REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak często wymieniać olej w silniku?

Jakubowski Ryszard
Jak często wymieniać olej w silniku? Fot. newspress
Jak często wymieniać olej w silniku? Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Jak często wymieniać olej w silniku? Dołączone do każdego samochodu instrukcje obsługi podają częstotliwość, z jaką należy wymieniać olej w silniku i w przekładniach, oraz jakie jego gatunki można stosować. Jednak nie wszyscy użytkownicy samochodów respektują te zalecenia.

Jak często wymieniać olej w silniku? Dopiero gdy się zabrudzi?

Wśród kierowców panuje pogląd, że olej w silniku powinien zawsze być czysty, a więc trzeba go zmieniać w miarę potrzeby, a nie wtedy, kiedy nakazuje to instrukcja. Zwykle olej ciemnieje już po kilku tysiącach kilometrów, co zachęca kierowcę do jego przedterminowej wymiany.

REKLAMA

Tymczasem w oleju takim, w wyniku różnorodnych procesów fizyko-chemicznych, zwiększa się nie tylko ilość zanieczyszczeń, ale także zawartość kwasów tłuszczowych, ważnych dla procesu smarowania silnika. Uzyskuje on najlepsze właściwości smarne dopiero po mniej więcej 20% zalecanego w instrukcji czasu pracy, czyli zwykle najwcześniej po przejechaniu 2000 kilometrów.

Zobacz również: Jak wymienić płyn chłodniczy?

Jak często wymieniać olej w silniku? Według zaleceń instrukcji

REKLAMA

Nakazany przez instrukcję okres pomiędzy kolejnymi wymianami oleju silnikowego jest podyktowany głównie możliwościami jego oczyszczania z zanieczyszczeń stałych przez filtry. Z czasem zapychają się one, co powoduje zmniejszenie ciśnienia oleju docierającego do panewek i inny ważnych elementów silnika, pracujących pod dużym obciążeniem. Dlatego nie należy przesadzać z przedłużaniem czasu oczekiwania na kolejną wymianę oleju.

Niemniej jednak wielu naukowców jest zdania, że w prawidłowo eksploatowanym silniku, który nie jest ani przeciążany ani przegrzewany, przedłużenie okresu pomiędzy wymianami nawet o 20 do 25% jest mniej szkodliwe dla silnika, niż skrócenie go o 50 i więcej procent.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każdej bez wyjątku wymianie oleju silnikowego musi towarzyszyć wymiana filtra oleju. Należy zawsze stosować filtry oryginalne, zalecane przez producenta samochodu. Tańsze filtry, niewiadomego pochodzenia, często potrafią podczas eksploatacji tak zanieczyścić silnik, że może to prowadzić do jego bardzo poważnej awarii. Bywa, że pękają obudowy w takich filtrach, co powoduje gwałtowny spadek ciśnienia oleju w układzie i w konsekwencji nawet wytopienie panewek oraz zatarcie tłoków i pierścieni.

Zobacz również: Dlaczego silnik ma za wysoką temperaturę i jak to naprawić?

Należy wymieniać zawsze olej rozgrzany do normalnej temperatury pracy silnika, która zawiera się w granicach 65 do 85 stopni Celsjusza dla silników chłodzonych cieczą i 95 do 115 stopni (temperatura głowicy!) dla silników chłodzonych powietrzem. Spuszczając olej zachować ostrożność, aby się nie poparzyć i aby nie porozlewać go. Po spuszczeniu odczekać kilka minut, aż spłyną resztki, następnie starannie zakręcić korek spustowy. W niektórych starych typach samochodów tkwił w nim magnes, wychwytujący opiłki żelazne z oleju; trzeba więc przed wkręceniem korka starannie go oczyścić.

Zobacz też: Po co w silniku jest olej?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

REKLAMA

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

REKLAMA

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA