REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak postępować podczas upałów w przypadku awarii układu chłodzenia silnika?

Jakubowski Ryszard
Gdy temperatura silnika zacznie spadać, można przerwać jego pracę i poszukać przyczyny jego przegrzania się fot. moto.wieszjak.pl
Gdy temperatura silnika zacznie spadać, można przerwać jego pracę i poszukać przyczyny jego przegrzania się fot. moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Każda bez wyjątku awaria układu chłodzenia silnika może mieć dla niego nieobliczalne skutki, o ile w porę nie zostanie zauważona przez kierowcę. Dlatego, zwłaszcza w czasie upałów, trzeba podczas jazdy co kilka minut spoglądać na wskaźnik temperatury cieczy chłodzącej i lampkę ostrzegawczą.

Po zauważeniu, że temperatura silnika zbliża się do krytycznej, należy jak najszybciej przerwać jazdę i ochłodzić silnik, podnosząc maskę. Nie wolno przy tym od razu wyłączyć silnika, gdyż może to spowodować powstanie bardzo niebezpiecznych miejscowych naprężeń termicznych jego korpusu i elementów gumowych układu. Trzeba natomiast zwrócić uwagę, czy pracuje wentylator chłodnicy. Awaria sterującego nim termostatu lub przerwa w jego obwodzie elektrycznym to najczęstsze przyczyny gwałtownego przegrzania się silnika.

REKLAMA

Gdy temperatura silnika zacznie spadać, można przerwać jego pracę i poszukać przyczyny jego przegrzania się. Jeżeli wentylator chłodnicy pracuje prawidłowo, wówczas powodem nadmiernego wzrostu temperatury może być najczęściej albo zacięcie się termostatu otwierającego dopływ płynu chłodzącego do radiatora chłodnicy, albo zbyt niski poziom tego płynu spowodowany jego wyciekiem lub wyparowaniem. 

Zobacz też: Jak postępować po zagotowaniu płynu w chłodnicy?

REKLAMA

O tym czy termostat pracuje prawidłowo, można się przekonać, ostrożnie badając dłonią temperaturę górnego przewodu gumowego, łączącego chłodnicę z silnikiem. Powinien być on bardzo gorący. Jeżeli jest ciepły lub chłodny – będzie to najczęściej oznaka awarii termostatu. Nie wolno przy tym zapominać o sprawdzeniu paska klinowego lub wieloklinowego, który napędza pompę wodną i ewentualnym naciągnięciu go, gdyby okazał się zbyt luźny. Uszkodzony wymienić na nowy.

Jeżeli przyczyną przegrzania się silnika jest awaria termostatu, można go usunąć z układu chłodzenia. W wielu samochodach nie jest to skomplikowane. Wystarczy odkręcić śruby mocujące jego obudowę a następnie bardzo delikatnie i ostrożnie otworzyć ją, nie uszkadzając znajdującej się pod nią uszczelki. Czynności te można wykonać dopiero po schłodzeniu silnika do temperatury dłoni. PO wyjęciu termostatu założyć na miejsce jego obudowę i starannie dokręcić mocujące ją śruby. Po uruchomieniu silnika sprawdzić, czy nie ma żadnych przecieków, a gdyby były, dokręcić mocniej śruby pamiętając, aby zawsze dociągać przeciwległe, nigdy – sąsiednie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak wymienić linkę licznika prędkościomierza?

Jazda bez termostatu nie jest dla silnika zdrowa. Zwykle będzie on pracował w temperaturze niższej od zalecanej, dlatego należy jak najszybciej zamontować nowy, sprawny termostat lub zlecić to najbliższej stacji serwisowej.

Ubytki cieczy chłodzącej poniżej dopuszczalnego poziomu należy uzupełniać tym samym płynem. Gdy go nie ma, można do chłodnicy wlać wodę destylowaną (tę samą, co do akumulatora) lub, ostatecznie, wodę przegotowaną. Wlanie wody surowej zaowocuje wytrąceniem się kamienia kotłowego, który zmniejszy przekrój kanałów chłodzących i może powodować zacinanie się termostatu.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA