REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak często wymieniać olej w silniku?

Jakubowski Ryszard
Jak często wymieniać olej w silniku? Fot. newspress
Jak często wymieniać olej w silniku? Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Jak często wymieniać olej w silniku? Dołączone do każdego samochodu instrukcje obsługi podają częstotliwość, z jaką należy wymieniać olej w silniku i w przekładniach, oraz jakie jego gatunki można stosować. Jednak nie wszyscy użytkownicy samochodów respektują te zalecenia.

Jak często wymieniać olej w silniku? Dopiero gdy się zabrudzi?

Wśród kierowców panuje pogląd, że olej w silniku powinien zawsze być czysty, a więc trzeba go zmieniać w miarę potrzeby, a nie wtedy, kiedy nakazuje to instrukcja. Zwykle olej ciemnieje już po kilku tysiącach kilometrów, co zachęca kierowcę do jego przedterminowej wymiany.

REKLAMA

Tymczasem w oleju takim, w wyniku różnorodnych procesów fizyko-chemicznych, zwiększa się nie tylko ilość zanieczyszczeń, ale także zawartość kwasów tłuszczowych, ważnych dla procesu smarowania silnika. Uzyskuje on najlepsze właściwości smarne dopiero po mniej więcej 20% zalecanego w instrukcji czasu pracy, czyli zwykle najwcześniej po przejechaniu 2000 kilometrów.

Zobacz również: Jak wymienić płyn chłodniczy?

Jak często wymieniać olej w silniku? Według zaleceń instrukcji

REKLAMA

Nakazany przez instrukcję okres pomiędzy kolejnymi wymianami oleju silnikowego jest podyktowany głównie możliwościami jego oczyszczania z zanieczyszczeń stałych przez filtry. Z czasem zapychają się one, co powoduje zmniejszenie ciśnienia oleju docierającego do panewek i inny ważnych elementów silnika, pracujących pod dużym obciążeniem. Dlatego nie należy przesadzać z przedłużaniem czasu oczekiwania na kolejną wymianę oleju.

Niemniej jednak wielu naukowców jest zdania, że w prawidłowo eksploatowanym silniku, który nie jest ani przeciążany ani przegrzewany, przedłużenie okresu pomiędzy wymianami nawet o 20 do 25% jest mniej szkodliwe dla silnika, niż skrócenie go o 50 i więcej procent.

Każdej bez wyjątku wymianie oleju silnikowego musi towarzyszyć wymiana filtra oleju. Należy zawsze stosować filtry oryginalne, zalecane przez producenta samochodu. Tańsze filtry, niewiadomego pochodzenia, często potrafią podczas eksploatacji tak zanieczyścić silnik, że może to prowadzić do jego bardzo poważnej awarii. Bywa, że pękają obudowy w takich filtrach, co powoduje gwałtowny spadek ciśnienia oleju w układzie i w konsekwencji nawet wytopienie panewek oraz zatarcie tłoków i pierścieni.

Zobacz również: Dlaczego silnik ma za wysoką temperaturę i jak to naprawić?

Należy wymieniać zawsze olej rozgrzany do normalnej temperatury pracy silnika, która zawiera się w granicach 65 do 85 stopni Celsjusza dla silników chłodzonych cieczą i 95 do 115 stopni (temperatura głowicy!) dla silników chłodzonych powietrzem. Spuszczając olej zachować ostrożność, aby się nie poparzyć i aby nie porozlewać go. Po spuszczeniu odczekać kilka minut, aż spłyną resztki, następnie starannie zakręcić korek spustowy. W niektórych starych typach samochodów tkwił w nim magnes, wychwytujący opiłki żelazne z oleju; trzeba więc przed wkręceniem korka starannie go oczyścić.

Zobacz też: Po co w silniku jest olej?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    REKLAMA

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

    Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

    REKLAMA

    Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

    Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

    Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

    Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

    REKLAMA