REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Fiat Seicento: wymiana wiatraka chłodnicy. Poradnik

Robert Kuśpiel
Fiat Seicento
Fiat Seicento

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana wiatraka chłodnicy nie jest problematyczna. Celem tego poradnika jest zaprezentowanie najszybszej i najłatwiejszej metody na demontaż i montaż wiatraka chłodnicy.

Co będzie nam potrzebne?
• Podnośnik
• Klucz do kół
• WD40
• Klucz 8, 10
• Nowy wiatrak

REKLAMA

Zobacz też: Jak wymienić uszczelkę wału korbowego w Mercedesie W202?

REKLAMA

Na samym początku proponujemy polać wszystkie śruby mocujące preparatem WD40. W międzyczasie luzujemy śruby prawego koła i podnosimy samochód. Podkładamy zabezpieczenia pod tył i najlepiej kobyłkę blisko podnośnika. Zdejmujemy do końca koło i demontujemy nadkole. Będzie nam do tego potrzebny klucz 8. W tym momencie przystępujemy do demontażu wiatraka.

Odłączamy kabel zasilający i zabieramy się za mocowania. Wsadzamy rękę z kluczem 8 pod nadkole i staramy się zlokalizować dwie śruby, znajdujące się obok siebie. Musimy odkręcić tą zewnętrzną, niestety jest do niej bardzo słaby dostęp, gdyż zasłania ją kawałek karoserii. Jednak wkręcana jest w plastik, więc nie trzeba używać dużej siły. Po drugiej stronie również znajdują się dwie śruby. Najlepiej otworzyć maskę i wykręcać je od góry.

W tym momencie wiatrak powinien się delikatnie opuścić. Musimy zwrócić uwagę, żeby nie zawadzić o chłodnicę. Przechodzimy ponownie do nadkola i wyjmujemy wiatrak. Kierujemy go lekko na dół, a następnie pociągamy do siebie. W ten oto sposób mamy go na zewnątrz auta. Odkręcamy osłonę silniczka za pomocą klucza 10. Jeżeli stawia opór polewamy ją penetratorem. Ostateczność to przecięcie śruby brzeszczotem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Demontujemy osłonę chłodnicy, również używając klucza 10. Przekładamy wymontowane elementy do nowego wiatraka i montujemy go na swoje miejsce. Wszystko przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. W miejscach gdzie była konieczność rozwiercenia śruby bądź ucięcia brzeszczotem, musimy zamontować nowe. Kiedy mamy pewność, że wszystko jest poprawnie zamontowane, przechodzimy do kontroli bezpieczników.

Znajdują się one pod obudową za akumulatorem. Sprawdzamy bezpiecznik o wartości 30A. Jeżeli mamy problem z identyfikacją, to należy pamiętać, że jest on w kolorze zielonym. W przypadku stwierdzenia, że jest przepalony, musimy go wymienić.

Pozostaje nam sprawdzić efekt naszej naprawy. Odpalamy silnik i zostawiamy auto na wolnych obrotach. Po około 15 minutach powinien się załączyć wiatrak. Jeżeli tak się nie stanie, sprawdzamy połączenie. Bardzo możliwe, że będziemy musieli wymieniać termostat.

Zobacz też: Audi A3 8L 1.8 AGN: wymiana chłodnicy - poradnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

REKLAMA