REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprawdzić czy płyny eksploatacyjne w samochodzie nie zamarzną?

Jakubowski Ryszard
Przed pierwszymi przymrozkami warto sprawdzić, czy płyny w naszym aucie nie zamarzną.
Przed pierwszymi przymrozkami warto sprawdzić, czy płyny w naszym aucie nie zamarzną.

REKLAMA

REKLAMA

W popularnych samochodach są używane tylko dwa płyny eksploatacyjne, które mogą przy niskich temperaturach mieć tendencję do zamarzania: płyn do spryskiwania szyb i ciecz chłodząca silnik.

Niewielu jest kierowców, którzy przed nadejściem pierwszych mrozów sprawdzają na wszelki wypadek czy oba z tych płynów nie zawierają zbyt dużo wody, a tym samym czy pewnego dnia nie zamienią się w bryłki lodu. Często widać na ulicach po nastaniu mrozów kierowców, którzy płomieniem zapalniczki usiłują rozmrozić wodę, zamarzniętą w przewodach spryskiwaczy szyb i w ich dyszach.

REKLAMA

Zobacz również: Jak przygotować do zimy auto z LPG?

Sprawdzenie temperatury krzepnięcia płynów jest niesłychanie proste i nie zajmuje więcej, niż kilka minut. Wystarczy pobrać próbki obu, np. za pomocą dużej strzykawki, następnie wlać je do niewielkich naczyń i wstawić do zamrażalnika domowej lodówki, ustawionej na maksimum chłodzenia. Jeżeli po 2-3 godzinach nadal będą cieczami, można śmiało oczekiwać nawet na największe mrozy.

Jeżeli płyn z chłodnicy zamarznie lub choćby tylko częściowo zamieni się w „kaszę” lodową, należy zastąpić go odpowiednim, z zaplombowanego pojemnika.

Płyn do spryskiwania szyb bywa często dla oszczędności rozcieńczany przez kierowców wodą. Temperatura jego krzepnięcia może być bliska 0 stopni. Jeżeli podczas testu w lodówce zamarznie, warto dodać do niego co najmniej drugie tyle oryginalnego, nierozcieńczonego zimowego płynu lub 20% zwykłego spirytusu denaturowanego (bezbarwnego!!!). Taka ciecz zachowa swój stan nawet w średnio niskich temperaturach, mniej więcej do –15 stopni i dzięki temu będzie można ją zużyć w pierwszych dniach zimy, by potem już napełniać układ właściwym zimowym płynem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak sprawdzić temperaturę zamarzania płynu do chłodnicy?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Szajka złodziei samochodów rozbita. Łącznie odzyskano 19 pojazdów

Policjanci z Małopolski zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się kradzieżą samochodów w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wyniku ich działań odzyskano 19 pojazdów warte około 2 milionów złotych, a także skradzione części samochodowe.

Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA