych i 10 diesli. Każdy znajdzie motor, który będzie odpowiadał jego potrzebom i temperamentowi. W zasadzie wszystkie silniki obu marek są trwałe, solidne i niezawodne. Oba auta niełatwo ulegają awariom, jednak koszt ich posiadania może być spory. Mimo tego, że na rynku jest sporo niezbyt drogich części zamiennych, serwis może pochłonąć kilka tysięcy rocznie. Mercedesy z początku produkcji mogą rdzewieć – firma próbowała oszczędzać na zabezpieczeniu antykorozyjnym cienkiej blachy. BMW ma czułe na dziury zawieszenie – aluminiowe wahacze z aluminiowo-gumowymi sworzniami bardzo szybko niszczą się na polskich drogach (a to dość drogi element).

Co wybrać?

Aby nie wydawać zbyt dużo, należy przyłożyć się do dokładnego sprawdzenia auta, które zamierzamy kupić. BMW i Mercedesy uchodzą za auta wyjątkowo trwałe i niestety wielu użytkowników nie przykłada się do robienia regularnych przeglądów. A to błąd, który później sporo kosztuje. Auta cieszyły się sporym popytem, więc należy też uważać na egzemplarze z bujną przeszłością – powypadkowe, zajeżdżone i kradzione. Jeśli auto, które chcesz kupić było odpowiednio serwisowane i nie miało przygód – kup je, na pewno jeszcze długo Ci posłuży. A czy wybrać BMW, czy Mercedesa...

Zobacz również: Opinie kierowców o Mercedesie klasy E

REKLAMA

Jeśli potrzebujesz dużo miejsca, sporo komfortu, a temperament podpowiada, że nie musisz spod świateł startować pierwszy – weź Mercedesa. Jeśli lubisz wbić gaz w podłogę i chcesz, by auto błyskawicznie na to zareagowało a przy tym nie potrzebujesz hektarów wnętrza – wybierz BMW.

Oba auta kosztują podobnie, ich ceny zaczynają się od 6-7 tysięcy za egzemplarze w nie najlepszym stanie, przez 10-15 tys. za auta z początków produkcji aż do 60-70 tysięcy za wypasione sztuki z roku 2003.

Mercedes E-klasse W210
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    Mosiężna skrobaczka do szyb. Fiński wynalazek rzeczywiście nie rysuje szyb?

    Mosiężna skrobaczka do szyb to hit ostatnich lat w Polsce. Powód? Ponoć nie ma możliwości, aby porysowała szybę w samochodzie. Ile jest w tym prawdy? I czym tak właściwie jest fińska skrobaczka? Sprawdziłem to.

    REKLAMA

    Samochody autonomiczne. Kiedy pojawią się na drogach? Częściowo są już dziś

    W XXI wieku przemysł motoryzacyjny ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek. Zmiany te napędzają wymogi prawne, wyścigi producentów, ale też wymogi klientów. A to prowadzi do jednego wniosku. Innowacje stopniowo wprowadzają wizję aut autonomicznych do naszego codziennego życia.

    Typy ładowarek samochodowych. Moc ważniejsza od liczby punktów! Przynajmniej dla ciężarówek

    Elektryfikacja oznacza konieczność rozbudowy sieci stacji ładowania. Dziś jednak coraz jaśniejsze staje się to, że do tej pory Europa szła w złym kierunku. Bo na mapie nie liczy się wcale ilość punktów, a oferowania przez nie moc.

    Kto musi odśnieżać drogi? Czasami to obowiązek... kierowcy. Inaczej zapłaci odszkodowanie

    Kierowcy też muszą odśnieżać drogi. Co prawda nie publiczne, ale mimo wszystko obowiązek taki mają. I warto o nim pamiętać. Zwłaszcza że w razie jego zaniedbania, mandat dochodzący do 1500 zł to naprawdę najmniejszy z problemów.

    Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

    Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

    REKLAMA

    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    REKLAMA