REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Fiat Seicento: wymiana wiatraka chłodnicy. Poradnik

Robert Kuśpiel
Fiat Seicento
Fiat Seicento

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana wiatraka chłodnicy nie jest problematyczna. Celem tego poradnika jest zaprezentowanie najszybszej i najłatwiejszej metody na demontaż i montaż wiatraka chłodnicy.

Co będzie nam potrzebne?
• Podnośnik
• Klucz do kół
• WD40
• Klucz 8, 10
• Nowy wiatrak

REKLAMA

Zobacz też: Jak wymienić uszczelkę wału korbowego w Mercedesie W202?

REKLAMA

Na samym początku proponujemy polać wszystkie śruby mocujące preparatem WD40. W międzyczasie luzujemy śruby prawego koła i podnosimy samochód. Podkładamy zabezpieczenia pod tył i najlepiej kobyłkę blisko podnośnika. Zdejmujemy do końca koło i demontujemy nadkole. Będzie nam do tego potrzebny klucz 8. W tym momencie przystępujemy do demontażu wiatraka.

Odłączamy kabel zasilający i zabieramy się za mocowania. Wsadzamy rękę z kluczem 8 pod nadkole i staramy się zlokalizować dwie śruby, znajdujące się obok siebie. Musimy odkręcić tą zewnętrzną, niestety jest do niej bardzo słaby dostęp, gdyż zasłania ją kawałek karoserii. Jednak wkręcana jest w plastik, więc nie trzeba używać dużej siły. Po drugiej stronie również znajdują się dwie śruby. Najlepiej otworzyć maskę i wykręcać je od góry.

W tym momencie wiatrak powinien się delikatnie opuścić. Musimy zwrócić uwagę, żeby nie zawadzić o chłodnicę. Przechodzimy ponownie do nadkola i wyjmujemy wiatrak. Kierujemy go lekko na dół, a następnie pociągamy do siebie. W ten oto sposób mamy go na zewnątrz auta. Odkręcamy osłonę silniczka za pomocą klucza 10. Jeżeli stawia opór polewamy ją penetratorem. Ostateczność to przecięcie śruby brzeszczotem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Demontujemy osłonę chłodnicy, również używając klucza 10. Przekładamy wymontowane elementy do nowego wiatraka i montujemy go na swoje miejsce. Wszystko przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. W miejscach gdzie była konieczność rozwiercenia śruby bądź ucięcia brzeszczotem, musimy zamontować nowe. Kiedy mamy pewność, że wszystko jest poprawnie zamontowane, przechodzimy do kontroli bezpieczników.

Znajdują się one pod obudową za akumulatorem. Sprawdzamy bezpiecznik o wartości 30A. Jeżeli mamy problem z identyfikacją, to należy pamiętać, że jest on w kolorze zielonym. W przypadku stwierdzenia, że jest przepalony, musimy go wymienić.

Pozostaje nam sprawdzić efekt naszej naprawy. Odpalamy silnik i zostawiamy auto na wolnych obrotach. Po około 15 minutach powinien się załączyć wiatrak. Jeżeli tak się nie stanie, sprawdzamy połączenie. Bardzo możliwe, że będziemy musieli wymieniać termostat.

Zobacz też: Audi A3 8L 1.8 AGN: wymiana chłodnicy - poradnik

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA