REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Chłodnica

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Toyota Corolla E10: sprawdzenie układu chłodzenia

Sprawny układ chłodzenia jest bardzo ważny. Wszelkie niedociągnięcia mogą skutkować poważną awarią podczas jazdy. Oto kilka rad, jak dobrze go sprawdzić.

Nissan Primera P10/P11: wymiana płynu chłodniczego

Regularna wymiana płynu chłodniczego pozwala zachować układ chłodniczy w dobrej kondycji. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany w Nissanie Primera P10/P11.

Przegrzewanie się silnika samochodowego w czasie upałów: jak temu zapobiec?

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że samochód należy przygotować do sezonu zimowego. Tymczasem nasze auta wymagają także przygotowania do jazdy i eksploatacji podczas nadchodzących upałów. Jak zapobiec przegrzewaniu się silnika podczas upałów?

Jak postępować podczas upałów w przypadku awarii układu chłodzenia silnika?

Każda bez wyjątku awaria układu chłodzenia silnika może mieć dla niego nieobliczalne skutki, o ile w porę nie zostanie zauważona przez kierowcę. Dlatego, zwłaszcza w czasie upałów, trzeba podczas jazdy co kilka minut spoglądać na wskaźnik temperatury cieczy chłodzącej i lampkę ostrzegawczą.

REKLAMA

Mazda 323 IV: wymiana płynu chłodzącego

Większość kierowców zapomina o wymianie płynu chłodzącego. W poradniku tym pokażemy jak sprawdzić stan płynu chłodniczego i dokonać jego wymiany w Mazdzie 323 IV.

Intercooler

Intercooler to po przetłumaczeniu z angielskiego chłodnica pośrednia w silnikach z doładowaniem.

Jak uzupełnić płyn w układzie chłodzenia po jego wygotowaniu?

Zdarza się czasem, zwłaszcza w upalne dni podczas przymusowego postoju w korkach ulicznych, że temperatura płynu chłodzącego silnik wzrośnie powyżej temperatury wrzenia i zacznie się on gotować, jednocześnie tryskając z odpowietrznika chłodnicy.

Jak usunąć kamień kotłowy z układu chłodzenia silnika?

Kiedy układy chłodzenia silników spalinowych napełniano najczęściej zwykłą wodą z wodociągów lub przydrożnych studni, ogromnym problemem było gromadzenie się kamienia kotłowego w kanałach chłodzących silnika i w chłodnicy.

REKLAMA

Alfa Romeo 156: wymiana chłodnicy. Poradnik

Cieknąca chłodnica wymaga natychmiastowej naprawy. W poradniku tym pokażemy jak szybko i sprawnie wymienić chłodnicę wody w Alfa Romeo 156 1.8 TS.

Fiat Seicento: naprawa silnika wentylatora chłodnicy. Poradnik


Uszkodzony silnik wentylatora to dosyć częsta usterka w Fiacie Seicento. W poradniku tym pokażemy jak go sprawnie naprawić.

Fiat Seicento: wymiana wiatraka chłodnicy. Poradnik


Wymiana wiatraka chłodnicy nie jest problematyczna. Celem tego poradnika jest zaprezentowanie najszybszej i najłatwiejszej metody na demontaż i montaż wiatraka chłodnicy.

Fiat Punto MK1: wymiana chłodnicy. Opis krok po kroku


Ubytek płynu chłodniczego, plamy pod samochodem - te objawy mogą świadczyć o konieczności wymiany chłodnicy. W poradniku tym przedstawimy sposób na wykonanie takiej naprawy w Punto MK1.

Fiat Palio: wymiana zbiorniczka płynu chłodniczego – opis krok po kroku


Wymiana zbiornika płynu chłodzącego nie jest bardzo skomplikowana. W poradniku tym przedstawimy jak sprawnie i szybko wymienić uszkodzony zbiorniczek na płyn chłodzący.

Fiat Uno: jak odpowietrzyć nagrzewnicę?


Dosyć często podczas przyspieszania pojawia się bulgot wydobywający się z nagrzewnicy - najprawdopodobniej jest zapowietrzona. Można to naprawić w bardzo łatwy sposób.

Daewoo Lanos 1.6: wymiana termostatu


Wymiana termostatu jest jedną z szybszych wymian, które możemy wykonać we własnym zakresie. Poniżej znajduje się opis krok po kroku, jak wymienić termostat w Lanosie.

Toyota Avensis I: wymiana termostatu w silniku 1.6 i 1.8


W tym poradniku przeprowadzimy wymianę termostatu w Toyocie Avensis I 1.6. Opis sprawdza się również w silniku 1.8. Kody silników to 4A-FE oraz 7A-FE.

Audi A3 8L 1.6 AKL: wymiana termostatu - poradnik


W poradniku tym przeprowadzimy wymianę termostatu w Audi A3. Jest to kolejna czynność, którą możemy wykonać we własnym zakresie. Wymianę termostatu przeprowadzimy na przykładzie Audi A3 8L 1.6 AKL.

Układ chłodzenia

Układ chłodzenia silnika jest odpowiedzialny za utrzymanie temperatury na właściwym poziomie we wszystkich jego częściach.

Audi A3 8L 1.8 AGN: wymiana chłodnicy - poradnik

Wymiana chłodnicy w Audi A3 8L z silnikiem 1.8 AGN, nie jest trudna, ale przebiegnie sprawniej, jeśli zapewnimy sobie pomoc drugiej osoby.

Audi A3 8L: problem z bezpiecznikiem wentylatora chłodnicy


Przegrzanie się lub wypalenie się podstawki pod bezpiecznik wentylatora chłodnica może być dużym problemem. W poradniku tym pokażemy, jak samemu poradzić sobie z tym problemem.

Volkswagen Passat B5 FL: wymiana chłodnicy - poradnik

Wbrew pozorom, wymiana chłodnicy w Passacie B5 nie jest trudna, poniżej znajduje się opis krok po kroku jak wymienić taką chłodnicę.

Skoda Octavia I: wymiana intercoolera

W poradniku tym pokażemy, jak samodzielnie wymienić intercooler w Skodzie Octavii I.

W kabinie nie grzeje, czy to na pewno termostat?

Winą za nieprawidłowe działanie układu chłodzenia obarczany jest najczęściej termostat sterujący obiegiem płynu chłodniczego. A może przyczyna jest inna?

Jaki wybrać płyn do chłodnicy?


Płyn do chłodnicy starzeje się tak jak każdy inny. Dlatego trzeba pamiętać o regularnej jego wymianie.

Dlaczego nie warto dopuszczać do przegrzania silnika?

Płyn chłodniczy znajduje się pod dużym ciśnieniem, dlatego niewielka nieszczelność układu chłodzenia grozi jego szybką utratą i poważnymi konsekwencjami, jak deformacja głowicy czy urwanie wałków rozrządu.

Czy warto czyścić chłodnicę powietrza?

Czyszczenie chłodnicy powietrza może być brane pod uwagę, jeżeli jedynym problemem jest zebranie się oleju w chłodnicy. Niestety, w praktyce jednak przepłukiwanie jest bardzo skomplikowane.

Na co zwrócić uwagę podczas instalacji nowej chłodnicy powietrza?

Powodów uszkodzenia chłodnicy powietrza może być wiele. Montaż nowej rozpoczynamy od sprawdzenia obiegu powietrza pomiędzy turbosprężarką i chłodnicą.

Dlaczego konieczne jest sprawdzenie chłodnicy powietrza po uszkodzeniu turbosprężarki?

Niewiele osób wie, że w niektórych silnikach po wymianie turbosprężarki, w chłodnicy powietrza może zebrać się pewna ilość oleju, która po zamontowaniu nowej sprężarki trafi do komory spalania. Skutki mogą być opłakane.

Czy warto mieszać płyny chłodzące różnych marek?

Generalnie tak, jednak każdy taki eksperyment nie daje nam gwarancji, że własności eksploatacyjne mieszaniny będą właściwe.

Volkswagen Golf MK II: wymiana termostatu


W poradniku tym, pokażemy jak samodzielnie wymienić termostat w Golfie drugiej generacji. Cały proces nie jest skomplikowany, jednak będziemy potrzebować trochę wolnego czasu.

Chłodnica

Każdy silnik spalinowy wytwarza ciepło, które należy jak najszybciej odprowadzić do atmosfery. Do tego celu służy chłodnica.

Czy kupować tylko oryginalne części?

Części oryginalne mają wysokie ceny na tle zamienników. Jakie korzyści niesie kupowanie oryginalnych podzespołów do samochodu?

Ford Escort: wymiana termostatu


Wymiana termostatu należy do jednej z szybkich i łatwych napraw, które możemy wykonać sami. W poradniku tym dowiesz się, jak wymienić termostat w Fordzie Escorcie.

Opel Omega B: czyszczenie nagrzewnicy

Czyszczenie nagrzewnicy, zazwyczaj łączy się z jej demontażem. My jednak przeprowadzimy proces jej czyszczenia bez demontażu z samochodu.

Co może być przyczyną awarii pompy wodnej?

Jest wiele czynników zewnętrznych, które mogą spowodować awarię pompy i trzeba je wziąć pod uwagę, aby upewnić się, że sama pompa jest zainstalowana właściwie i że układ, w którym pracuje, jest poprawnie złożony.

Wysokie spalanie? A może to termostat?


Gdy jednostka napędowa rozgrzewa się zbyt długo, zużywa większe ilości paliwa. Zbyt długie nagrzewanie się silnika, może być spowodowane uszkodzeniem termostatu.

Czy zmieniać olej na zimę?

Wymiana olej na zimę nie jest konieczna, ale warto pamiętać, że przy niskich temperaturach olej w silniku gęstnieje. Powoduje to wolniejsze jego rozprowadzanie. Aby wydłużyć żywotność silnika po uruchomieniu poczekaj, aż temperatura podniesie się - olej rozrzedzi się i odzyska swoje właściwości.

Jak walczyć z upałem w samochodzie bez klimatyzacji?

Klimatyzacja samochodowa zdecydowanie uprzyjemnia jazdę w gorące dni. Co robić, gdy jesteśmy właścicielami auta bez takiego udogodnienia?

Opel Vectra 2.5 V6: wymiana termostatu

Uszkodzenie termostatu może doprowadzić do przegrzania silnika. Gdy termostat jest niesprawny, może nie załączać głównego obwodu chłodzącego w jednostce napędowej. Oto jak wymienić termostat w Oplu Vectrze 2,5 V6.

Opel Vectra 2,5 V6: wymiana termostatu

Uszkodzenie termostatu może doprowadzić do przegrzania silnika, a co za tym idzie do jego poważnego remontu. Koszta takiej naprawy mogą w dużym stopniu przekroczyć wartość silnika w naszym Oplu.

Honda Civic V gen 1,6 V-tec: wymiana termostatu

Aby uniknąć awarii i przegrzania silnika w naszej Hondzie Civic warto co kilkadziesiąt tysięcy kilometrów wymienić termostat układu chłodzenia. Poniżej kilka wskazówek, jak wymienić termostat w Civicu 1,6 we własnym zakresie.

Jak wyczyścić nagrzewnicę w Oplu Omega B?

Po wymianie płynu chłodzącego w Omedze często dochodzi do awarii nagrzewnicy.

Audi A6: wymiana czujnika temperatury płynu chłodzącego

Wymianę czujnika płynu przeprowadzimy na przykładzie Audi A6 z silnikiem 3.0 V6. Cała operacja nie jest trudna, jednak przy wymianie tego czujnika trzeba być bardzo ostrożnym.

Jak wymienić termostat w Audi 80 B4?

Wymiana termostatu nie wymaga wiele czasu. Jest to czynność, która możemy wykonać samemu. Po lekturze tego poradnika, dowiesz się jak wymienić termostat w swoim Audi 80.

Jak wymienić termostat w Alfa Romeo?

W poradniku tym przedstawimy wymianę termostatu w silniku 2.0 TS. Opis znajduje zastosowanie w modelach, które zostały wyposażone w ten silnik np. GTV czy 156.

Jak jechać z nieczynnym wentylatorem przy chłodnicy?

Czasem, na szczęście bardzo rzadko przydarza się awaria elektrycznego wentylatora przy chłodnicy. Należy wówczas sprawdzić, czy instalacja elektryczna nie została uszkodzona, czy prąd dopływa do jego silnika po zwarciu wyłącznika termicznego i czy silnik się nie zatarł.

Jak sprawdzić czy płyny eksploatacyjne w samochodzie nie zamarzną?

W popularnych samochodach są używane tylko dwa płyny eksploatacyjne, które mogą przy niskich temperaturach mieć tendencję do zamarzania: płyn do spryskiwania szyb i ciecz chłodząca silnik.

Co to jest kawitacja i jak jej przeciwdziałać?

Kawitacja, a ściślej jej oddziaływanie na zanurzone w cieczy przedmioty, nie jest jak dotąd w pełni poznanym zjawiskiem. Oddziaływanie to polega na tym, iż w chwili gdy ciecz w sposób gwałtowny zamienia się w gaz, powstaje fala uderzeniowa zdolna drążyć nawet bardzo twarde metale.

Jak postępować po zagotowaniu płynu w chłodnicy?

Jedną z częstszych awarii zgłaszanych w upalne dni, lub podczas mrozów jest zagotowanie się wody w układzie chłodzenia silnika. Jak poradzić sobie z taką sytuacją?

Jak wymienić chłodnicę w Skodzie Felicji?


Wymiana chłodnicy w tym modelu Skody nie należy do trudnych. Warto poświęcić trochę czasu i wykonać pracę samemu. Oto opis jak wymienić chłodnicę w Skodzie Felicji.

REKLAMA