Jak poradzić sobie z parowaniem szyb?
REKLAMA
REKLAMA
Jednym z najczęstszych powodów parowania szyb jest zabrudzenie filtra przeciwpyłkowego. Gdy jest niedrożny, w znacznym stopniu ogranicza dopływ świeżego powietrza. Skutkuje to tym, że nawet gdy wentylator pracuje na najwyższej prędkości, nie można usunąć pary z szyb. Jedynym wyjściem jest wymiana filtra. Ceny nie są wygórowane-do większości modeli aut, filtr pyłkowy kupimy za nie więcej jak kilkadziesiąt złotych. Wymiana również jest prosta i możemy ją wykonać samodzielnie.
REKLAMA
Po niesprawnym filtrze pyłkowym, kolejnym, dość często występującym powodem parowania szyb jest wilgoć we wnętrzu samochodu. Może być ona efektem nieszczelnego nadwozia lub używania welurowych dywaników, które mocno wchłaniają wilgoć. Na jesień i zimę warto wymienić je na gumowe. Pozwoli to na łatwiejsze utrzymanie porządku we wnętrzu auta i zapobiegnie parowaniu szyb.
Zobacz też: Jak, krok po kroku przygotować auto do zimy
Można również polecić specjalne preparaty, których zadaniem jest niedopuszczenie do skraplania się na szybie pary. Są bardzo proste w użyciu, a specjalna warstwa nałożona na szybę ma na celu pochłonąć wilgoć. Nieprzejrzystych szyb można się pozbyć również bez wizyty w sklepie z akcesoriami motoryzacyjnymi. Wystarczy, że po uruchomieniu silnika ustawiamy nawiew na przednią szybę i zwiększmy siłę nawiewu tak, aby od samego początku zapewnić lepszą wentylację auta. Szczególnie podczas kilku pierwszych minut jazdy, dopóki silnik nie osiągnie wyższej temperatury potrzebnej do prawidłowej pracy ogrzewania, można nieco uchylić boczną szybę. Znacznie przyśpieszy to przewietrzenie kabiny.
Parowanie szyb może być również spowodowane dłuższą jazdą na obiegu wewnętrznym. W sytuacji gdy szyby zaczynają parować, warto przełączyć obieg na zewnętrzny.
Zobacz też: Czy jest alternatywa dla łańcuchów na koła? Poradnik
Przyczyną parowania szyb w samochodzie może być również uszkodzenie radiatora nagrzewnicy. Pomóc może dolanie środka uszczelniającego do układu chłodzenia. Jeśli to nie pomoże trzeba udać się do mechanika.
Niewielu kierowców pamięta o tym, że do walki z zaparowanymi szybami może posłużyć klimatyzacja. Zimą ma ona bowiem właściwości osuszania powietrza. Ten sposób będzie skuteczny jedynie przy zamkniętych szybach.
REKLAMA
REKLAMA