Czy kupować tylko oryginalne części?
REKLAMA
REKLAMA
Oczywiście to, jakie części kupujemy zależy w dużej mierze od zasobności naszych portfeli. Warto jednak pamiętać, że tańsze nie zawsze oznacza gorsze. Bywa jednak, że tanie, nie najlepszej jakości części psują samochód. Czasami faktycznie, nie warto przepłacać u autoryzowanych dealerów, ale unikajmy części byle jakich. Wybór najlepiej poprzedzić rozmową z przedstawicielem warsztatu lub sklepu. Można też dokonać rozeznania telefonicznie, dzwoniąc do kilku serwisów autoryzowanych i nieautoryzowanych.
REKLAMA
Zobacz również: Jak dbać o elektrycznie sterowane szyby?
Najbardziej racjonalny i bezpieczny wydaje się zakup części nowych, uznanych producentów, ale niekoniecznie oryginalnych. Te części nie odbiegają jakością od firmowych, często są to produkty tych samych wytwórców, co oryginalne, tylko w innym opakowaniu. Najważniejsze w tym przypadku jest to, że części pozbawione są marży autoryzowanych serwisów. Można je nabyć nawet o 50 procent taniej, niż w autoryzowanym serwisie.
Zobacz również: Wygłuszenie wnętrza
Czego unikać?
Przede wszystkim podzespołów pochodzących z krajów Dalekiego Wschodu czy Chin. Zejście poniżej pewnego pułapu cenowego grozi zetknięciem się z produktami o bardzo niskiej jakości. Najlepszym przykładem są klocki hamulcowe. Gdy materiały użyte do produkcji klocka są tanie, to zazwyczaj klocek jest twardy. Wtedy mniej się ściera i wolniej zużywa. To oczywiście zaleta, ale tylko pozorna. Za to twardy klocek nadmiernie zużywa tarcze hamulcowe, a więc element w samochodzie droższy. Klocek powinien być, więc tak wykonany i z takich materiałów, aby optymalnie współpracował z tarczą hamulcową.
REKLAMA
REKLAMA